Gå ner i vikt av att sluta äta
Kul att sluta äta, gå ner 10+ kg på en månad och fortfarande ha en lönnfet kropp pga all lös hud..
Gick ner ungefär 10 Kg på 50 dagar genom att träna 4 gånger i veckan, dra ner mycket på kolhydrater samt fett och åt istället mer protein och sallad. (Att jag vägde över hundra kilo får man ju ha i åtanke också.)
Konceptet att sluta äta för att gå ner i vikt verkar helt fel, sen är jag inte extremt insatt och påläst så jag kan väl inte säga något riktigt.
Dock får man tänka på att man går ner i vikt inte är den enda processen som startar om man skippar ätandet.
Tvivlar inte på att man går ned i vikt av att äta mindre. Men folk som inte behöver gå ned i vikt ska heller intw göea det. Av uppenbara skäl.
Sluta äta - Man går ner i vikt, OM man lyckas hålla det under en period då det är djävulskt svårt eftersom man lätt ger upp efter en kort tid, eller så börjar man hetsäta 24/7. Man blir trött, får ful hy, äcklig andedräkt, får svårt att koncentrera sig och mår allmänt dåligt. När man sedan går back to normal eller ger upp så går man upp den vikten igen.
Äta mindre och nyttigare - Man går ner i vikt men det tar lite längre tid. Man mår mycket bättre bara av att äta hälsosam mat, det är lättare att hålla vikten när man slutat banta (om man inte äter upp sig igen, dvs) och får snyggare kropp.
Källa: Jag har gjort båda metoderna.
Ät hälsosamt och träna så mår ni bra på insidan och på utsidan.
Ett fel många som ska banta gör. När du svälter dig själv så går kroppen in i "stavemode" (http://caloriecount.about.com/forums/weight-loss/truth-starvation-mode)
Kalorier in < Kalorier ut | Är den magiska formlen för viktminsking. Ät mindre kalorier fyll magen med grönsaker och kött och gör din cardio
Hey girl! Just nu går jag på en 21 dagar lång vattenfasta och täkte tipsa dig om det då du både går ner i vikt av det och kroppen får chans att återställa sig till att kunna fungera optimalt. Eftersom det är relativt nytt i Sverige så får du och andra gärna fråga mig om intresse finns!
Ha en mysig kväll!
xoxo Shimo
http://shimoange.blogg.se
Jag gick ner 9 kg den hära sommaren ( på ksk 2 veckor ) För att jag tränade 2 timmar om dan och satt inte mycket alls.. Testade en ny sport. Windsurfing... UTMATTANDE säger jag.. På köpet fick jag min windsurfing license ... Och jag körde LCHF diet. " Low carbonhydrate High fat " Så ät inte kolhydrater och träna.. De första 6 kilona gick jag ner på 5 dagar ;)) Och vet ni vad? Jag har inte gått upp heller. så dieten gör inte att man går ner 20 och går upp 40. Satsa på LCHF och träning. -Jag slarvade även liite med min diet..
Shimo, girl you for real!?
I fiddle with my anoos
Funkar för dumhuvun.
I några år nu har jag varit väldigt dålig på att äta. Alltså jag har ingen ätstörning för det "behöver" jag inte kan man säga.
Men jag äter en gång varje dag. Bara en gång, och det är middag. Är inte hungrig helt enkelt.
Sen kan jag ju äta när det väl bjuds på mat men aldrig fixar jag mat själv, med undantag att jag är ute med någon/några och fikar på stan eller äter ute eller nåt annat :P
Går inte ner eller upp i vikt (har typ stannat tror jag, om det ens går) och jag är inte heller trött eller mår dåligt.
Jag fattar bara inte hur det har blivit såhär:/ förut kunde jag äta alla mål om dagen, men nu...ja.
Citat från Shimo
Hey girl! Just nu....
Aa, jag väntade mig mer av dina bröst. Besviken. För övrigt låter det där som en urbota dum diet och något som endast tjejer som ska tävla i fitness använder, då de ska vattendränera sig själv för att bli rippade en kortare stund (tävlingsdagar).
Ät mindre, ät nyttigare, lyft vikter eller knulla för att förbränna.
Slutade äta, åt, fick ångest, spydde, försökte sluta, misslyckades och åt, spydde och så bara fortsatte det.
Sluta inte äta, tänk inte ens tanken, det är inte värt det i längden.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet