Skriva av sig-tråden

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
Scientist Kille, 31 år

705 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 09:48
Scientist Kille, 31 år

Var på ett arbetsmöte igår. De tyckte det var lustigt när jag sa följande:


1. Vilka är några av dina styrkor?

Jag har nog en förmåga att förändra människor genom att ställa frågor och tvinga dem att överväga alternativ de inte annars hade övervägt. Til lexempel; jag har en vän från Ryssland som blockerade mig på sociala medier efter att hon hade uttryckt en förlegad rasbiologisk syn och tyckte att man inte skulle blanda svarta och vita människor, varpå jag frågade, "Men om du hade legat på ett sjukhus i behov av en levertransplantation och den enda levern och det enda blodet som fanns tillgängligt var från en svart människa, skulle du tacka ja till vänligheten och låta dig räddas?" Sedan blockerade hon mig... De flinade och mockade med detta under intervjun, att det inte skulle vara så bra om jag skulle få medarbetare att blockera mig.


2. Har du sökt några fler jobb?

Nej. Jag har alltid haft en plan A, ibland möjligtvis en plan B. Jag anser att för varje ytterligare plan du har efter plan A, är planer som stjäl tid och energi du hade kunnat investera i att förverkliga din plan A. Jag har vänner som brukar ha en plan B, C, D, E, F, och de ofta får nöja sig med andra planer än sin förstahandsplan pågrund av att de investerar sin tid och energi mer sporadiskt. Att ha få men väl genomtänkta framtidsplaner är en strategi som fungerat väldigt bra för mig hittills; jag hoppas att det är något som reflekteras i mitt CV och i mina betyg. Yup, det var värre efter denna. "Du och din Plan A". Det var roligt, de verkade också tycka så.


Förhoppningsvis lyckades jag att entusiasmera dem.

Kebabnekajse Tjej, 27 år

591 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 09:54
Kebabnekajse Tjej, 27 år

Min chef e bäst

bossebo Kille, 32 år

1 737 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 10:26
bossebo Kille, 32 år

Drömde att jag hade barn.

ALLMIGHT Tjej, 32 år

952 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 12:10
ALLMIGHT Tjej, 32 år

Snärtade mig själv i ögat med resorsnöret till min croppade hoodie när jag tog av mig den... funderar nu på att bli pirat.

tilda_ Tjej, 29 år

2 989 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 12:44
tilda_ Tjej, 29 år

idag har ja tappt min cykel 5 gånger

Zathras Kille, 37 år

253 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 14:00
Zathras Kille, 37 år

Kul, jag verkar bli tvungen att jobba på söndag också. Det ser jag verkligen fram emot. Verkligen...
Dags att göra som kollegan och skaffa barn så att man får vara föräldraledig. Det blir nog bra att skriva på Tinder: "Vill skaffa barn med dig omgående. Jag bryr mig inte om vem du är, bara du vill göra barn med mig direkt. Gärna 7-8 stycken efter varandra så att jag får vara föräldraledig i typ 10 år."

ALLMIGHT Tjej, 32 år

952 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 17:50
ALLMIGHT Tjej, 32 år

Skulle ba köpa piercingar på MOS men fick med mig massa nya trosor, och diverse andra saker jag säkert behöver

Eldfluga Tjej, 30 år

2 040 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 18:44
Eldfluga Tjej, 30 år

Tog mig alldeles för lång tid att fatta varför det är så in i h-vetes många ute och reser nu.
Är ju röd dag imorgon.. duuuh.

DCLXVl Kille, 31 år

5 067 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 19:26
DCLXVl Kille, 31 år

Har blivit erbjuden ish ett jobb som kommer ge mig 4-5lök(innan skatt) mer right off the bat i förhållande till nuvarande jobb och sitter och mår dåligt och har dåligt samvete över att jag ens tänker tanken på att lämna mitt företag och kollegor i sticket nu när vi har högtryck och är på gränsen till underbemannade? Why must i feel so much?

Standards 59 år

4 303 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 19:58
Standards 59 år

Längtar tills helgen, woopwoop

ALLMIGHT Tjej, 32 år

952 forumsinlägg

Skrivet:
29 maj 2019 kl. 23:18
ALLMIGHT Tjej, 32 år

Skulle lägga Belly, men jag somnade nog innan honom, haha! Fin nap :> 10/10

dinobrre Kille, 37 år

444 forumsinlägg

Skrivet:
30 maj 2019 kl. 00:53
dinobrre Kille, 37 år

a jeste dosadni, samar vam svima

Kebabnekajse Tjej, 27 år

591 forumsinlägg

Skrivet:
30 maj 2019 kl. 01:18
Kebabnekajse Tjej, 27 år

Älskar långhelg

ALLMIGHT Tjej, 32 år

952 forumsinlägg

Skrivet:
30 maj 2019 kl. 01:40
ALLMIGHT Tjej, 32 år

Imorn åker jag hem mot de värmländska skogarna igen.
E lite rädd att jag jinxat för mkt med min dejt i helg1. Hatar att jinxa. :(

tilda_ Tjej, 29 år

2 989 forumsinlägg

Skrivet:
30 maj 2019 kl. 07:02
tilda_ Tjej, 29 år

inte visste ja att d var röd dag idag !!!!!!


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet