Vegetarisk och Vegansk kost
Ska också införskaffa dessa, så jag håller mig på den säkra sidan! Tack för svaren! :)
Citat från PontusPMA:
Jag äter inga tillskott, dricker ibland berikad växtmjölk där dem flesta vitaminer man behöver tex D och B12 finns.
Men annars skall du äta tillskott som innehåller just dom 2 eftersom nu när vi går mot mörkare tider får vi inte i oss lika mycket D-vitamin och b12 är en mineral som är tillagd i diverse saker.
Men annars ät varierade grönsaker & olika färger.
Men jag äter inte så värst efter tallriksmodellen men jag har överlevt över 3,5 år som vegan så.
Med tanke på att brister av olika ämnen först märks av efter 20+ år är det inte så konstigt att du känner dig kry efter bara 3,5 år. Den halt av B12 som finns i växtmjölk är inte tillräcklig som jag förstått det :/ (rätta mig om jag har fel).
Och ja, D-vitamin är otroligt viktig under vinterhalvåret (~ september - april beroende på vart en bor). Finns några anledningar till varför "höstdepression" inträffar; dels pga D-vitaminbrist och dels för att melatoninproduktionen ökar.
Citat från PontusPMA:
Kvinnan: Den är helt ok! Annars är ju Pheonix på stan nice, dock för frasig för min smak efter blessings av Malmö falafel.[/i]
Jag gillade inte alls deras falafel. Har dock hört att Billy boys har godast i stan så jag får väl prova deras inom en snar framtid.
alltså, när vi nu pratar om b12. Det finns ju i energidrycker, typ redbull. Står också att det är rätt mkt av RDI typ 60-80%.... är det någon som vet hur mkt kroppen tar upp egentligen? För om det stämmer borde b12 itne vara något problem för mig LOL
ps. sorry om jag e totalt dum i huvudet nu men har tänkt på detta länge?
Någon som vill ge mig deras bästa recept? :) Vet inte vad jag ska göra imorgon. Puss <3
Köpte 3x Lök igår
det var gott.Spoiler - Klicka fär att visa posten.
Söker någon som kan laga veganmat åt mig.
Betalar i natura eller något.
tar betalt i kir och jara hmu
Mina snefyllor har förstört kir. :-------/
äsch det räcker om jag dricker
Solbacka > Kir
Skulle inte tro d va
#teamKir #teamErotik
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet