Styrketräning
Citat från Pansartax
Mitt gym är riktigt trevligt, alltid en salig blandning av tjockisar som kör olika grejer, småtjejer (typ runt 15), gymbiffarna som står och skriker vid fria vikterna och de gamla kärringarna som bara går på rullbanden i flera timmar.
Och just det! De där typiska 16-åriga killarna på 45 kilo med ett powerlifter-bälte på sig, ah <3
Vad är ett ''powerlifter'' bälte? lol på dig
Citat från ErikSchwartz
Citat från chroma
Denna sida rekommenderas till alla som är intresserad av träning och som vill optimera sin kost och träning efter kroppstyp. Inte många som känner till det: http://www.muscleandstrength.com/articles/body-types-ectomorph-mesomorph-endomorph.html
Anledningen till att inte många känner till det är eftersom de flesta vetenskapsmän inom det området idag inte anser att det är ett riktigt sätt att bedöma kroppstyp.
Jag vågar påstå att många som forskar inom begreppet kroppstyp utgår ifrån denna, förvisso mycket förenklade, princip. Det är givetvis en teori och inte hugget i sten. Vad jag minns från skolan på 80-talet så definierades kroppstyper inom en 9-punkters pyramid där det då fanns ytterligare 6 kroppstyper per punkt. Vidare så kan en person ha drag av alla typer men det är ofta en av de tre förenklade som dominerar. Genetik, tid, kost, anlag har såklart också sin betydelse.
Jag tror du tänker på den psykologiska aspekten av SOMATOteorin.
Jag pratar istället om teorin utifrån en träningsperspektiv där forskningen säger det samma.
Citat från Traningsgurun
Citat från chroma
Denna sida rekommenderas till alla som är intresserad av träning och som vill optimera sin kost och träning efter kroppstyp. Inte många som känner till det: http://www.muscleandstrength.com/articles/body-types-ectomorph-mesomorph-endomorph.html
Kul att du ger tips för den okunniga men det du skickade är ju bara en förklaring om det olika kroppstyperna. Fast egentligen finns det typ 50 olika men sedan har man delat in dem i 3 kategorier.
Det stämmer inte heller hela tiden med att bara för du är ectomorph ska du träna/äta på ett speciellt sätt. Alla är ju olika! ;)
Men kul att du har hittat bra läsning och delar med dig utav den till okunniga om man får säga så! :D <3
Det stämmer väldigt väl att det finns fler kroppstyper. En kroppstyp kan med exempelvis träning också förändras drastiskt. En endo kan bli en meso och tvärt om. Det är ju inte så att man är född ecto och förblir det resten av sitt liv förutsatt att man inte vill vara det.
Men, ett stort men, om man har problem med sin träning och inte riktigt får rätt på det så kan man, men hjälp av bland annat denna definition helt klart skapa bättre förutsättningen för att tillämpa rätt kost och träning för att nå ett önskat mål.
Det finns tjogvis med böcker i ämnet om man vill sätta sig in i det på annan nivå.
35km typ 3 timmar eller nåt =o tuben 30 min är ju typ 2 mil eller nåt så .
Men du kanske är en häst egentligen wrargh
Var och tränade. Insåg att jag måste äta som en häst och styrketräna like a Hulk för att forma kroppen, framför allt röven, dit jag vill. Räcker inte med den klena skit jag bär på nu. Känns stabilt.
Är bara orolig att jag råkar biffa mig över benen and Allah knows that's not needed.
Citat från sattyg
Var och tränade. Insåg att jag måste äta som en häst och styrketräna like a Hulk för att forma kroppen, framför allt röven, dit jag vill. Räcker inte med den klena skit jag bär på nu. Känns stabilt.
Är bara orolig att jag råkar biffa mig över benen and Allah knows that's not needed.
Det är inte som att det sker på en dag silly girl.
Om du märker att du biffar upp benen för mycket så är det väll bara att chilla lite med den träningen? :)
(sattyg)
Man kan krympa muskler genom att "överträna" dem alltså, correct me if I'm wrong men jag har just gjort det med mina benmuskler och det är inte mindre för att jag har slackat. Så typ minska vikten och träna de musklerna oftare så hinner de inte bygga upp sig och bli så stora utan de blir mindre och ja förmodligen uthålligare istället.
Jag provade o göra det några veckor och ja för mig har det funkat iallafall =o
Benen går man ju ändå på hela tiden så jag tror inte de musklerna går sönder direkt..
och ja juste, har gjort tvärtom, kört högre vikt och vilat längre och då blev de större.. =d
fuckat upp mitt gymkort så jag körde denhär hemma istället;
Är död... ser inte så brutalt ut som det är
Citat från ErikSchwartz
Haha, sluta nu! Men ja, så är det ju. Känns bara som man kanske inte märker det förrän man ser ut som Roberto Carlos...
Citat från sattyg
Citat från ErikSchwartz
Haha, sluta nu! Men ja, så är det ju. Känns bara som man kanske inte märker det förrän man ser ut som Roberto Carlos...
Du bör nog märka när du ligger under kniven hos plastikkirurgen och när han säger "Är du säker på att du vill utföra ett rasbyte och ett könsbyte?" ;)
Det är sant, överanstränger man muskler så kommer dem till slut att vända sig från att vara starka och explosiva till att bli mindre och mer uthålliga. Detta har jag märkt av att jag åkt mycket skidor och sprungit senaste 4-5 månaderna. Tidigare orkade jag närmare 180-190kg knäböj och relativt strikt, vilket jag inte ens kommer i närheten nu. Har även märkt att mina ben har tappat märkbart med massa.
Samma händer i regel med de flesta muskler, om man lägger dem under för mycket stress alltför ofta och till exempel kör överkropp alla dagar i veckan. Skiljer sig avsevärt mellan individ till individ, men samma tumregel gäller.
Low reps, high weight = explosivitet
High reps, low weight= uthållighet
Citat från Sara
Hah, jävlar. Det såg jobbigt ut. And that's about the body I'm going for. Ska testa!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet