Dagens Guide: Veganism
Mata inte trollen.
Citat från iTranscend
Mata inte trollen.
Jag vet att jag inte borde.
Jag skyller på att jag är totalt utmattad helt enkelt. :(
Nej, den här tråden är för seg, och hatar att snacka med veggisar över nätet. Dom ska bara försöka få en att inte äta kött.
Cya :)
/unsub
Exone: Puss?
Angående vitamin B12, för er som är intresserade av hur veganer kan klara sig utan tillskott, spirulina osv:
iTranscend: Jag undrar lite hur det kommer sig att du äter så mycket bananer. Jamenar, bananer överlag är ju rätt taskiga mot miljö och människor, även om de är krav/rättvisemärkta!
Citat från Plastpojken
iTranscend: Jag undrar lite hur det kommer sig att du äter så mycket bananer. Jamenar, bananer överlag är ju rätt taskiga mot miljö och människor, även om de är krav/rättvisemärkta!
Varför då?
Citat från iTranscend
Varför då?
Tja, bananproduktionen tär ju en hel del på miljön genom användande av stora mängder handelsgödsel och det är ju oftast inte så schyssta arbetsförhålladen för plantagearbetarna. Dessa problem avhjälps ju förvisso delvis om man handlar KRAV, men vi har ju fortfarande problemet med att frukten fraktas långväga.
Inte menat att låta anklagande, mest undrar om du löst ditt bananintag på något sätt så det blir schysst!
Citat från Plastpojken
Dessa problem avhjälps ju förvisso delvis om man handlar KRAV, men vi har ju fortfarande problemet med att frukten fraktas långväga.
Inte menat att låta anklagande, mest undrar om du löst ditt bananintag på något sätt så det blir schysst!
I och med att jag äter över 1 ton bananer per år så är kvalitén viktig, därför köper jag bara krav- och rättvisemärkta bananer. Men ja, du har rätt, miljöpåverkan ifrån frakten är ett stort problem (i förhållande till den negativa miljöpåverkan jag står för, men för andra står frakten för en väldigt liten del). I och med att frukten inte låtits mogna i solen på trädet så både smakar den sämre och är mindre nyttig, vilket faktiskt är väldigt dåligt ur hälsosynvinkel. Nästan all annan föda jag äter köper jag ifrån södra Europa, eftersom det smakar bättre, är miljövänligare, samt ofta är billigare.
I alla fall, eftersom jag är 18 och inte valde att födas här så har jag inte mycket annat till val att lösa det såhär i några år. Det är omöjligt att leva ett friskt liv på bara närodlad frukt här i Sverige, men jag gör åtminstone det bästa jag kan i den situationen jag är i (för att inte nämna hur mycket jag redan gör igenom den här livsstilen i sig jämfört med alla andra). I framtiden kommer jag dock att flytta till hälsosamma bredgrader, och födan de producerar, istället för att flytta denna till mig.
Någon som vet om estrellas dipmix (Soldip Chili & Lök) är veg? Det står "naturlig mjölksyra", och jag undrar om den är utvunnen ur mjölk eller från t.ex. melass eller stärkelse.
Den är troligtvis vegansk men att maila och fråga har aldrig skadat någon!
Citat från natsukashi
Den är troligtvis vegansk men att maila och fråga har aldrig skadat någon!
Det var mest att vi hade den hemma. Får maila dom för framtida syfte :)
Tackar!
http://www.dailymail.co.uk/health/article-1262322/Warning-religious-groups-traces-pigs-blood-cigarette-filters.html
Hejsan veganrökare!
... D:
Har svårt att tänka mig att Lucky Strike gör så då de inte testar på djur men jag ogillar att inte vara säker.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet