Styrketräning
Citat från KillTheSleeper:
Jag lyckades sträcka vänsteraxeln för ca två månader sedan. Det gjorde helt sinnessjukt ont att göra allt från bänkpress till vanliga hantelcurls.
Jag valde däremot att pusha på, men köra med lättare vikter och fler reps. Droppade alltså ca 2-3kg på hantel- och 5kg på stångövningarna.
Att avstå från styrketräningen helt behöver du inte göra om inte alla rörelser du gör med armen gör ont. Sänk vikterna eller hitta bra substitutövning som inte gör (lika) ont så bör det gå bra.
Försökte bänka fem kilo lättare än jag brukade idag, gick åt helvete. Körde ett set och slutade direkt, det kändes verkligen inte bra. Kuken.
Får väl typ göra bicepscurls, triceps extensions, rygglyft, och köra core och ben i ett par veckor....
08:02
Min favoritlyftare just nu. Väger 76kg och har typ 240-250kg squat och 280-295kg deadliftrekord. Totalt vansinne och tidigare junior world record holder i sin viktklass i IPF. Väldigt motiverande för mig som är cirka 71kg och så småningom kommer bli ungefär lika tung (han är nästan lika lång som mig också), ändå är han nästan dubbelt så stark som mig. Kommer uppenbarligen aldrig bli ens i närheten av lika stark som Josh, men hans videor och powerliftingmeets är skoj att kolla på.
Bara trycka tren och mast utan att bulka upp dig, så gör många för att bli starka odjur.
Sakta men säkert börjar jag få en liten struktur på kroppen.
Förändrat både kost och träningsmetod.
Problemet för mig har aldrig varit att gaina muskler, problemet för mig har alltid varit att förlora de där sista kilona som sitter som berg kvar.
Känner äntligen att jag börjar närma mig även om det är en bra bit kvar att gå.
Har börjat med ett intensivt program på gymmet där jag kör mycket HIT träning och avslutar alltid med någon form av kondition och känner att det verkligen biter på kroppen.
~cirkus en månad
Midjan är något mindre, magen något plattare och lite mer definition på armarna. Overall lägre bodyfat I'd say.
Goals. Har svullet på tok för mycket på sistone, har fått lite större kagge igen. Har ni något tips för platt mage förresten? Det känns som att när jag tränar mage så blir musklerna bara utspända så man ser tjockare ut än man borde...
Dina armar är goals Tim :$ Gör waist vacuums och cardio!
Citat från americanfootball:
Dina armar är goals Tim :$ Gör waist vacuums och cardio!
;$
Sluta, blir generad.
ska ta och kolla upp waist vacuums, sen måste jag fan ta mig i kragen och börja köra cardio, har dragit mig för det är så jääääävla tråkiiiiigt, öööööh.
Fick idag reda på att kalk tydligen inte är tillåtet i mitt gym. Fan vad arg jag blev. Att inte få använda kalk påverkar grovt min prestation i särskilt marklyft men även pressande och knäböj. Blev så sjukt besviken och det är sällan jag kallar gym "veka", men att det gymmet vågar kalla sig självt ett "athletic gym" och inte tillåter kalk är rent ut sagt patetiskt. Så fort jag hittar ett gym som tillåter kalk så kommer jag byta till det, och krävs det då att jag måste börja gå med i styrkelyftarklubbar så får det fan bli så (trots att jag är långt ifrån tävlingsstandard). Sjukt irriterande hur "gym" kan motsätta sig något så viktigt som kalk för helkroppsövningar med skivstång.
Jag hatar personligen när folk går och kladdar ned allt i gymmet med sitt jävla kalk men whatever. Torkar folk bara av efter sig eller inte lämnar rester efter sig får de gärna kalka så mycket de vill för min del.
Förstår hur du tänker. Men kalk är bara ett plus tänker jag (såvida man inte är rädd för germs), det stärker ju ens grepp "naturligt" utan att man behöver använda remmar eller andra greppverktyg/trick. Det är verkligen guld värt, men sen är det ju viktigare för helkroppsövningar. Jag är den enda på mitt gym som är intresserad av "powerlifting"-träning och dom andra är "bro lifters" (ursäkta termen). Alltså ute efter främst muskelbyggning genom typ höga rep, mindre/mellantunga vikter och isolerande övningar. Jag menar inte alls att hävda att "powerlifting" är bättre än nån annan form av träning, utan bara att jag blev sjukt besviken att inte få använda mig av kalk då jag alltid torkar rent efter mig själv. Men det är besides the point: Det BORDE vara kalk på skivstänger då det gör greppet starkare för alla, oavsett vad man vill använda skivstången till. Man borde inte vara rädd för bacillskräck eller liknande tänker jag.
Men kanske lösningen får bli att röra mig till såna "sorters" gym som är mer inriktade på powerliftingträning och uppmanar/tillåter kalkanvändande.
Pete Rubish - Planet Fitness levande mardröm. Hahaha fan vad jag hade gett för att se honom kliva in sådär på deras gym. Utan tischa eller långbyxor upppumpad, användandes kalk skrikandes och slamrandes med total aggro attityd. Hahahahahhahaha! Var bara tvungen att fortsätta lite på det spåret idag som motreaktion mot min jinxade workout.
Finns dyrare flytande kalk som inte grisar ned överallt, det brukar generellt vara tillåtet men ingen märker ändå om man inte öppnar handflatorna mot någon.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet