Feministiskt Initiativ

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
Godard Kille, 24 år

1 706 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 14:25
Godard Kille, 24 år

Citat från Anti:


Citat från Snedvriden:

Avskaffa utvisningar låter ju finfint.

Naturligtvis, särskilt i kombination med fri invandring och socialbidrag till hela bunten.
Fan, i Sverige växer inte pengar på träd, det faller ner direkt från himlen.

Också kul att se fy! vara så positiva till att importera kvinnosynen från tredje världen. Sverige leder ju inte internationella våldtäktsligan utan anledning.


Word

Upp Kille, 28 år

1 363 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 14:27
Upp Kille, 28 år

Att Sverige "leder internationella våldtäktsligan" är en myt, däremot har vi fler fall av våldtäkt än många europeiska länder eftersom många europeiska länder har en helt skev definition av våldtäkt.

Jord 32 år

7 397 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 18:05
Jord 32 år

Skärp er? Ni kan väl inte på fullaste allvar tro att det sker flest våldtäkter i Sverige i hela världen? Vad i helvete?
Även procentuellt perspektiv, kom inte å säg "men det är fler människor i andra länder".

Flygplan Kille, 31 år

5 899 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 18:44
Flygplan Kille, 31 år

Är det inte så att Sverige har flest anmälda våldtäkter per capita, eller något sådant? Så det är inte riktigt "flest skedda våldtäkter i världen", men flest anmälda per capita. Det är ju lite skillnad på det.
(vet dock inte om detta stämmer, men jag tror det är så folk har sagt i frågan)

Ganondorf Kille, 25 år

641 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 18:45
Ganondorf Kille, 25 år

Nämen vad snackar ni om, alla vet ju att Sverige har tagit in en massa invandrare och dom springer bara runt och våldtar. Fan, läser ni inte Avpixlat eller?

Godard Kille, 24 år

1 706 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 18:47
Godard Kille, 24 år

Nej jag läser Fria Tider.

Jord 32 år

7 397 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 18:51
Jord 32 år

och att folk vågar anmäla är en anmärkningsvärd detalj som är totalt avgörande för statistiken.
klart många inte vill göra anmälan när dom vet att dom blir överkörda av våldtäktspartiska polismän eller en kultur som hånar dig som offer osv osv.

I vissa länder i Europa (förstås även överallt i hela världen också här och där) blir våldtagna familjemedlemmar utvisade från familjen för att dom anses vara en skam. Det finns en fin dokumentär om det som handlar om en väldigt ung tjej som fick resa med sin farbror för att få börja jobba. Hon blev inlåst i ett rum och han sålde henne till andra män som köpte sex av farbrorn via henne. Sen lyckades hon fly med hjälp av andra flickor där hon hamnade, hon kom tillbaka till sin familj men dom frös henne utanför. Etc etc etc.

Bortsett från det exemplet på hur saker kan gå till i vissa kulturer finns det liknande orsaker som också är kulturbetingade. Många vågar inte anmäla pga att det är skamligt, eller för att föräldrarna skulle hantera det fel, eller för att dom inte har förtroende att berätta för någon för om informationen når fel öron så kan det ha mer livsförödande konsekvenser.

En annan anledning till frånvaro av anmälan kan bero på att människor världen över är felaktigt utbildade och lägger ansvar och skuld på sig själva istället för förövaren och anser sig vara förtjänta av våldtäkten för att dom får skylla sig själv som lockade mannen sådär. En kulturell miljöpåverkan som sätter sjuka moralföreställningar som verklighetsbild i många människors huvuden.

Det finns otaliga skäl till varför folk inte anmäler, och Sverige är ett land där vi fortfarande har mycket att arbeta på men fortfarande onekligen har kommit oerhört mycket längre än på andra platser i världen.

Felkällorna är totalt avgörande för statistiken och att vifta med en idiotisk siffra utan redovisad kontext är bara korkat och meningslöst, förutom för dom som vill hålla på med SD och SvP-propaganda och mena att det är invandrarnas fel!!!

lundquist Kille, 32 år

844 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 18:59
lundquist Kille, 32 år

Statistiken steg mot skyarna efter en lagändring. Däremot så fanns det en obehaglig ökning även innan. Påsåendet om att allt beror på en lagändring är därför falskt.
Sanningen ligger ofta mitt emellan de olika versionerna.



Edit: Gruppvåldtäkter däremot är en sak för sig på många sätt. Det finns ingen statistik som undersäker perioden efter 2006, men de flesta är nog överens om att faktisk ökning är en realitet. Finns såklart även andra faktorer som samspelar.

http://fof.se/tidning/2013/10/artikel/dramatisk-okning-av-antalet-anmalda-gruppvaldtakter

Jord 32 år

7 397 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 19:04
Jord 32 år

Om vi tillåter oss att prata på hypotesnivå för samtalets skull så tror jag att det ungefär alltid varit likadant på procentuell nivå. Självklart blir det fler i faktiskt tal eftersom antalet människor ökar.

Men jag tror också att antalen sexuella övergrepp är på väg att minska tack vare ökad förståelse för människovärde och sexualbrott och dess påverkan och konsekvenser. Som en ny samhällsuppfostran nu när vi involverar genus mer och mer blir nog färre benägna att begå sexuella brott än innan.

Och att statistiken ökar beror på som du sa lundquist, att det blev lagändring. Men i det stora hela tror jag att det är same same, men förhoppningsvis med en ljusare framtidsutveckling som pågår just nu i detta nuet.

lundquist Kille, 32 år

844 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 19:06
lundquist Kille, 32 år

Nja, ökningen är ej i förhållande med folkökningen. Varken innan eller efter lagändringen. Den är däremot inte lika stor som många tror. Men den finns där.

Jord 32 år

7 397 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 19:07
Jord 32 år

Citat från lundquist:


Nja ökningen är ej i förhållande med folkökningen. Varken innan eller efter lagändringen. Den är däremot inte lika stor som många tror. Men den finns där.

Ja precis, bortsett antal människor menade jag ju också. Att det hela tiden sker lika mycket ungefär men att det nu syns mer som ett resultat av lagändringen. Men annars är ju verkligheten densamma oavsett siffror på ett diagram.

lundquist Kille, 32 år

844 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 19:13
lundquist Kille, 32 år

Jo, hur som så sker det gradvis mer våldtäkter i realiteten. Har inget bra svar på varför tyvärr. Men siffran som visar super- ökningen stämmer inte riktigt. Men inte heller påståendet om att ingen faktisk ökning sker.
Hoppas att alla förstår vad jag menar, lämnar forumet för idag.

autisticwhitekid Kille, 29 år

2 193 forumsinlägg

Skrivet:
3 september 2014 kl. 19:50
autisticwhitekid Kille, 29 år

Citat från whoppr:


FAST! Om man jobbar med kultur (enligt F!) så ska man slippa att skatta om man inte tjänar mer än 100 000kr! :D :D :D :D

Fyfan va jävla korkat.
Dessutom, inte ens PP vill ta bort upphovsrätten. Inte, ens, PP.
F! har uppenbarligen, ingen aning om vad de pratar om inom just upphovsrätt.
Lockar väljare med fula knep, absolut. Fast kan inte kritisera F! för det, de är ju inte ensamma.

Med F!'s förslag, gör det att allt som skapas, hamnar automatiskt i "public archives".
Vilket är oerhört kontraproduktivt.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Upphovsr%C3%A4tt

Valentine Tjej, 30 år

1 828 forumsinlägg

Skrivet:
4 september 2014 kl. 02:47
Valentine Tjej, 30 år

Enligt DNs senaste mätning kommer F! in i riksdagen. Woop! <3

Thornum Kille, 32 år

9 forumsinlägg

Skrivet:
4 september 2014 kl. 07:05
Thornum Kille, 32 år

All makt åt Tengil! vår befriare!


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet