Matte!
Angående dina chanser att komma in så tror jag att de är goda. Basår är väl kanske en sak, många söker basår i matematik för att de naivt tänkte "matte är tråkigt så det behöver jag inte" under gymnasiet och nu står där, okvalificerade för sina program i andra ämnen. Matematikprogrammet i sig är mycket enkelt att komma in på, åtminstone på GU. Gränsen har legat på mellan 0.1 - 0.7 på HP de senaste fem åren, om jag inte minns fel. Snackar vi meritvärde så.. 15'ish.
Jag får se hur långt jag läser. Förhoppningen är master, möjligen med inriktningen fysik, men jag får se. Eller ja, förhoppningen är doktor, men det vore väl lite förhastat att tänka så långt fram redan efter tre veckor. I första hand hoppas jag klara av utbildningen över huvud taget; jag har aldrig lärt mig att studera (ett makalöst vanligt problem bland högintelligenta, var och varannan mensan har samma problem) och lär jag mig inte göra det så kommer hela utbildningen falla. Anledningen till att jag läser matte över huvud taget är för övrigt intresse.
Fotnot: Jag vet redan två-tre personer i klassen, som läser matte för att bli ekonomer. De är mycket trevliga, roliga och smarta, men deras karriärval har inte mitt stöd.
Matte <3
Är det någon snäll själ som vill hjälpa mig med ett mattetal?
Multiplicera och förenkla:
(3x-1) (9-x)
Svaret ska bli: -3x^2 + 28x -9
Varför i hela friden blir det -3x^2 för?
Minustecknet hamnade där.. hur då? >.>
Att göra om kvadreringsregeln till Pq regeln ger mig huvudvärk :c Att lösa andragradsekvationer är förvirrande somfan >.<
Jag var mattenörd fram till typ åttan^^ Nu hatar jag matte och typ dör när jag tittar ner på talen... Slipper dock matte de två sista åren i gymnasiet :D
Jag förstCitat från Cthulucookie
Att göra om kvadreringsregeln till Pq regeln ger mig huvudvärk :c Att lösa andragradsekvationer är förvirrande somfan >.<
Jag förstår inte riktigt vad du menar men om du kan lösa direkt x ur kvadreringsregeln utan att använda pq-formen.
Håller på med matte c, är inte på konkav uppåt och konkav nedåt och shit. Fattar noll av hur fan man skriver ut hur det växer och hur det avtar. Förstår i princip hur jag läser av det men får det inte att bli rätt när jag ska skriva ut det. Hjeelppp.
Har på känn att senaste provet, första kursen om vektorer, gick lite sisådär. Fem första uppgifterna gick riktigt bra men de två sista var ungefär "Vad fan är det här för skit?". Vet inte ens om jag vill ha ut det. D:
Vi snackade om komplexa tal (i) häromdagen. Min lärare visualiserade genom att rita det i ett koordinatsystem med två dimensioner. Finns det några teorier eller spekulationer om tal i en tredje dimension?
Vet ju inte alls hur (i) eller andra komplexa tal fungerar, så det kanske är det dummaste frågan någonsin.
Men blev lite nyfiken!
och för den delen då; finns det tredimensionella vektorer?
Blir deprimerad av att se den här tråden när alla håller på med så svår matte och jag fattar inte ens 9:ans :$
har man en bra lärare så att man förstår det så är det helt okay ;)....men....jag har ingen bra lärare xD
Citat från wingdings
Vi snackade om komplexa tal (i) häromdagen. Min lärare visualiserade genom att rita det i ett koordinatsystem med två dimensioner. Finns det några teorier eller spekulationer om tal i en tredje dimension?
Vet ju inte alls hur (i) eller andra komplexa tal fungerar, så det kanske är det dummaste frågan någonsin.
Men blev lite nyfiken!
och för den delen då; finns det tredimensionella vektorer?
Hur då tredimensionella? Alltså det går ju att rita upp vektorer i ett tredimensionellt koordinatsystem men det kanske inte var det du menade?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet