Vegetarisk och Vegansk kost
Är själv vegetarian och tycker paj e gott. Man kan bara slänga in lite allt möjligt i den, tex rester. Sen har jag en vegetarisk pizza jag har ett litet eget recept på. Brukar ta chilisås istället för tomatsås på degen (hehe), lägga på lite skivna tomater, mozzarella/halloumi ost, svamp, paprika och avsluta med lite pinjenötter, de blir supergött. :P
Ska baka pizza idag. Tänkte passa på att rensa frysen och kylen samtidigt. Asbra kombination!
När jag var på irland så hade de linda mccartneys produkter där
vegankorven är svinigt god alltså
men utan svin he he :Pp
Bakar pizza med spenat på just nu
hihi
Tacos ikväll! :D
Citat från theblackicicle
Tacos ikväll! :D
gillar vad jag hör, kanske gör det med
Fast jag glömde köpa mandariner! ):
(Som är asgott att ha i, oavsett vad folk tror och säger! ;p )
Tjena Kamrater. Någon som har tips på storkok eller produkter, som man kan ta till när resten av familjen äter typ köttbullar, korv och filéer? Helt enkelt råvaror/rätter med rimlig proteinhalt, som kan förtäras med ris och potatis, typ. Helst inte sådan färdigköpt mat, utan sådant som man, som sagt, kan laga mycket av och sedan bara värma. Hjälp uppskattas hårt.
Linssoppa bist krieg. Ett tips är att använda kokosmjölk för att få en krämigare. :3
Linssoppa äger, men som sagt är det inte riktigt sådant jag söker. Mer direkt "köttersättning" de dagar jag är lat och inte orkar laga en extrarätt som är vegetarisk.
Bönbiffar perhaps
Mosa kidneybönor, lök, vitlök, soltorkade tomater, oliver och valfria kryddor och göra biffar/bullar.
Ingredienserna måste hackas rätt smått om det ska hålla ihop, eftersom bönornas bindningsförmåga inte är jätteimponerande.
Om smeten bli för blöt skulle jag rekommendera ströbröd. Mjöl blir inte bra.
Jag är supersmart! Gjorde nyss plättar där jag rörde ner kokta linser, majs, paprika och oliver i smeten. Kryddade med örtsalt, oregano och spiskummin. Yummy <3
wingdings: Gör seitan!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet