FreakChilds blogg
Tjej, 30 år. Bor i Örebro län. Är offline

Senaste inläggen
Goodbyes11 februari 2016 kl. 21:57
Ett käpp i hjulet
28 januari 2016 kl. 20:22
Bucketlist
21 november 2015 kl. 11:20
Sysselsatt
14 november 2015 kl. 17:54
Wedding bells
2 september 2015 kl. 00:29
Plugg
24 maj 2015 kl. 15:49
Nytt år
19 februari 2015 kl. 21:53
Namn
4 november 2014 kl. 18:58
Plugg?
29 oktober 2014 kl. 16:50
Jaha
11 augusti 2014 kl. 22:06
Visa alla
Fakta
Riktigt namn: linette Civilstatus: UpptagenLäggning: Straight
Intresse: TV/Film
Bor: I skogen
Politik: Anti-allt
Dricker: Cider
Musikstil: Punkrock
Klädstil: Galen
Medlem sedan: 2008-09-07
Event
FreakChild har inte lagt till några event än.
"Vuxen"
Jahopp, då har man gjort som de flesta utav sina vänner och flyttat ut ur boet. Inte särskilt långt, bara några mil ifrån hemmet. Det vill säga, jag har mellanlandat i lilla Fjöget. Yay (Or something)
Nej men det är ganska bra faktiskt, tar bara 10 minuter att gå till jobbet, så jag behöver inte känna mig särskit stressad över att jobba. Inte mer än vanligt iaf, men det hindrar inte mig att få en mini hjärtattack varje gång det ringer. Det gör det inte bättre när Hampus mobil ringer oftare än min, för det får bara igång hjärtat utan anledning.
Ifrågasätt inte min skräck för min telefon, jag har bara den och lär nog ha det ett tag framåt. Jag har för många saker som skrämmer mig xD
Fast jag gillar att jobba nu. Jag har delegering, så nu kan jag vara lite mer självständig och kan liksom köra mitt race, så det känns otroligt lättande. En sak ur världen liksom, som man inte behöver oroa sig om längre.
Iförsig, så har jag inte nån delegering på andra saker som sondmat och dialys....Meeen, det tänkte jag att de andra kunde ta, för det var en heldel som skrev upp sig på den delegeringen. Jag känner att jag liksom har gjort mitt nu med det, behöver inte ödsla mer energi på det xD
Yepp, jag är riktigt lat och det har jag aldrig gått under stolen med, eller vad man ska säga.
En sak som är kul att man har flyttat, eller snarare intressant,är just hur mkt man undermedvetet saknar sin familj. Jag menar, jag såg pappa på jobbet (som inte är SÅ konstigt i sig, eftersom han jobbar där bara på ett nytt destrikt nu) och jag kände hur jag blev alldeles uppspelt och sprang fram och gav honom en kram (det är nu alla får tänka: awww)
Och mina föräldrar nästan tvingade mig att åka till Mullhyttan och kolla på eurovision med dom därborta. Vilket inte gjorde mig så mkt, eftersom Hampus ändå hatar det, medans jag tycker det är som tradition (yep, min familj och jag är fanatiker när det kommer till sånt, så nu vet ni det)
Jag antar att man uppskattar saker mer när man är ifrån dom. Ett koncept jag hoppas Hampus kommer på när jag är borta i Skottland några dagar, så han kan komma igång med städandet och diska lite xD
Påtala om Skottlandresan, så är det bara en vecka kvar nu ungefär. Jag måste få tag i en skrivmaskin så jag får ut mina biljetter i tid, annars blir det lite krångligt. Alltid det där med att skriva ut som får mig att bli nervös...
Varför kan man inte få allt utskickat som vanligt för? Det är inte så svårt och jag blir av med den där dumma stressen... Jag lär behöva fixa det inom de kommande dagarna, plus typ att beställa en buss upp till Stockholm så jag är där i tid.
Jag ser inte riktigt fram emot att springa runt på flygplatserna ELLER att flyga, men jag ser däremot fram emot att få träffa Rasmus :D
Jag hoppas på att det blir kul, men med både Rasmus och Adde där, så tvivlar jag inte på att jag kommer få en bra tid därborta (även fast det bara blev några dagar istället för en vecka. Så går det när man vill åka billigt)
Well, det är allt som jag vill ha sagt än så länge. Ska föröka titta in oftare, men det är svårt när man har glömt lösenordet. Det är tur att gamla goa firefox kommer ihåg det åt mig när man börjar bli senil på gamla dar xD