Anarkism
"Vidare" står ju inte anarkismen på egna ben, den är ju avhängig socialismen - gemensamt ägande av produktionsmedlen, i jontrast till "privat" ägande.
Citat från shirogo:
Idén om ett samhälle styrd utan herrar fungerar väl bara om du har ett civilt samhälle där folk hjälper varandra och där folk äger industrier och sådant gemensamt. Du kan ju föreställa dig ett samhälle där inga stater finns och privat ägande inte är raderat. Om du inte ändrar hur företag är uppbyggda kommer all makt att centreras till ägarna. Tänk dig själv: företagen idag är totalt totalitärt styrda där du inte har någon representation över huvud taget och där makten ligger centrerad till toppen, tar du bort staten så har dom i botten ingenting att säga till om. Ingenting. Anarkokapitalism är alltså ett extremt totalitärt styre, ironiskt nog det mest totalitära som finns, tror jag.
Inte för att de stora företagen skulle tillåta detta. De behöver staten, skyddar deras maktintresse bättre.
In speech of that. Anser anarkokapitalister att våldsmonopolet ska vara allmänt? Det vill säga att det i praktiken blir centraliserat hos de med pengar? Isf så blir det ju precis som Skainhead säger att det blir mer totalitärt än nazityskland.
Aldrig mött något anarkokapitalist faktiskt.
Jävlar vad det skulle flippa, aldrig tänkt på det ordentligt. Det skulle ju i princip bara vara ett stort kaos där alla springer runt och mördar varandra och fyllt med slaveri och människohandel
Är inte för anarkism men tyckte däremot att Emil Jensen sa en vettig grej angående detta:
"Då började jag tänka på högstadiet då när jag började kalla mig själv för anarkist och att jag mötte så mycket oro och ängslan hos folk i min omgivning. Min kusinfamilj som är en fin och rik familj blev jättenervösa och sa 'shit vi har en anarkist i släkten' och mina kusiner frågade min farmor, vilket är deras mormor då, som var ganska gravt dement. & så frågade de henne 'mormor vad är anarkism för något?' och så ropade hon utifrån sin sjuksäng 'Ja det är emot det mesta och för det bästa!'. De är häftigt hur klarsynt man kan vara på äldre da´r. Det här tog jag med mig sen i skolan när folk undrade och då mötte jag den här skepsisen på skolan också då folk brukar säga att 'Ja men om det var anarki, då skulle ju alla springa runt och mörda varandra hela tiden ju'. & då brukar jag fråga; Skulle du springa runt och mörda alla hela tiden? 'Nej' Känner du nå´n som skulle springa runt och mörda andra hela tiden? 'Nej' & så kom det 'men det finns många sjuka människor DÄR UTE! Sa de då i Staffanstorp, i skolan.
& när jag läste in mig på anarkismen och den tidens tankar kring det då när jag skulle göra den här rollen så slogs jag av att den bygger mycket på att det inte finns så väldigt mycket människor där ute som vill springa runt och mörda alla hela tiden. För de har evolutionen, inte revolutionen, utan evulotionen rensat bort. För det är inte de starkaste som överlevt evolutionen, det är de schystaste. Inte med de mest anpassningsbara gåvor, utan de med samarbetsförmågor. Det är de som överlevt. Så perspektivet vi haft på livet har varit skevt och det vi har tagit för givet har då påverkat hur vi har levt. Vi har inte varit fria, vi har trott att vi ska vara giriga och krigiska. Men survival of the fittest var survival of the nicest. Det är därför alla människor man träffar är så jävla schysta. Survival of the schystest. De som var bäst på att ligga och snacka med andra, det de vi har att tacka för varandra. Det är våra förfäders sanna natur. Att bygga broar av en mur. Så göm flyktingar, kedja fast er i fabriker, ockupera hus och kyss homofobiska politiker! & var drömmen trogen, all makt åt skogen! Nej jag är inte fullt naiv som jag låter. Jag vet att bakom varje problem, så väntar hundra åter. (...)"
Citat från Meowtwo:
Jag tror det inte spelar någon roll vad anarkokapitalister säger om våldsmonopolet, våldsmonopolet kommer komma i praktiken till de som äger produktionsmedlen och mark och sådant. De kan ju bygga upp egna armeer med makten de har, till exempel.
Ja, exakt, vad teorin säger borde inte spela så stor roll. Utan statliga regleringar gör de vad de vill
Citat från Meowtwo:
Yes. Så kommer de som äger pruduktionsmedlen att ingå allianser med andra som äger saker, och nu så har det hela förvandlats till monarki där deras söner och döttrar får allt. Najs!
Citat från Meowtwo:
Referens till att du säger dig rösta på SD eller KD.
Aldrig SD och KD vet jag inte ens vad dom står för. Aktiv Demokrati kommer jag rösta på.
Av ren nyfikenhet, ni som drar er till den anarkistiska ideologin - hur ser ni att det ska fungera i ett större samhälle?
Jag tror att det skiljer sig väldigt mycket mellan olika anarkister. Det viktigaste att börja med är att skilja mellan anarki och anarkism. Jag kallar mig själv anarkist och för mig är anarkism en metod att nå målet, enligt mig ett frihetligt socialistiskt samhälle med autonoma samhällen av olika storlek. Nästan med lite drag av federalism.
Hur ägande ska se ut och hur samhällsfunktioner ska fungera är sådant som måste arbetas bredare med inom den anarkistiska kretsen. Jag ser någon form utav övergripande sammarbete mellan olika autonoma samhällen där sånt som vägar, strömförsörjning och liknande sköts gemensamt. Något som dock blir centralt för mig är avskaffande av nationer och medborgarskap.
Jag kan babbla på hur mycket som helst men det blir nog bara rörigt utan någon respons.
Frihetlig socialism med federalism låter lite skevt. Hur menar du?
För mig är arbetarklassens frigörelse viktigare än stat och nations-lösheten. Hellre en marxistisk jättestat (jaja ni vet vad jag menar. Jag är fullt medveten om att marx inte ville ha någon stat) än anarkism med privat äganderätt över produktionsmedel. Principiell frihet får aldrig sättas över klassintressen
Det går ju inte att genomföra en revolution utan en bred generalstrejk där arbetarklassen frigörs och tar kontrollen över sina produktionsmedel. Det jag menar med frihetlig socialism lutar mer åt det som bakunin pratar om än marx. Och federalismdelen var mest för att förklara lokala autonoma samhällen med ett samarbetesparaply med andra autonoma samhällen.
Men jag tycker nog att avskaffandet av staten är minst lika viktigt som frigörelsen av arbetarklassen.
låt människan ta hand om sig själv
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet