Flytta hemifrån
Jag vill bara flytta för att få inreda min egna lya. Annars har jag det redan rätt bra hos mina föräldrar och tänker inte flytta än på ett tag.
Jag bor redan, på sätt och vis ensam, trots att jag bara går i 9an! :D
Helt grymt. Klarar verkligen inte av det osv lolol.
Men, när man är mogen nog att ta hand om sig själv (lol) kan man väl, få dra långt hemifrån.
Ska göra det om 2 veckor
Har väntat såhär länge eftersom ja inte har haft tillräckligt bra ekonomi förrän nu. Kommer bo i samma hus som jag jobbar i, nära till tåg, bussar, nattliv och allt man kan önska. Dessutom blir det lättare att ta sig till flickvännen och man kommer närmare några av de närmaste vännerna så det blir nog kanon, bortsett från att det kommer ta ett tag att vänja sig med ensamheten efter nästan 22 år med föräldrarna i rummet bredvid^^
Jag tror jag ska åka och jobba som barnflicka i England efter gymnasiet och tjäna lite pengar.
Ställer mig i kö på studentlägenhet när jag vet vad jag vill plugga och när jag kommer hem från England står de förhoppningsvis en liten lägenhet och väntar på mig :)
Ska nog bo hemma tills jag börjar högskolan, rätt bra ur en ekonomisk synvinkel.
Har du flyttat hemifrån? Ja
Varför/Varför inte? Ville inte bo med dem längre. De bor på landet också.
Om ja, när flyttade du hemifrån? För ca 2 månader sedan
Hur kändes det att lämna familjen man har bott med i hela sitt liv? Väldigt skönt med stundvis lite ensamt. Så det händer att jag ringer dem då och då och hälsar på när jag kan ta mig till dem.
Flyttade hemifrån i somras till en god vän i centrala stockholm och bodde där i två månader, tills jag flyttade till Örebro för att börja plugga animation här (fick ett spontant besked om att de ville ha mig där hoppsan).
Nu bor jag i ett kollektiv tillsammans med tre gamla vänner och det funkar skitbra. Härnäst funderar jag på att flytta till Malmö när jag är klar med utbildningen för att börja plugga på serietecknarhögskolan som ligger där. <: Har planer på att bo lite runtom i sverige.
Jag flyttade hemifrån i slutet av Augusti! Jag saknar mammas mat.. Hon är ju lite mer rutinerad när det gäller den konsten, speciellt med tanke på att hon är kokerska :$
Det är dock kul att tvätta! I alla fall om man inte gör det ensam!
Flyttar antagligen nästa år. Kommer med säkerhet inte att överleva, eftersom jag verkligen inte kan med vardagssysslor i hemmet. Behöver en butler eller något :(
Jag har flyttat hemifrån och det är det bästa jag har gjort. Flyttade från Luleå till centrala Stockholm för 2 år sen för att börja plugga och få jobb sen. Nu stortrivs jag här och vill inte flytta härifrån alls.
Jag skulle verkligen inte våga flytta hemifrån nu, även om jag hade pengarna. Ensamhet er leskigt
Flyttade hemifrån för 3 år sen..Då jag började plugga..
Är ändå jävligt glad att jag gjorde det..
Visst, blir ett jävla mycket större ansvar, men en jävla frihet också..
Händer att man saknar familjen, men då är det bara att åka hem över helgen eller något :)
Jag flyttade hemifrån nu när jag började gymnasiet. Lite trist att lämna vännerna där hemma, men åker ju tillbaka någon helg ibland och träffar dom! Men sen får man ju massa nya vänner dit man flyttar C:
Helt klart bland det bästa jag gjort! haha. skönt att ha något eget och klara sig själv.
Japp,
Tiden var mogen för mig.
lite över en månad sedan
Det var förvånansvärt lätt att anpassa sig, och nu menar jag inte att jag inte gillade att bo hemma och så, men att hantera att vara ensam och att hantera en budget, mat o.s.v har varit raka motsattsen från vad alla andra har sagt.
Hade inte orkat vara ensam.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet