Fearlessintents blogg
Kille, 32 år. Bor i Solna, Stockholms län. Är offline och var senast aktiv: Igår 22:30

Senaste inläggen
600 dagar nykter24 mars kl. 14:10
Gråa hår!?
15 mars kl. 20:21
Februariröra
24 februari kl. 22:57
BRAIN ZAPS
6 februari kl. 13:57
Dag 4 utan snus
30 januari kl. 22:27
2024 och planen för nästa år
12 december 2024 kl. 10:13
Brus
30 oktober 2024 kl. 16:05
Bly på axlarna
17 oktober 2024 kl. 14:59
Kan man inte bara få skeda?
30 september 2024 kl. 14:03
Inre rundgång
5 september 2024 kl. 11:55
Visa alla
Fakta
Civilstatus: Inte valtLäggning: Inte valt
Intresse: Inte valt
Bor: Inte valt
Politik: Inte valt
Dricker: Inte valt
Musikstil: Inte valt
Klädstil: Inte valt
Medlem sedan: 2022-07-22
Event
Fearlessintent har inte lagt till några event än.
Musik som ventilation, projekt och idéer.
Jag har under den senaste tiden försökt att samla mina tankar och känslor för att fokusera mer på musiken. Det är otroligt vad musikskapande fungerar bra mot mina negativa känslor och jag känner mig nästan tom efteråt, lite som att man börjar om på ett nytt kapitel eller "clean slate" om vi nu ska låna ett bättre uttryck från engelskan, där jag sedan kan fylla på med positiva tankar.
Det är kul att man kan ha igång så många projekt samtidigt nu när man mer eller mindre bara arbetar med "studioprojekt" och seplar in hemma. Jag och en polare har suttit på varsitt håll och arbetat på ett nytt album som vi tänkte försöka släppa någon gång under hösten/vintern när allt är klart. Vi båda har vårt stora "band" där vi har mer tydliga roller men efter singelsläppet så har det gått fruktansvärt långsamt att få fram nytt material som passar det bandet, så vi startade ett sidoprojekt där vi spelar mer melodisk metal.
Vi båda har pratat om att starta ett melodiskt band då vi båda är väldigt förtjusta i just melodier (haha) och vi har en förkärlek för den melodiösa dödsmetallen från 90/2000, MySpace Deathcore och Metalcore. Så det känns bra att skapa musik som påminner om det vi själva växte upp med.
Förhoppningsvis så blir detta ett mer långvarigt projekt som inte läggs ner efter en singel eller en EP. Utan något vi kan hålla på med flera år framöver. Jag har rätt många musikprojekt som rullar samtidigt i olika perioder och många gånger när det känns som att man äntligen är på G så har det slutat med att det har runnit ut i sanden eller lagts ner. Jag känner själv att efter att ha varit aktiv med musiken sen 2008 (2005 om man lägger till när jag faktiskt började spela och 2006 när jag börja growla) att man skulle vilja få något breakthrough eller något som inte stagnerar efter 1 års existens.
På solo fronten så har jag en idé om att splitta mitt solo projekt i två. Mitt Progressiva Black Metal projekt kommer bara att låta mer och mer modernt och jag skulle även vilja ha ett mer "Old School Raw Black" projekt också. Håller på att klura på ett bra namn och skrev första låten igår. Får se hur det går.
Men det finns verkligen en grej jag verkligen skulle vilja. Jag skulle vilja spela live igen, jag saknar att repa med ett band och ha roliga uppträdanden inför folk. Saknar det, har inte stått på scen och skrikit sen jag spelade i Gävle 2014. Hoppas på att det är något som kommer att komma tillbaka.
Nu är det fredag. 1,5 vecka kvar tills plugget börjar. Hoppas jag inte blir överöst av skolarbete på en gång utan får lite tid att göra klart albumet.
Trevlig helg.