tallefjants blogg



Tjej, 30 år. Bor i Växjö, Kronobergs län. Är offline

tallefjant

Senaste inläggen

bra dag trots allt
14 maj 2012 kl. 20:27
blottar min själ på Internet, så dum är jag
14 maj 2012 kl. 00:23
shobido, jo jag vill va' som duu-uu-u
13 maj 2012 kl. 13:08
liten, utslängd och lite irriterad
10 maj 2012 kl. 22:49
Jag är lika dum som jag är klok, säger han
7 maj 2012 kl. 22:50
drömmen om dig och mig, mig och dig
7 maj 2012 kl. 10:18
Helt okej ändå
5 maj 2012 kl. 10:34
jajaja
24 april 2012 kl. 13:37
nämen, vad har du gjort nu louise...
8 mars 2012 kl. 00:19
Tjoflöjt!!
4 mars 2012 kl. 14:54
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: louise Civilstatus: Upptagen
Läggning: Bisexuell
Intresse: Poesi
Bor: Kartong
Politik: Anti-allt
Dricker: Diverse
Musikstil: Annat
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2009-04-09

Event

tallefjant har inte lagt till några event än.

Gud är död

Jag målade mina vita väggar svarta, slog sönder mina glasrutor och rev sönder alla mina kläder. Krossade allt som stod ivägen och lät det sedan falla till golvet. Av ren utmattning trillar jag ihop på golvet, tårarna rinner längs mina kinder. Men det är inte bara sorgsna tårar, en och annan ler. Jag svär och skriker på det vi kallar Gud, frågar vad jag har gjort fel. Frågar vad som gick fel. Jag förbannar den varelse som ska vara allsmäktig. Jag river och klöser, biter och bränner. De tårarna som log, faller inte till golvet, de flyter i luften och ler emot mig. Säger åt mig att le så känns det bättre, de säger att Gud är död så det spelar ingen roll. Jag är i kontroll av mitt egna liv, så de skriker åt mig att ta tag i det.


Är det inte lustigt att så många kallar sig själva icke troende, men i de svåraste stunderna kollar de upp mot skyn och frågar varför. Jag tycker att det är lustigt, men vackert. I de svåraste stunderna vänder vi nog alla oss till den sista lösningen, vare sig vi vill eller inte. För djupt där inne vill vi nog alla tro att det finns något bättre och någon som gör det bättre.

Jag läser lite ur mina poesi böcker när jag upptäcker att många handlar om en högre makt, men denna makten namges aldrig. Jag tittar på folket i kyrkan när jag ser att de alla sitter och försöker få denne Gud att lyssna, det är fint, det är vackert. Det är underbart hur en tro kan vara så stark.

Sen tittar jag på de som tror att de är så mycket bättre än allt detta, de som sitter och klagar och hatar, det gör mig ledsen. Jag undrar vem det är de försöker övertyga, alla andra eller sig själva? Jag undrar många gånger varför man inte kan låta allt vara.

Jag undrar många gånger vad de tjänar på att vara bättre och övertygande, för det måste vara väldigt viktigt. Varför skulle de annars predika om det hela tiden?


Logga in för att kommentera
Grevinnan Kille, 31 år

I en undersökning så frågade de alla resenärer ombord på ett flygplan påväg över atlanten om de var troende eller inte. Före flygningen hävdade endast 10% (typ) att de var troende, men mitt över atlanten efter en lång flygning i extrem turbulens så trodde i stort sett hela planet på gud.
Så det ligger faktiskt mycket sanning i det du säger :)

tallefjant Tjej, 30 år

Exactly. Du tvivlade väll aldrig på mig? o: