Styrketräning
Jag är 175 cm och är 77kg. Min mål är 72kg.. Kör cardio nästan varje morgon och gymmet på kvällen.
4-5 gångar i veckan.
Är numera EC's officiella PT-riddare
Citat från americanfootball:
Är numera EC's officiella PT-riddare
You have my vote!
Slackat med gymmet pga. Pokémon Go..
Cardio bro
Hjälper ju deffen helt klart
Citat från olv:
La till marklyft i ryggpasset efter att ha testat det lite lätt på ca 60kg ett par gånger, jobbade mig upp så de två sista seten av fem blev 100kg x 5.
Kände att jag kunde ha lastat på minst 5-10kg till, men det blir lite problematiskt när man knappt kan hålla kvar i stången utan att få hålla upp den med nästan enbart fingrarna.
Är det dags för remar eller finns det nå magi bakom det
Använd aldrig varken remmar eller handskar. Träna upp greppet istället, googla diverse övningar - alternativt kör marklyft med vikten du klarar av tills ditt grepp klarar av tyngre vikt.
^Straps hjälper ju när du vill klämma ur det sista ur ryggen och händerna redan givit upp, händerna ger alltid upp innan ryggen so
^ Förvisso, men ett bättre grepp vinner över en stark rygg alla dagar.
Mjo, men why not both
Känslan när ens böj 5rm är högre än sitt mark 5rm :) :) :))))
Citat från heppa:
Känslan när ens böj 5rm är högre än sitt mark 5rm :) :) :))))
Det är inte helt ovanligt, särskilt inte bland lyftare med höga kroppsvikter. Deras kroppsbyggnader hjälper ofta knäböj mer än dom gör marklyft pga övningarnas natur. Marklyft slaktar CNSet på ett mer intensivt sätt en knäböj gör också, särskilt när vi talar högre volym. Men ja, du squattar nog mer på ett 1 RM än du deadliftar. För mig själv så är Squat 1RM 30 kg lägre än mitt marklyft 1RM.
Pump! Pump! PUMP!!!!!!!!!!
Jag hade en PR dag idag efter 6 veckors träningsprogram. Den stora skillnad från första cykeln av det här träningsprogrammet var att jag nu använde mig av bälte under squats och deadlifts. Träffade mitt mål av 130 kg squat (x1.8 kroppsvikt), och nytt rekord i touch and go bänk med 85kg. Det var tänkt som ett pausat rep men pausen var för liten för att räknas imo. Jag är ändå nöjd med det trots att min bänk är veeek. Marklyft gick åt fanders typ. Jag ville ha 160kg. Men det gick inte idag utan jag gjorde om gammalt PR på 150kg. Bättre lycka nån annan gång. Mina mål innan året är slut är cirka 150kg squat, 175kg marklyft och 100kg bänk. Kul att två av liften gick uppåt idag i alla fall. Nu blir det till att bygga massa och gå upp i vikt i några månader.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet