diskodrifts blogg



59 år. Bor i Stockholm, Stockholms län. Är offline

Ingen bild på diskodrift

Senaste inläggen

ventilation
28 februari 2017 kl. 21:39
tjena emocore
19 januari 2017 kl. 02:11
eh ah
18 december 2016 kl. 23:29
uuuuuuuuaaaggghhHHHHHHHHHHH
15 december 2016 kl. 21:27
bo bo bo bo
24 juni 2016 kl. 03:08
observationer/tankebubblor
23 juni 2016 kl. 22:31
(utrymme) <-- där
23 juni 2016 kl. 21:21
tankeflöde 1: let it all flow
21 juni 2016 kl. 00:28
Lista
11 september 2015 kl. 19:15
Lösningen på lyxproblemet
24 juni 2015 kl. 18:51
Visa alla

Woop

Igår bytte jag bort min sprillans nya iPhone mot en något äldre iMac-dator. Blir utan telefon i ett par dagar, vilket faktiskt känns fett skönt. Blir lite bortkopplad från allt när jag är utomhus. När jag har en mobil igen ska jag nog börja stänga av den med jämna mellanrum.
Datorn är FRUKTANSVÄRT stor och det fanns inga bra sätt att bära hem den på. Men den är fruktansvärt fin och bra också. När jag satt på tunnelbanan hem stannade det upp en tjej gissningsvis i min ålder och ba: "Är det där den nya... den där största? :o" varpå jag ba "nä, men den näst största" (det kom ut en 27-tum för inte så längesen har jag för mig, min är 24). Vi hade en väldigt kvick konversation men den var trevlig nonetheless. Mac: ~*bringing people together*~ woho

På tal om folk som börjar snacka med en så började en annan tjej, som gick i min skola förra året (hon hälsade på) konversera med mig under lunchen. Vi snackade om genus, framförallt om cis-män och könsprivilegier, och det var riktigt fett. Jag är totalt utsvulten på genusprat sen jag började här så jag blev fett uppspelt och intensiv och blev bekväm i mig själv för hey jag pratar med någon som inte ens ville anta vilket pronomen jag föredrog. Hon kommer tillbaka hit i december och hoppades på att få prata mer med mig då. Vi kanske borde utbytt nån form av kontaktuppgifter.

Och hej idag har det varit fett bra ljus utomhus. Helt rosa. Alla snackar om det på Facebook.


Logga in för att kommentera