Styrketräning
hanterat av rätt person är det ett fantastiskt verktyg.
Joggade lite över milen i fantastiskt väder. Glatt sommartecken när man börjar möta träningstrikåbeklädda hetingdamer på joggingslingan . ;)
Hjälper en att hitta en lugn och fin fart där bakom! >:3
^
So not creepy at all.
Försvinn tant. :(
U jelly för det inte är dig jag jagar...????!?!!?
Citat från Charliedahlie
Japp... det är fan skitsvårt att se skillnad på sig själv! Det kommer dock, man får "tvinga" fram det.[/i]
Verkligen, har jag alltid svårt för! Ena dagen känner man sig jättesmal och andra jättetjock. Så det är skönt att få höra från andra att de ser resultat, även fast det kanske är en liten förändring
Citat från Singingbell
Citat från Charliedahlie
Japp... det är fan skitsvårt att se skillnad på sig själv! Det kommer dock, man får "tvinga" fram det.
Verkligen, har jag alltid svårt för! Ena dagen känner man sig jättesmal och andra jättetjock. Så det är skönt att få höra från andra att de ser resultat, även fast det kanske är en liten förändring
Ett tips till nästa gång är att ta "före - efter" bilder.
Citat från Frontosa
Ett tips till nästa gång är att ta "före - efter" bilder.[/i]
Mjo, glömmer alltid bort att göra det. Men men. är bara att jobba på.
I did too, so I know. :x
pain in the ass problem det där :/
Kände mig svinfet då jag lyckats gå upp 1,5kg under de tre veckorna jag vägde mig sist (före festandet i Ylläs/Levi på skidsemstern). Men, direkt jag träffar Micke på gymmet säger han att jag fått mer definition på armarna.. kollade fettprocenten på tanitavågen och det har gått ned sedan jag vägde mig sist.
Har nu vägt mig fem gånger för att quadrippledubbelkolla så att det inte var vätska som fått mig att väga så förbannat mycket mer (då jag tyckte att jag skulle tappat +3kg). Så nu står jag här, helt häpen. Vad fan har hänt?
Har alltså gått upp trots att jag skött dieten och träningen, dock har jag ökat beastialt i alla vikter under dessa tre veckor. Aningen muskelökning är det givetvis och det är max sex gram muskelmassa per dag under absolut bästa förutsättningar, men det täcker inte en bråkdel. Inte ens med anabola skulle man lyckas lägga på sig så mycket massa, då man max kan lägga på sig 12-15gram massa per träningstillfälle och dag. :p
Funderade lite smått på om det kan ha varit de där två dagarna då jag absolut svälte mig och kroppen kan ha reagerat extremt på det. Lite synd att jag inte vägde mig veckovis för då hade jag haft mycket bättre bild på läget, men ska hålla bättre koll på hur det utvecklar sig och återkomma med resultat.
Hm jag vill helst gå ner i vikt (ca 5) och få mage/lår/rumpa fastare.. (Det klassiska, suck)
Var riktigt vältränad för några år sen, men nu har jag skadat knät så kan knappt träna. Kör bara lite enkla gympass varannan dag och har provat att köra lite inlines nu.. Någon som har några bra tips på hur jag ska göra? Kan som sagt inte göra så många benövningar så jag vet inte alls hur jag ska göra. Ändra på kosten kanske?
Om du tränar så borde det inte vara några större problem och inget annat än att ändra på kosten. 70% kost, 30% träning. Kom ihåg att inte överdriva dock, inte smart att gå tillväga med extrem viktnedgång innan man vuxit färdigt.
Nej tänker inte överdriva, vill bara komma tillbaka dit där jag var innan. Det känns jätte hemskt att vara så pass otränad och det tar sån tid... Är rätt otålig har jag märkt.
Bara jag som ska trimma hjulen idag? Monster knäböj och utfall <3
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet