Vegetarisk och Vegansk kost
För mig är det mest tanken på att äta dött djur som känns äcklande, förmodligen eftersom den är så främmande. Men det känns bra att jag inte har missat allt för mycket. Innan jag skulle kunna testa grillat kött skulle jag ändå behöva vänja magen något så jävulskt så jag ändå inte skulle kunna göra det på något enkelt sätt (utan att spy).
Känner mig i alla fall rätt säker från "frestelsen".
Kitana: hur kan du ens minnas hur det smakar? ):
Mladic: Min far envisas med att alltid steka bacon på morgonen när jag är hos honom, och smaken borde vara ungefär som lukten.
Citat från Herbert_West
Aldrig ätit kött i hela mitt liv. Get on my level.
You win :(
Citat från Herbert_West
För mig är det mest tanken på att äta dött djur som känns äcklande, förmodligen eftersom den är så främmande. Men det känns bra att jag inte har missat allt för mycket. Innan jag skulle kunna testa grillat kött skulle jag ändå behöva vänja magen något så jävulskt så jag ändå inte skulle kunna göra det på något enkelt sätt (utan att spy).
Känner mig i alla fall rätt säker från "frestelsen".
Fan vad ballt, satsa på att dö köttfri!
Finns en stor chans att det blir så i slutändan!
Köpte ica's grönsakslasagne med le boyfriend, ska testa snart. Något som ätit den förr? Ja, vi är lata idag.
Citat från Becky
Citat från stoppamigjuni
Mamma testade att göra janssons med aubergine istället för fisk idag, det vart rätt gott fast auberginen försvann lite.. Är det bättre att göra med typ champinjoner? Eller något annat? Bra recept?
Bästa är att skiva i en massa oliver tycker jag! De är ju ganska salta och sådär dessutom.
Hundra år senare.. men tack för tipset, ska testas nästa gång!
Du kan också testa med kapris, det brukar funka bra i janssons!
Den var hursom asvidrig haha.
http://iowagirleats.com/2012/02/16/mini-ham-cheese-quinoa-cups/
Byta ut skinkan mot hälsans köks "bacon", DANG vad gott det där verkar.
Jag har bara ätit en vegoburgare idag. Någon som vet om vegochuritzon fortfarande finns på pressbyrån?
Skrev detta inlägg i ett annat forum som jag kopierar:
Okej, såhär är det. Jag tycker om kött och det är därför jag äter det men samtidigt känner jag sympati för stackars djuren. Har nästan alltid sagt att jag hade kunnat vara vegetarian om jag bara hade tyckt om fler grönsaker och sådant. Så nu tänkte jag varför inte testa vara vegetarian och samtidigt lära mig äta grönsaker/rotfrukter and stuff. Meeeen behöver då lite hjälp. Om man nu inte behöver kött för att överleva vad behöver man då? Är som sagt väldigt kräsen och då menar jag inte "tycker inte om det fast jag aldrig testat" utan jag försöker verkligen äta rotfrukter och grönsaker men kan knappt svälja det mesta jag testar :s
So, give me some advice, länka någon bra sida eller recept. Hade också varit bra om någon grönsakshatare berättade hur den gick till väga för att tycka om mer!
-
Okej ska försöka skriva allt jag äter utan kött då haha!
Rotfrukter: potatis
Grönsaker: Gurka, sallad, broccoli, morötter, spenat, lök (dock är rå-lök inte favoriten), paprika (är gott i mat), kål kan också gå i mat.
Frukt och bär: banan, äpple, päron, klementin, mango, vattenmelon, avokado ( är det ens en frukt haha), vindruver, björnbär, hallon, jordgubbar (kan gå). Har för mig att jag även kan äta zucchini.
Pålägg: smör, ost.
Annan info: Gillar också pasta och ris! Sen hatar jag varma frukter, alltså som varit i ugn. Gillar vita bönor i alla fall i chili con carne. Till frukost brukar jag äta havregrynsgröt eller få gånger någon macka. Sen var det allt. Kanske något jag glömt men tror jag fick med det mesta!
Slänger in lite favoritmat: Spagetti och köttfärsås, lax (tillagad), tacos, lasagne och lasagnette. Så ja kött/fisk i allt just nu. För övrigt tycker jag jättemycket om att laga mat.
Det enda du egentligen förlorar när du slutar äta kött är ju köttet. Det kan du enkelt ersätta med någon produkt från Hälsans Kök eller liknande. Urvalet är självklart inte lika stort, men det borde finnas det mesta som likan "normalt" kött, sojakorv istället för random köttkorv etc. Vad som passar bäst för dina favoritmaträtter kan jag dessvärre inte svara på, men någon f.d. köttätare kan säkert hjälpa till där.
Du äter ärligt fler olika sorters frukter/grönsaker än vad jag gör.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet