Bästa citat
I have sworn to only live free. Even if I find bitter the taste of death, I don't want to die humiliated or deceived
"kom igen det blir kul" 
..words to live by, words to die by
Ingen kan allt men alla kan dra åt helvete.
Citat från Obitus:
Ont : "Whosoever desires constant success must change his conduct with the times."
objet petit a? ;(
"Now that physics is proving the intelligence of the universe what are we to do about the stupidity of mankind? I include myself. 
I know that the earth is not flat but my feet are. 
I know that space is curved but my brain has been condoned by habit to grow in a straight line. 
What I call light is my own blend of darkness. 
What I call a view is my hand-painted trompe-l'oeil.  I run after knowledge like a ferret down a ferret hole. My limitations, I call the boundaries of what can be known. I interpret the world by confusing other people's psychology with my own."
-Jeanette Winterson, Gut Symmetries
"Diktaren river sig i sitt eget bröst för att kunna mata sina barn."
"Jag är dödligt sårad av en förgiftad pil ingen kvinna har berört mig så" 
- från Kjell Höglund sång "De fördömda ö"
Aldrig kan man vinna
Bara försvinna
Spring från idioter så långt du kan
"I hope you know the world is better because you're in it."
Av okänd
Något jag alltid tänker på att jag ska säga om jag kommer i kontakt med någon som är suicidal. Det är bättre om de stannar, av så många skäl och detta är ett av dom. Världen är bättre för att du är här, för att världen får ta del av allt som är du, för att dom du känner får ha dig i sina liv och för att att du genom att vara kvar här fortfarande har möjlighet att uppleva allt det goda som livet kan innebära. Lever man inte upphör den möjligheten. Så stanna. The world is better because you're in it. <3
''enda som ska vara rött är kvinnors underliv'' - jars
"Ibland måste man glömma det man känner och tänka på vad man förtjänar."
- Okänd
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet



