Anarkism
Citat från Soycrates:
Anarko-syndikalismen använder unionen som slagkraft för att skapa revolutionär förändring. Det är långt ifrån en egen filosofi utan är desto mer en 'plan' för övergångsfasen mellan det vi har nu och anarko-kommunism. Det är organiserat i en federation där man tar besluten nereifrån och upp, alltså federationen består utav massa demokratiska arbetsplatser som organiserar sig själva, för regionala beslut väljs representanter ut som sen beger sig till det regionala mötet med dem andra representanterna där diskuteras frågan för att sedan återigen diskuteras med arbetarna.
Förutom det finns det väldigt många olika sätt att organisera på, anarkismen förespråkar inte en dogmatisk plan som ska följas, utan är väldigt rörlig och anpassar sig efter behov. Under den spanska revolutionen i Barcelona gjorde dem sig av med pengar och använde istället ett arbetar-intyg som 'valuta' i utbyte av rationer.
Dem främsta anarko-syndikalistiska framgångarna finns i Spanien (cnt), Frankrike (cgt) och italien (?), SAC är det som finns i Sverige.
Traditionellt har anarkismen delats in i kollektivism och individualism.
Anarkism, enligt mig, är INTE möjligt utan syndikalism och demokrati och sådant, alla dessa går nästan hand i hand. Anarkokapitalism är ett skämt, den vill inte sträva efter ett samhälle som utrotar pengahierarkier och därför så kan man ju gissa vad det resulterar i när man inte ens har en stat att skydda arbetarna mot privat tyrannier, de kommer bilda totalitära samhällen.
Anarkismen i anarko-kapitalism är anti-stat. Jag klassar dem inte som anarkister, Rothbard* erkände ju det till och med själv!
Vare sig anarkism klarar sig utav syndikalism är en annan fråga, EZLN i Chiapas är ju anarko-kommunistiskt t.ex. (även om dem inte identifierar sig som det)
Hur organiserar anarkister sig runt om i landet? Finns det några likasinnade i östergötland eller Linköpings trakten?
Citat från Justfuckindoit:
Hur organiserar anarkister sig runt om i landet? Finns det några likasinnade i östergötland eller Linköpings trakten?
Undrar ärligt hur många sanna anarkister det finns i landet överhuvudtaget. De få som finns organiserar sig förmodligen i SAC/SUF eller inte alls.
också kristen underjord och andra spridda grupper
sac är mig veterligen störst dock, och mest "etablerade"
finns inga anarkister i suf sthlm iallafall, tack och lov
tenderar att vara mer av en identitet, ett etiskt förhållningssätt, en livsstil. istället för som fallet med kommunisterna att ha ett klassintresse som arbetare och växla över det till en politisk praktik.
inget ont om vad anarkistiska rörelser har utkämpat, eller idén anarkism över huvud taget (ty skillnaden mellan kommunism inte är helt klar), snarare att det blivit en identitet för människor som vill avgränsa sig gentemot kommunister utifrån idéer om att de (anarkisterna) är ''emot allt förtryck''. hamnar lätt i sånt som anti-speciesism och usla maktanalyser
Håller med om det, men anarkisterna inom suf brukar inte vara så. De flesta jag känner inom suf definierar sig som anarkosyndikalister eller anarkokommunister.
Citat från FancyPants:
tenderar att vara mer av en identitet, ett etiskt förhållningssätt, en livsstil. istället för som fallet med kommunisterna att ha ett klassintresse som arbetare och växla över det till en politisk praktik.
inget ont om vad anarkistiska rörelser har utkämpat, eller idén anarkism över huvud taget (ty skillnaden mellan kommunism inte är helt klar), snarare att det blivit en identitet för människor som vill avgränsa sig gentemot kommunister utifrån idéer om att de (anarkisterna) är ''emot allt förtryck''. hamnar lätt i sånt som anti-speciesism och usla maktanalyser
Vad människor "kallar sig", eller "tenderar" att vara är irrelevant. De illitterata fotbollshuliganerna i RF o. dyl. kallar sig säkert också massa häftiga saker för att legitimera sitt adrenalinberoende. Inget av det där påverkar definitionen av den anarkistiska ideologin eller de människor som förespråkar densamma.
Jag skulle för övrigt vilja hävda att skillnaden gentemot kommunism är helt klar - vilket t.ex. föranledde att Bakunin gick skilda vägar med Marx.
idealistiskt. anarkismen är konstituerad utav de rörelser som på ett eller annat sätt befattar sig med namnet anarkism. vi kan inte tala om ''en sann'' anarkism, det är helt och hållet ointressant.
jag skulle gärna betrakta de samtida anarkisternas avgränsning mot kommunister som en ackumulerad version av bakunins avgränsning gentemot marx. det handlar om det principiella ställningstagandet mot förtryck.
problemet är när förtrycksbegreppet vidgas och inte minst sedan den banaliserade intersektionalitetens framgångar innefattar sådant som ''speciesism''. anarkismen tvingas kategoriskt ta denna strid mot speciesismen på grund av sin moraliska potens i idén om att allt förtryck är lika dåligt.
jag menar att det här kommer ifrån att anarkismen till skillnad ifrån kommunismen i grunden inte är något som handlar om att agera som klass, bejaka sitt klassintresse eller bygga en maktanalys ur en klassfråga, utan en identitet som handlar om att (oftast moraliskt) helt enkelt ställa sig emot auktoritet.
den här identiteten är ganska töntig och dum. jag vill bara avskaffa klassamhället, inte tycka synd om djur. därför är jag kommunist.
Fast det är ju visst relevant. De identitetspolitiska och interna subkulturer som letar sig fram inom många anarkistiska förbund (eller bekantskapskretser) tenderar att försvåra förbundets framfart och skapa elitism. Anti-speceism och att hetsa om att inkludera djur i en intersektionell analys tillsammans med identitetspolitik och konsumentmakt är typiska saker som växer fram i hipster-subkulturer. De är inte bara elitistiska, utan även liberaliserande.
Fancy, definierade inte du dig som anarkokommunist? Eller har jag fått det om bakfoten?
jag tror inte vi borde se problemen med att så jävla många anarkister anammar kassa maktanalyser som ett problem externt ifrån anarkismen, vi gör det otroligt lätt för oss då. problemet ligger redan i bakunins avgränsning gentemot marx.
det var ett bra tag sen. har konsoliderats i idén om att vara kommunist alltmer sen jag tvingas till umgänge med anarkister. hoppas ni hör min föraktfulla ton.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet