Scientists blogg
Kille, 32 år. Bor i Lund, Skåne län. Är offline och var senast aktiv: Igår 19:47
Senaste inläggen
Verklighet eller fantasi?18 januari kl. 05:40
Förslaget tas upp i nämnden!
10 januari kl. 08:41
Min politiska karriär fortsätter
9 januari kl. 21:33
Hypertrofi och rekompositionering
5 januari kl. 07:33
Peaken av min politiska karriär
3 januari kl. 09:02
En bakterie i handen är bättre än tio i sjukhuset
5 december 2025 kl. 05:27
Asexualitet 101 och en kort personlig historia
25 november 2025 kl. 05:01
En kallsup och tusen nålar
24 november 2025 kl. 05:15
Föräldrars kärlek för likes och barns rättigheter...
5 oktober 2025 kl. 21:18
30+, snygg, och singel? Det kan vara så att...
30 september 2025 kl. 07:20
Visa alla
En bakterie i handen är bättre än tio i sjukhuset
Antibiotikaresistens är ett växande problem inom sjukvården, där tidigare behandlingsbara bakterieinfektioner blivit livsfarliga. De flesta antibiotikor har främst utvecklats av jordens mest kompetenta kemister - mikroorganismerna - som ett medel för kemisk krigsföring. För att kontrollera konkurrensen.
Människan uppmärksammade mikroorganismernas förmåga till att producera molekyler med bakterie-hämmande egenskaper och såg möjligheten. Möjligheten att rena fram, "förfina", och att använda molekylerna för att slå tillbaka bakterieinfektioner.
Våra kroppar lever i samförstånd med absoluta majoriteten av bakterierna i naturen. Vi känner i dagsläget till ungefär 1,500 bakteriearter som kan orsaka sjukdom medan det uppskattningsvis finns 1,000,000,000,000 (ja, du läste rätt, 1 biljon) bakteriearter på jordklotet. Många av vilka vi är beroende av för att människoliv ska vara möjligt. Men ja, det adresserar inte om en bakterie i handen är bättre än tio i sjukhuset.
Jag skulle vilja argumentera att bakterier är bra, för inte bara har de utvecklat antibiotikor, utan även har de tillverkat andra bioaktiva molekyler som används inom sjukvården. Till exempel antitumör- och antisvamp molekyler. Vi har bakterierna att tacka för många av de bioteknologiska framsteg vi har gjort, så att vi kan leva längre. För döden är ju oundviklig idag ändå.
Så, är en bakterie i handen bättre än tio i sjukhuset?
Ja! Med en bakterie i handen kan vi förstå livets mekanismer. Vara förberedda. Ta fram nya läkemedel. Med tio i sjukhuset kan vi bara se på.