Fotoproblem - våga fråga!
HAHAH oj, detta e inte topic men tyckte det skulle kunna vara lite kul att kommentera detta att istället för att läsa fotoproblem som topic , så läste jag FOTproblem, ba wtf?! XD
aja foto kan jag bra andå:)
over and out!
Citat från xFlygplan
http://www.scandinavianphoto.se/product/item.aspx?iid=9056991
Värt? D:
det jag har. JA värt!
Cassandra: Så det är värt 2000 då? :*
Citat från xFlygplan
Cassandra: Så det är värt 2000 då? :*
50mm kostar mindre och är inte DX så ja skulle satsa på 50mm :)
Robbanmurray: Fast jag har hört mycket snack om att det blir typ 75 då eller något. Alla siffror förvirrar mig så hänger inte riktigt med.
Och har ju hellre 35 än 75 D:
xflygplan: Bry dig inte om de där siffrorna om du inte har fullformat. 50mm är som 50mm för dig och inte 75
Kise: aha, bra. Tack
Skulle vilja påstå att de där siffrorna spelar in en hel del på vad man kan förvänta sig i bildvinkel. Wiki har en fin artikel om det och den här bilden visar på en del av det.
Där är den röda rektangeln en FF sensor som på en 5D eller liknande, och den blå rektangeln en kamera med 1.5 crop
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Full-frame_vs_APS-C.svg
Förklarar det ännu lättare.
Detta kanske passar bättre i tråden om systemkameror, men just hur fungerar DX och varför blir det en förstoring? Det enda jag egentligen vet är att sensorn är mindre, att det sker en förstoring och att bildkvalitén inte är lika hög som på FX. Är denna förstoring digital och därmed en bidragande orsak till den försämrade bildkvalitén, eller är det enbart den mindre sensorn som är skyldig?
Titta på bilderna ovan, och läs på http://en.wikipedia.org/wiki/Crop_factor
Jag måste vara ordentligt trött som inte hade en tanke på att faktiskt kolla länken.
Är man en inbiten fotograf som är väl inläst och faktiskt kör med fullformatare med så ja, då kanske de är dags att tänka på att en 50mm-lins på en DX-kamera blir 75mm på en FX kamera men om man inte vet nåt annat så varför ens ta upp det?
50mm är 50mm! fast i DX-format som gör att det blir 75mm på fullformat.
Det är inget som helst att bry sig om om man inte är mer än en glad amatör :)
50mm för mig är 50mm, punkt slut! :)
nu vet inte jag riktigt var i diskussionen ni är, men har man ett 50mm objektiv så säger man ändå 50mm för att folk ska veta vilket objektiv det är. så det spelar ju egentligen ingen roll? eller?
Stina:
Nej, det spelar ingen roll. Ett 50 ar ett 50.
har en bild i photoshop som jag har redigerat.
men när jag ska spara den så kommer det upp en ruta. och sen när jag ska öppna filen igen från skrivbordet så öppnas den i photoshop igen det är en pdf fil. och inte en jpg tydligen..
vad gör jag för fel?
vad gör jag åt det?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet