Psykisk ohälsa

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
DinGud Kille, 32 år

9 208 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 13:26
DinGud Kille, 32 år

Skaffa loftsäng så försvinner möjligheten att använda datorn i sängen. Skitsmidigt.

natsukashi Kille, 60 år

31 027 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 14:00
natsukashi Kille, 60 år

skaffa flux så slutar din hjärna tro att din dator är dagsljus https://justgetflux.com/

simulacrum Kille, 32 år

792 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 14:54
simulacrum Kille, 32 år

Flux installeras är bland det första som installeras när jag bytar OS/dator.

Sally Tjej, 27 år

2 228 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 15:01
Sally Tjej, 27 år

Hejhejhej, vad använder ni för ångestreduceringstekniker?? Har prövat ganska många, men man kan väl inte pröva för många, heheh.
Både för när ångesten är i sitt värsta stadium (även om jag är osäker om det ens finns något att göra här förutom att bedja till sin rationella sida?), samt innan.
Tack på förhand!

Tour Kille, 37 år

16 313 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 15:03
Tour Kille, 37 år

andningsövningar, t ex fyra hörn

SoreThumb Kille, 40 år

321 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 15:09
SoreThumb Kille, 40 år

Citat från nackskott:


Ingen hosta, inte torr i halsen, andas dock tungt när jag sover enligt min flickvän, men det är inget jag tänkt på.
Brukar mest bli stressad över att inte kunna däcka, haha.


Det är troligtvis någon form av underliggande ångest/oro. Det är andningsövningar och fysisk ansträngning som gäller om det inte är så jobbigt att du verkligen aldrig sover ut. Du behöver pressa kroppen och samtidigt lära dig koppla av ordentligt.

Om du inte snarkar och har t ex andningsuppehåll. Min rumskamrat har sömnapné och jag har sett han ha andningsuppehåll i över 10 sekunder, sprungit fram till honom och flugit upp i luften när hans snark vibrerar som åska genom lägenheten. Men jag tror din flickvän skulle reagerat på det med.

Sally Tjej, 27 år

2 228 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 15:10
Sally Tjej, 27 år

Är mycket väl medveten om att det finns något som heter andningsövningar, undrade mest om det fanns någon som fungerar speciellt bra för er i ångestsammanhang. Finns ju liksom hur många andningsövningar som helst.
Men tack för fyra hörn-tipset!

Erotik Kille, 29 år

8 346 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 15:12
Erotik Kille, 29 år

Jag brukar spela dumma spel för att distrahera mig.

demonios Tjej, 28 år

317 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 15:13
demonios Tjej, 28 år

När jag får ångest i sociala situationer brukar jag bara räkna, typ 1-2-3, 1-2-3 i en speciell takt hela tiden så man fokuserar på annat :(

Annars finns det många appar som pratar dig igenom mindfullness, så slipper man göra allt jobb själv liksom!

SoreThumb Kille, 40 år

321 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 15:17
SoreThumb Kille, 40 år

Lugn andning genom mun (mer balanserad så) och kastar iskallt vatten på mig eller duschar i iskallt vatten. Lyssnar på electropop och försöker boosta mig genom att dansa iväg, kanske ta brädan och kicka loss lite på asfalten fungerar bra för mig.

Darwin Tjej, 31 år

1 476 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 15:18
Darwin Tjej, 31 år

Vid ångest i sociala situationer tycker jag att det hjälper mycket att lägga hela sitt fokus på den andra. Fundera på vad denna tänker och känner och vart denna ska osv. (så länge man inte tänker på vad denna tycker om en själv eller dylikt, utan att man verkligen får det att handla enbart om den andra).
Allmänt att flytta sitt fokus någon helt annanstans brukar vara mitt kort, som inte fungerar när det är som värst. Men ändå!

Tour Kille, 37 år

16 313 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 15:20
Tour Kille, 37 år

Citat från Sally:


Är mycket väl medveten om att det finns något som heter andningsövningar, undrade mest om det fanns någon som fungerar speciellt bra för er i ångestsammanhang. Finns ju liksom hur många andningsövningar som helst.
Men tack för fyra hörn-tipset!


ja, fyra hörn var tipset. finns alltid nåt i närheten med fyra hörn man kan använda

InExistence Kille, 33 år

1 676 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 16:07
InExistence Kille, 33 år

GAD, PÅ, insomnia, aggressioner, social fobi, periodvis grova depressioner, failat självmord(dock så har sjmordstankarna försvunnit med åren, egoistiskt beroende på varför personen tar sitt liv imo,en vän tog sitt liv nyligen och det va svårt att smälta in men de nära är de som lider mest ju), dille, medicinberoende. Typical psykfall i guess, fast en del bättre tack vare solen, havet och goa själar.

Går på meds som hjälper lite, rekommenderar hellre terapeft/psykolog/kbt, motion och natur samt MUSIK! Och rutiner!

Påbörja inga Meds om du bara har "tillfälliga problem", det förvärrar sen när man ska sluta. Plågsam nedtrappning av GABAerica genomgår jag ATM och skulle inte önska min fiende detta vansinne. Hoppas jag klarar mig utan att få njursvikt/leversvikt eller diabetes. Zyprexa & seroquel är gift. Sedan gababeroendet är sjukt, VC hjälper iaf.

Det blir bättre får man hoppas.

BlackLight Kille, 28 år

1 828 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 16:37
BlackLight Kille, 28 år

Så jävla trött på mina återkommande depressioner.. har massa symptom på bipolär sjukdom (Typ 2)
För en månad sedan var jag så uppåt att det skulle kunnat vara en hypomani.
Är även jävligt less på min ständiga ångest som aldrig försvinner och som alltid funnits där.

Självmord blir bara mer och mer lockande för varje dag.. Vad fan ska jag ta mig till?

Bror Kille, 33 år

817 forumsinlägg

Skrivet:
2 augusti 2014 kl. 16:49
Bror Kille, 33 år

alltså hur får jag valium liknande utskrivet?? är seriös???


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet