Styrketräning
Får enormt med armar från dödslyft och chins, även triceps går igång rätt duktigt. Kompletterar dock med att avsluta med renodlade armövningar i slutet av varje bröst/ryggpass.
Tränar du bröst och rygg på samma dag??? What are you??
Nahhhhhh
Kör armar efter varje avslutat rygg eller bröstpass.
Aight, då fattar jag!!!
HAHAHAHAH 3:20
Inte ovanligt å köra bröst å rygg på samma dag tho
det e typ vad arnold e mest känd för btw, super set king
har fått höra att man helst ska göra pull och push-övningar på olika dagar
Ja har fått höra mycket i mitt liv med :D
well, det kanske bara är rent bullshit men när jag tänker efter så verkar det rätt så logiskt
Glömde dock att räkna in att varje person som tränar är bättre än den andra i ekvationen
Haha aj, menade inte att vara elak å dryg, förlåt my bad.
Oki ska vi klura då. Fördelar med att dela upp push and pull = ger chansen att fokusera mer bestämt på push och inte slösa energi på att lägga in pull, och får i sin helhet bättre resultat i alla omkringliggande stödmuskler. Tex bra axlar av att göra mycket push övningar som bänkpress och over head press.
Nackdelar att dela upp i push and pull: riskerar att skada lederna eftersom en nöter en rörelse för mycket där antagonismuskler inte får möjligheten att fyllas med blod och mjukas upp, som i sin tur leder till att den arbetande muskeln lättare blir skadad då muskler med antagonister är designade att arbeta i par. Tex inte bra att bara träna quads utan att involvera hams i det stora hela, under för lång tid då dom är gjorde för att arbeta ihop för att skona knäleden och skelettbenen i sig. Annat exempel är hur du i seated incline biceps curls kan spänna dina triceps väldigt hårt efter ett set för att stimulera mer blodtillförsel till armbågsleden, som skapar ett bättre träningsklimat för bicepsen i sig, och som ökar tillkomsten av satellitceller eftersom en fullt spänd triceps i en incline biceps curl innebär fullt utsträckt biceps = skapar en extrem blodrush när en blodsprängd biceps tvingas sträckas ut i maxläge och dessutom får dubbel blodtillströmning uppifrån då triceps tvingar ner mer blod. Cellerna blir mkt glada.
Fördelar med att kombinera push and pull; du får över lag bättre cellsvällning och får igång samarbetande muskler som hjälps åt att stödja varandra, och som i sin tur leder till att du kan ta i hårdare i en push övning om antagonistpullmuskel är igång med, och bättre blodcirkulation över lag. I slutändan stimulerar du mer tillväxt eftersom du utlöst fler hormonreaktioner. Du kan också dela upp att du gör hela ditt bröstpass först, och bara värmer upp ryggen, armar och axlar lite innan. Då kommer du ha utfört ett lika bra bröstpass som om du bara körde bröst själv. Och sen kan du köra rygg med en visserligen utmattad kropp, men en väl uppvärmd kropp som kommer göra att du är redo att träna ryggen hårdare så länge du har nog med energi och vätska i kroppen (kräver ju mer noggranna förberedelser inför ett dubbelmuskelpass). Möjligen presterar du sämre på ryggen nu jämfört med att bara köra rygg själv, men du får ändå fördelarna av hormonutsläppen och den ökade cellsvällningen tack vare mer muskelmassa i rörelse. Du kan då variera att köra bröst först och sen rygg var annat pass, så båda får turas om att få förstahandsfokus. Dessutom är det här inget du tänker göra för alltid, är bara en periodträning för att få fördelarna av att träna hög volym med stor cellsvällning. Sen när du kört det 1-2 månader kan du gå tillbaka till att köra vad du nu föredrar att köra som main.
Tack för utförligt svar Jordimir!:) Uppskattas betydligt mer än ditt förra svar :D
Åter en fråga dock, var dum och slängde i mig en och en halv 5,6 öl efter jobb. Är det dumt att dra och träna med alkohol i omlopp?
Fuck er, kör helkroppspass nu
Citat från americanfootball:
Tack för utförligt svar Jordimir!:) Uppskattas betydligt mer än ditt förra svar :D
Åter en fråga dock, var dum och slängde i mig en och en halv 5,6 öl efter jobb. Är det dumt att dra och träna med alkohol i omlopp?
alkohol är dehydrerande, likaså träning. Jag vet inte om du motverkar effekterna av träningen men mycket möjligt att du kanske gör misstag i formen och liknande som gör att du skadar dig typ?
Jag har druckit ca. 5 liter vatten under dagen + halvliter vatten med bcaa + 2 tsk kreatin ca. 30 min innan träningen. Jag drack endast 1,5 5,6% tuborg och det är långt ifrån tillräckligt för att ens påverka min motorik.
Fungerande, lagliga roids på väg?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet