Enda barnet?
tråkigt utan syskon... de är ju ändå någon att typ umgås med hemma, som man alltid har....
Säkert awesome att ha syskon osvosv, men jag nöjer mig med min obiologiska syrra CHARLI3
Känns bra att vara enda barnet imo.
Jag tycker syskon verkar awesome, och jag tycker det är synd att jag inte har syskon eftersom allting blir ensamt, man har saker som tröst istället för någon att prata med. Det är en annorlunda upplevelse att ha syskon, det är jag bombsäker på.
Jag är enda barnet. Jag är kanske något mer bortskämd än vissa av mina andra vänner, men det är faktsiskt ingen större skillnad. Jag känner mig ofta ensam eftersom jag inte har några syskon... Eh. Så jag är inte helt nöjd med det.
Alltså... att vara ensambarn är så hemskt! jag känner några som har syskon och avundas dem enormt mycket. Det är något speciellt med syskon och syskonkärlek. Ett syskon är alltid ett syskon och kan aldrig lämna en, medan en bra vän kan lämna en för alltid.
Jag har haft ett lite tragiskt liv, så jag bor på ett familjehem nu, men bara för tillfället. Här har jag fått känna något som jag aldrig känt förut, syskonkärlek alltså. För det finns en liten pojk i denna familj, som jag börjat betrakta som min egen lillebror och så finns det en tjej som är lite äldre än mig som jag börjat betrakta som min egen syster. jag tror(jag hoppas i alla fall) att dem har börjat betrakta mig som deras syskon också faktiskt, för jag har bott här ett tag nu. Så jag säger bara en sak. Syskon, biologiska eller inte... är underbara!
Att vara ensam barn suger.
Man har aldrig någon som man kan blint lita på!
Jag avundas alla mina vänner som har syskon.
Speciellt min kille som har världens underbaraste syster! Gud vad jag avundas dem!
Jag anser mig inte bortskämd, mitt liv har varit fucked up och det finns inte nåt sätt jag kan vara bortskämd på...jo, instrument!
Mina kusiner och riktiga vänner är som syskon för mig, och jag avgudar dem<3
Har vuxit upp som enda barnet då min syster är 20 år äldre och har inte bott hemma under min uppväxt.
Är nog lite bortskämd och konflikträdd. Tycker inte heller att ensambarn brukar vara så självständiga heller, speciellt inte de från vår generation som har vuxit upp med curlingföräldrar.
Måste hålla med om att jag avundas de med syskon!
enda barnet. Det gör ju en till en lite speciell människa, men med mina problem tror jag det hjälpt att ha mina föräldrar som hela tiden funnits där när det varit jobbigt och så. Fast min pappa jobbar ganska mycket, och gjorde det under hela min barndom, och sen har jag bråkat med mina föräldrar mycket med.
känner typ inga ensambarn.. stackars dom iaf.. skulle nog inte klara mig utan mina syskon, även om dom är sjukt jobbiga :>
Jag är ett ensambarn. Har ju självklart ingenting att jämföra med, vet inte hur det är att ha syskon. Men hade gärna haft en lillebror eller en lillasyster. Avundas de som har syskon.
skulle vilja vara enda barnet, om jag fick bestämma
men det kan väl vara bra med ett syskon ibland
Jag gillar att vara ensambarn, har aldrig velat ha syskon. c:
Älskar mina 3 systrar och jag tycker synd om alla som inte har syskon!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet