FreakChilds blogg
Tjej, 30 år. Bor i Örebro län. Är offline

Senaste inläggen
Goodbyes11 februari 2016 kl. 21:57
Ett käpp i hjulet
28 januari 2016 kl. 20:22
Bucketlist
21 november 2015 kl. 11:20
Sysselsatt
14 november 2015 kl. 17:54
Wedding bells
2 september 2015 kl. 00:29
Plugg
24 maj 2015 kl. 15:49
Nytt år
19 februari 2015 kl. 21:53
Namn
4 november 2014 kl. 18:58
Plugg?
29 oktober 2014 kl. 16:50
Jaha
11 augusti 2014 kl. 22:06
Visa alla
Fakta
Riktigt namn: linette Civilstatus: UpptagenLäggning: Straight
Intresse: TV/Film
Bor: I skogen
Politik: Anti-allt
Dricker: Cider
Musikstil: Punkrock
Klädstil: Galen
Medlem sedan: 2008-09-07
Event
FreakChild har inte lagt till några event än.
Sysselsatt
Gaaah, jag tror jag håller på att bli galen på mig själv- I just need... to do something, so l won´t think. Vanligtvis brukar det hjälpa att spela, but its just as much gaming you can do, until you´re sick and tired of it!
Jag vill inte tänka, jag behöver inte tänka, tänka får mig bara att förstöra för mig själv och göra mig ledsen. I don´t need that shit. Damn... I really sound bad.
Har jag sagt att jag ogillar distansförhållande? Cus it is true! (Får kolla gamla blogginlägg för att se om jag klagade på det när jag var ihop med Måns..)
Påtala om...(Jag blev inspirerad när jag kollade åt höger) Jag har ju faktiskt sakta, men säkert börjat måla igen. Lite för Fidde är inspiration men också min utbildning. Däremot har jag märkt ett genomgående tema att jag är rätt duktig på att inte bli riktigt klart med något projekt... Iaf när det gäller i själva blocket. Känns som jag har runt 3-4 teckningar jag har startat på, men inte riktigt avslutat.
I don´t really know why... Nån som vill analysera? xD
Inte riktigt samma sak med cenvas, dom vill jag nästan bli klar med direkt, TROTS att dom behöver mer tid på sig, för att torka osv. Håller iaf på med en bröstkorg just nu, inte alls särskilt anatomiskt korrekt, men på min fritid så bryr jag mig faktiskt inte. Högkonstrast bilder på thorax är rätt så häftiga faktiskt, man ser massor av blodkärl på bilder, vilket inspirera mig till att göra en kosmisk bild utav detta.
Jag hoppas det blir fint iaf. Har inte riktigt bestämt mig om jag ska ha med nebulosor, eller om det bara ska innehålla stjärnor... Kom just på mig att jag skulle nog ha målat nån annanstans med blått, bara för att testa hur det HADE sett ut om jag försökte mig på att måla nåt annat häftigt utan att förstöra den riktiga bilden. Annars får jag väl bara lära mig att gilla det ändå, det är ju typ vad jag få göra med Joker/harley collaget :/ (Aja, den ser ju RÄTT så okej bredvid harley...)
Hm, tror faktiskt det hjälpte mig lite, även fast jag ändå var tvungen att skriva ner den där saken till Fidde. FAN, jag förstörde just min terapi. Dålig Linette :(
Jag undrar om jag verkligen är så psykisk stabil som jag tror. Jag menar det är inte så att vi inte har fall av folk som är bipolära i släkten... Såg oxå den där länken när de hade målat olika psykiska sjukdomar som monster. Kände mig lite träffad på en av dom. Hm, kanske borde leta upp den (lika bra att lite hjärnan få göra nåt aktivt och inte tänka på att han slutade svara, när jag inte svara...)
http://40.media.tumblr.com/d210d07a8661f75476a12e30013e85ff/tumblr_mt2me4otZl1rvfh0po3_r1_1280.jpg Det här vad den jag tänkte på, men hittade bipolär oxå http://cdn.blissome.com/wp-content/uploads/2015/08/mental-illnesses-disorders-drawn-real-monsters-toby-allen-7.jpg
Jag har kunnat identifierat mig med älvor och sånt, för dom är små magiska väsen, men just oxå för att dom kan bara ha en känsla i taget (för att de är så små)
Det är lite så jag känner, jag är rätt emotionell, men det är bara EN riktigt stark känsla i taget. Blir jag distraherad så kan jag manipulera att välja vilken känsla jag BÖR hamna på. Typ som nu, jag skriver för att vara fokucerad, istället för ensam men när jag slutar så blir jag ledsen igen. På samma sätt som jag försöker dra ett skämt för att bli glad, SOM FAKTISKT funkar för stunden. That is kinda wierd, riiiiiight?