Vegetarisk och Vegansk kost
Citat från Sp3ndrups
alla recept här är säkert jättebra. men det är såhär att jag bör inte äta något som innehåller mjölkprodukter.
och det gör att maträtter blir väldigt dyra.
för mig är det ett problem för jag bor själv och får endast 500:-/månaden till mat.
har ni något tips på recept, som även är billiga och mjölkfria?
jag är helt inkompetent med matlagning, så soppor, något lätt med pasta eller annat som framförallt är lätt, mättande och gott hade varit bra.
Krossade tomater, tomatpuré, bönor. Koka till en sås, sen kan du lägga till andra saker och krydda efter smak. Lätt att laga, och gott till det mesta. Laga mycket och frys ner i massa portionsburkar så räcker det länge.
sp3ndrups: Linsgrytor eller rotfruktssoppor räcker galet länge. Kidden har ett recept, och jag har ett nerskrivet också som min mormor har gjort.
Citat från product
Låter asgott! Verkar inte så jävla svårt heller, ska nog testa imorgon :)
Dock har jag en tendens att få saker att börja brinna i ugnen (och micron, och brödrosten, och grillen)....[/i]
Det är asgott, fast jag kryddade nog något för lite! ._.
Haha, that's the spirit! (Y)
Igår drack/käkade jag säkert 10 smoothies, och drack/åt runt en 30-40cl (det gick åt 3-4 bananer).
Det var extrapris på bananer, 5kr/kg, sjukt billigt!
Köpte även bananjuice och riktig apelsinjuice med lite fruktkött, gjort på pressade apelsiner, inget koncentrat eller tillsatt socker.
Mosade 4-5 bananer på en tallrik med hjälp av en gaffel, hällde ner moset i en behållare gjord för smoothies och milkshakes. Tillsatte en rejäl skvätt apelsinjuice, väldigt lite bananjuice och ungefär hälften så mycket soja yoghurt som bananerna i volym. Sen vare bara och mosa på med stavmixern och avnjuta!
Smoothies går ju att göra på vad som helst typ, frukter, bär, till och med grönsaker. Vatten, juice, mjölk och yoghurt typ.
Sjukt gott äre!
Risnudlar med en massa wasabi. (Y)
Citat från natsukashi
tack så mycket!
detta ska testas om det är billigt nog för budgeten jag har.
men det bör ju funka
Nudlar och wookade grönsaker <: (spenat, paprika, morötter, rödlök, ingefära, soya, chilli, lite apelsinjuice)
Nästa gång jag gör potatismos ska jag ta normal mjölk och inte vaniljsojamjölk :/
Gör cashewnötsmjölk annars (h)
Hur? :D
(Mitt ettkilospaket är dock snart slut... Går fort åt alltså...)
2dl nötter och 5-6dl vatten tror jag det var! Testa dig fram. Den kan bli lite grynig däremot, men gott är det. ;>
EDIT: I mixer såklart.
Hmm.. typ 1 del nöt, 3 del vatten... Lätt att komma ihåg iaf, ska testa! (:
Är den bäst till matlagning o sådär då eller?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet