DarknessLovers blogg
29 år. Bor i Hässelby, Stockholms län. Är offline

Senaste inläggen
Länge sen10 mars 2019 kl. 19:34
Hjärncancer Glioblastoma
15 maj 2017 kl. 14:20
Bipolära begränsningar
10 maj 2017 kl. 11:47
Cancer - oseriös sjukvård, där ingen tar ansvar
28 februari 2017 kl. 01:14
Cancer, hjärntumör och fortsatt kamp
17 februari 2017 kl. 00:05
Shit vad snabbt det har gått!
16 februari 2017 kl. 23:39
Universitetsstudier
18 oktober 2016 kl. 13:17
Depression von bipolär
11 oktober 2016 kl. 20:48
Stabiliserat liv och längtan till Pride
19 juni 2016 kl. 20:40
Diagnostisering och vändning
15 maj 2016 kl. 00:03
Visa alla
Fakta
Riktigt namn: Daniel Civilstatus: SingelLäggning: Bisexuell
Intresse: Kreativitet
Bor: Själv
Politik: Anti-allt
Dricker: Energidricka
Musikstil: Synth
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2011-12-06
Event
DarknessLover har inte lagt till några event än.
Skolnytt - undvik Psykologigymnasiet till varje pris!!
Så trött på Psykologigymnasiet!! Jag älskar de vänskapskontakterna jag har fått här, men undervisningen är kass. Rektorn är så seg i huvudet så det saknar like och hennes man, vår ekonomiansvarige, är så oförmögen att han inte ens förstår vad tillgång och efterfråga är för något
Hjälp, jag förstår att jag har blivit erbjuden att hjälpa den med deklarationen när jag inte har haft något att göra, till och med de mest grundläggande räkne kunskaperna besitter dem inte.
Till råga på detta får jag inte visa några starka känslor för rektorn heller: du måste ju inte bli sur, eller reagera så starkt. Jahapp, jag kanske ska ta och göra som på vissa andra skolor och börja röka på, supa och köra lustgas för att klara av skolan och hålla mig neutral (inget av detta skulle jag göra, jag röker inte ens ciggaretter).
Humöret på Sidi går upp och ner. Har hon och Magnus inte haft något kul i sängen (och detta är till och med vad min morsa säger!) på länge märks det. Sidi är bitter och Magnus kan inte vara varken trevlig eller strukturerad.
Sorgligt nog har jag Sidi som handledare för mitt gymnasiearbete, vilket gör hennes dagsform rätt så betydande. När man försöker prata med henne om GY-arbetet tycker hon först att det man skriver är helt åt helvete och sen bra, följt av komentaren du vet inte hur vuxenpsykiatrin ser ut idag, men jag vet. Hmmm, jag går regelbundet dit och går även på mediciner, men nej, självklart vet hon mycket mer, trots att hon inte har varit aktiv inom psykiatrin.
Näe, jag skulle ha bytt skola. Är det någonsin någon som är intresserad av psykologi på gymnasiet råder jag er att inte börja på Psykologigymnasiet. En skola full av falsk demokrati och hemsk pedagogik!