Flytta hemifrån
siktar mot att ha råd med en egen lägenhet nästa sommar, eller lite efter det.
Måste ha klarat skolan hyfsat bra och ha råd och ha en stadig ekonomi innan.
men funderar på att flytta in i kollektiv då kanske. det verkar mysigt.
Drar hemifrån i början på augusti, blir till att plugga i göteborg. Ser verkligen fram emot att få bo ensam, livet som student verkar awsome. Fattigt, men awsome!
Jag flyttade hemifrån i höstas, det kändes jävligt bra. Har varit på gång länge, men det har alltid varit något som hållit mig kvar.
Jag vill flytta hemifrån. Men jag är nog inte riktigt redo för det än. :c
Jag har inte flyttat hemifrån och jag vill det inte heller :D
jag stannar tills jag pluggat klart helt.
skulle ju inte va fel att ha en egen lägenhet mer centralt än vad mina föräldrar bor nu men w/e, jag har inte världens broska med att flytta bort .
Nej, men ska så "fort" jag skaffar ett jobb.
Jag har flyttat hemifrån. Jag älskar att bo själv. The freedom! <3
Flyttade hemifrån när jag var 18.
Citat från Snigelkyss
Citat från susannepersson
Jag flyttade hemifrån när jag var 15 år, och började på gymnasiet. Jag lagar mat, diskar och tvättar och sånt själv. Mina föräldrar betalar hyran. Jag har ungefär 14 mil till dom och brukar åka hem 1-2 gånger i månaden. Då är det verkligen skönt att komma hem, när man får maten serverad och inte behöver bry sig så mycket om hushållningen :)
Okey :) Låter härligt, låter som någonting som kommer att hända mig. Hur mycket tid tar hushållningen och allt det där? Hinner du med skolarbete, hushållsarbete plus träningar?..
Jag har ganska nära till affären, så handla tar ungefär 30 minuter/vecka. Tvätta tar väl inte så lång tid heller, det är ju bara att slänga in kläderna i tvättmaskinen och hänga upp tvätten. Allt hushållsarbete tar väl ungefär 30-60 minuter/dag, det beror ju på vad man lagar för mat och så.
Planerar man så hinner man med allt man ska och får tid över till att vara med kompisar också :)
Har precis skaffat mitt egna första hem, flyttar i sommar.
Ska bli både roligt och läskigt.
Kommer sakna min mamma som fan, haha.
Fast det är bara ~två timmar med buss hem, så det är ju ingen fara så.
Ser fram emot att få ha något som är helt mitt eget, tror faktiskt att det enda problemet kommer vara att jag säkerligen kommer känna mig lite ensam, hoho.
Bor hemma, kan man mjölka så ska man...
Flyttar antagligen efter gymnasiet.
Har du flyttat hemifrån? I Augusti!
Varför/Varför inte? För att jag har införskaffat ett jobb i sköna Norge.
Om ja, när flyttade du hemifrån?
Hur kändes det att lämna familjen man har bott med i hela sitt liv?
Det kommer kännas tråkigt, ledsamt men samtidigt kul och spännande. Det är en hel del mil mellan Oslo-Kalmar :3
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet