Enda barnet?
Hejsan, jag sökte på forumet och jag hittade ingen liknande tråd, men om det finns en liknande är det bara att låsa.
Denna tråd är riktad mot alla "only children", vad ni tycker om att vara det och hur ni har växt upp utan syskon eller andra synpunkter om att vara enda barnet.
Oftast så är stereotypen för only children är att dom är bortskämda, snobbiga och själviska? Tycker ni detta stämmer?
Personligen så har jag alltid avundat alla mina vänner som har syskon. Dom säger alltid att jag har tur som slipper ha syskon, men jag vet inte.
Hade en kompis som var ensambarn. Hon gjorde allt. Var så sjukt avundsjuk.
Alla ensambarn jag känner är bortskämda typ ja
Är biologiskt ensambarn, men ser inte mig själv som självisk eller snobbig, har heller inte hört andra benämna mig som sådant. På senaste tiden bor jag med fyra plastsystrar och en plastbror som kommer hit regelbundet, och jag tycker nästan det är skönare än att vara enda barnet. Som enda barnet är det lätt att man får många krav ställda på sig, etc.
Hade en kompis när jag var mindre, som var ensambarn.
Hon fick allt. Jag överdriver inte, allt!
Sen var hon en besserwisser också, dock väldigt smart.
Avundades alltid henne.
Skulle nog helst vilja vara enda barnet, faktiskt.
Hade ett ensambarn i min gymnasieklass, hon påstod att hon var supermodeinriktad, men ändå hade hon typ tre olika outfits under hela gymnasietiden. När vi skulle till Paris (som borde ha varit en dröm för henne) så ville hon inte med, eftersom sminket skulle gå bort under bussresan och håret skulle inte vara perfekt (hon gick nämligen upp 5 varje morgon för att fixa utseendet innan skolan). Så ja, hon hade en ganska snobbig attityd, men verkade ju inte speciellt rik eller bortskämd.
Ofta folk avundas personer som är ensambarn? Som inte har syskon?
Jag skulle dö.
Jag är ett.
Brukar vilja ha det som jag vet att jag kan få.
Därför brukar jag få det mesta jag vill ha.
Fattar ni?
Alla ensambarn jag känner är sådär avundsjuka på folk med syskon. Sen är de inte nödvändigtvis jättebortskämda men jävligt konflikträdda och kan inte kämpa för saker riktigt.
Tycker synd om ensambarn eftersom jag har tre väldigt fina bröder som jag växte upp med medan de hade en fin ny nalle som morsan eller farsan köpt dem.
De jag känner är väldigt konflikträdda och bortskämda. Förutom en.
Citat från panama
Ofta folk avundas personer som är ensambarn? Som inte har syskon?
Jag skulle dö.
--------------------------------------------------------------------------
syskon är fina!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet