Styrketräning
Citat från SoreThumb:
Låt hur kaxig du vill! Det är väl bara bra om någon visar attityd och inte tar mot vad som helst. Hehe, Ronnie... Stor, stor man.
Jaha, nej. Det du åsyftade var inte det jag menade. Jag tror inte många kunniga i världen skulle slänga ärtor framför t ex kyckling, nötkött eller ägg.[/i]
Alltså jag menade ju att jag inte menade att låta kaxig. Sa att jag skrattade åt bilden jag fick i huvudet. Inte åt det du sa.
:p Fast det kanske du förstod men du sa ändå det där svaret :s?
Citat från Jord:
Citat från AbeS:
Citat från Jord:
Citat från Spasm:
fast jobbigare att äta så klart.
Jesus holy fuck sen när är det jobbigt att äta? :DD För mycket finns inte när det gäller mat!
Tur att du har en sån bra mage :P Grattis till dig. Det är min största svaghet, min magsäck. Mår illa lätt och blir för mätt för fort.
Kan vi byta? Jag blir seriöst i princip aldrig mätt, då menar jag senaste cheat day så gjorde jag mackor av 500g bröd med korv, ost, bbq sås och rostadlök, efteråt blev det en hel 200g påse chokladrussin, två skålar med ostbågar, en skål chips, halvliter cola och muffins
Vore det bästa jag kunde få, en sån magsäck. Då hade jag svullat sönder :D
Vi får gå till sjukhus och göra magtransplantationer och byta magsäckar haha!
Vore något det :p
Citat från Jord:
Citat från Spasm:
Du sårar mig =( "Jag har dock aldrig förut stött på någon som tycker sig behöva 4 g/kg haha :-)"
Vadå "tycker sig" :(? Jag har ju forskat och sett att jag behöver den mängden för att göra bra resultat. Visst kan jag kanske ligga på 2,5 eller 3 istället, men det här är ju bättre, fast jobbigare att äta så klart. Så man får ju prioritera vad man tycker är värt. Kan ju variera lite om jag tycker det är för jobbigt att hålla som standard.
Och förklarade ju varför jag behövde så mycket, har en sån jobbig kroppstyp som äter upp all energi jag ser.
Hahaha felåt, inte så jag menade. Jag tänkte typ när jag skrev det "det där kommer säkert låta jättedrygt" men sen så orkade jag ändå inte ändra på det??? Jag ville typ syfta på det, att du kommit fram till den slutsatsen. Inte att det var fel!
Pis jao :-)
Bara jag som har stronglifts/strongman som mål?
Detta är typ 220 kg. lite imponerande tycker jag.
Det är helt klart imponerande. Jag tycker strongman är riktigt grymt.
Citat från SoreThumb:
Det är helt klart imponerande. Jag tycker strongman är riktigt grymt.
jo jag tycker det är jävligt ballt - svårt att träna inför det om man inte äger en bondgård och kan ha alla bilar, atlaskulor, plogar o skit att putta och dra.
Visst funkar styrkelyften en hel del - men sedan måste man ju komma in i deras "moment" också, då är nästan special equipment ett krav.
Citat från Lasermannen:
Citat från SoreThumb:
Det är helt klart imponerande. Jag tycker strongman är riktigt grymt.
jo jag tycker det är jävligt ballt - svårt att träna inför det om man inte äger en bondgård och kan ha alla bilar, atlaskulor, plogar o skit att putta och dra.
Visst funkar styrkelyften en hel del - men sedan måste man ju komma in i deras "moment" också, då är nästan special equipment ett krav.
Ja, det krävs ju faktiskt en del saker som inte alla har liggandes i förrådet. Det är väl om man har balls nog att söka sig utåt landsbygden och fråga någon äldre bonde om man kan få småjobba lite med tunga lyft. Hehe. Det är sjukt coolt. Ta allt och ge inget tillbaka, som Leonidas skulle säga.
Det var inte styrketräning, men fan så skönt med lite morgon-yoga ^^
Jag var nyss ute i skogen och rände. Det är varmt ute. Haha! :D
Känns som att jag har kommit till en betongvägg vid 80kg, midjemåttet minskar sakta men imo så borde det gå fortare med tanke på mängd träning och kaloriintaget ^^
Bra.. Det är den där betongväggen du ska slå sönder, man!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet