Scientists blogg



Kille, 31 år. Bor i Lund, Skåne län. Är offline och var senast aktiv: 28 februari kl. 07:39

Scientist

Senaste inläggen

Föredrag på konferens i Göteborg
9 november 2024 kl. 17:41
Konferens avklarad
20 oktober 2024 kl. 15:52
Från utanförskap till delaktighet
5 oktober 2024 kl. 20:55
Är min nästa evolution bioinformatiker?
29 september 2024 kl. 19:30
Föreläsningarna gick mycket bra
26 september 2024 kl. 18:08
Ska jag vara med i tidningen?
25 september 2024 kl. 18:31
Tillsammans kan vi bryta stigma kring psykisk ohälsa
25 september 2024 kl. 18:18
Föredrag för socionomstudenter på universitetet
15 september 2024 kl. 19:04
Detta blir bra
22 juli 2024 kl. 21:23
På Lördag och Söndag är jag mellan jobb
2 juli 2024 kl. 19:28
Visa alla

Tema: Laboratoriearbete - 1

Hallå,

Idag var en bra dag på labbet. Gjorde en stamlösning "ampicillin sodium", och beredde media där bakteriestammarna med cosmiderna ska växa. Cosmiderna ska snart verifieras med PCR för att vi ska kunna försäkra oss om att de är de rätta.

Lyckades att programmera thermocyklern med ett avancerat program för att göra en PCR vars produkt ska undersökas via agarosgelektrofores imorgon. Om PCRn ger en bra produkt så ska detta experimentet upprepas med andra mutagena primers. De mutagena primers används för att amplifiera en antibiotikaresistenskassett som sedan ska rekombineras in i cosmiderna för att skapa så kallade "knock-out cosmider".


Logga in för att kommentera
Extraterrestrial Kille, 32 år

Vad läser/jobbar du med? Låter som BMA eller något närliggande.

Scientist Kille, 31 år

Hej,

Forskar för tillfället om bakteriell celldelning. Vi studerar ett signaleringssystem som verkar vara involverat i hur bakterier växer. Vad vi försöker göra är att ta bort generna för systemet i bakterien för att se hur avsaknad av systemet påverkar bakteriens fysiologi.