Vegetarisk och Vegansk kost
Stekta wookgrönsaker med stekt corn"kyckling" (öh stavning) med stekta nudlar<3
Annars röror, mums<3
quorn :(
;););)
Jag stekte tofu tillsammans med lök, vitlök, tomat, tacosås, oregano, salt, peppar, soja och lite röd currypasta.
Lite sånt + broccoli i pirogerna, och så vitlökssås (turkisk yoghurt, cream fraiche, vitlök, örtsalt) till det.
Ganska grymt.
Förresten kan jag rekommendera en deggrej. Det skulle egentligen vara två dl mjölk i degen.
Jag hade inte två dl mjölk, så jag tog 1dl turkisk yoghurt och 1dl vatten istället. (Y)
Någon som vet om de färdiga Svamp- & broccolipajen och Ost- &Sparrispajen från Familjen Dafgård är vegetariska? Hittar ju ingenting om att det är kött i den. Men vet aldrig.
Dubbelkolla är bäst <3
http://www.dafgard.se/produtv/NyProdukter.nsf/LookupCategoriesKonsument2/C12569B2004E8C61C12573B00046E85E?OpenDocument&item=Enportioner
Ost- och sparris- pajen lär det ju vara löpe i.
Men jag är inte vegan. Så jag äter ost.
Då är den okej eller?
Citat från saxx
Löpe?
Löpe är en blandning av enzymer som produceras i däggdjursmagar och gör det möjligt för djuret att bryta ned moderns mjölk. I livsmedelsindustrin används löpe bland annat vid framställning av ost. Löpe innehåller enzymet kymosin som gör att mjölk ystar sig, det vill säga mjölken sönderledas till parakasein och vassle. Parakaseinet används senare till ostframställning.
Numera framställs löpe även från olika vegetabilier och mikroorganismer. Tilläggas bör att matindustrin officiellt inte får lov att kalla vegetabiliska enzymer för löpe, då namnet syftar på just det ämne som extraheras ur kalvars löpmagar; termen "vegetabiliskt löpe" är således inte tillåten inom svensk livsmedelsindustri. Löpe som inte utvunnits ur kalvar benämns "ystenzym" eller "mjölkkoagulerande enzym".[1]
http://sv.wikipedia.org/wiki/L%C3%B6pe
Löpe är ju kalvmage, så jag skulle knappast säga att det är vegetariskt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet