Vegetarisk och Vegansk kost
Mamma mobbar mig alltid för mina matvanor ):
Gjorde kladdkaka vid elvatiden förra veckan.. Men god mat är alltid god, oavsett tidpunkt.. Och har aldrig märkt nån skillnad om jag äter sent eller inte i sömn och sådär...
Det är så skönt att sova när man har ätit. Åh.<3
Brukar folk inte säga att man sover sämre då? För energin går åt till att smälta maten? Eller var det tvärtom? Näää.. :/
sorgarendur:
När sover du egentligen, kvinna? :(
theblackicicle:
Du kanske inte märkt det direkt, men din kropp fick jobba extra under natten istället för att vila fullt ut som den skulle kunnat ha gjort. ^^
Den får aldrig vila fullt ut, så det gör varken till eller från ;>
Jag vill inte veta vad du gör i sömnen.. o.o
Det är ju det som är så skönt. När man har ätit blir man så trött, för att all energi behövs för att smälta maten. Då finns det ju inget bättre än att sova. Hur hälsosamt det är sen, det vet jag inte.
Sover inte så mycket, mestadels vaknar jag eller så blir jag väckt (av Truls den lille busen ;@ ).. Sover dåligt nuförtiden (:
EDIT: Speaking of. Orkar inte ha datorn i knät längre, ska stänga av! Byebye och godnatt, folks!
Cpmätt på morotspancakes :((((((( fast :)))))))
Nu har jag fixat varma mackor! :D
gräs! (;
Jag tänkte vara lite som alla andra, och göra piroger idag! Kanske.
Annars så har jag en fänkål som ligger här till ingen nytta. Om någon har någon häftig idé med fänkål är jag öppen för tips!
Men om jag inte minns fel är man lite antifänkål i den här tråden, inte sant?
Okej alla, jag har undvikit löpe som vegetarian, men nu läste jag nyss att vassle (som finns i typ allt D:) skulle vara en biprodukt av löpe, eller nåt likande. Blev fett förvirrad av all info så kan nån påläst upplysa mig plx?
Tackar!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet