Styrketräning
beror ju på vad personen väger, men ja det är bra resultat.
120 kg atm. Vet inte hur mycket han vägde då, runt 90-100 kg. Jag antar att det är bra resultat då han är svensk mästare i tyngd- och styrkelyftning. Vet inte hur mycket han tar nu dock.
Lol wat vad är ground för övning
Provade på crossfit idag. Det var dock "introduktion"/"prova på" så var inte lika länge som ett vanligt pass, men - fy fan. Ska lätt göras fler gånger, och nästa gång ett riktigt pass. Roligaste, och svettigaste, någonsin.
Någon som regelbundet tränar crossfit?
vad är nacke och ground?
Tror inte det finns så många här. Mest bodybuilding och powerlifting.
mortalsaints
Får bara upp det här i huvudet
Diggar hur du frågar om hans prestationer är imponerande när han är svensk mästare! Kunde du inte bara sagt att du känner den svensk mästaren i styrkelyft? haha.
Citat från CharlesKattmat
Diggar hur du frågar om hans prestationer är imponerande när han är svensk mästare! Kunde du inte bara sagt att du känner den svensk mästaren i styrkelyft? haha.
Ville veta vad ni tyckte! Ni som är mer insatta i ämnet än vad jag är.
Själv är jag inte alls insatt direkt i styrkelyft. Visst kör typ marklyft, squats och ibland ryck bara för att försöka lära mig tekniken (bisarrt svårt imo) men mer insatt än så är inte jag i sporten haha ^^
Jag är lite smått nyfiken på vad ni vanligtvis brukar göra för kombinationer här på EC gällande muskelgrupper? :) Jag brukar oftast köra: Ben (Ben, rumpa, vader) sedan triceps&biceps, axlar&bröst följt av mage&rygg. Ibland blir det lite annorlunda men det här är oftast upplägget jag kör.
bröst tricpes
rygg biceps
ben
Axlar kör jag på antingen bröst triceps eller på rygg biceps. Mage kör jag inte så ofta :)
Den enda träningen jag sysslar med är simning, och det räknas ofc inte som styrketräning. Hade gärna velat ta upp det igen dock eftersom jag inte kan göra någon form av styrketräning som involverar att armarna används (ex. armhävning,stålmannen, styrkelyft osv). Kan bara hålla på med situps, så därför har jag börjat träna simning regelbundet. Squats bryr jag mig inte om, är inte särskilt fascinerad av rumpor.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet