Allmän diskussionstråd för gamers
Citat från Earrapingspider:
Citat från EvenFlow:
Citat från Earrapingspider:
helt ärligt, vad spelar det för roll om man är Pro konsol eller PC, Oavsett vad tycker jag det är shitty att göra konsol exclusive spel
jag har inte råd att köpa varenda konsol och spel som jag vill, så då köper jag en PC som kan klara dem flesta spelen men då kommer företagen och säger big fuck you in face åt mig.
med det sakt: Konsol eller PC spelar ingen roll, det är kul att spela.
shitty att göra konsolspel? äre inte shitty att KRÄVA av folk att satsa otaligt fler tusenlappar på en vettig gaming-PC som inte ens i närheten e lika plug n' play insta-entertainment vänlig som konsol är? ska man kräva det av familjer?? eller bara gamers som inte ser spelandet som en fråga om liv o död när de kommer till absoluta fkn kvalitetsribbor med Nvidia titan 120 fps overkill edition deluxe?
kan ni ärligt talat inte tänka längre än er egen jävla syn på spelande? det är en trångsynt mentalitet som vanligtvis bara hittas hos rasister förfan
o ja, det e värt att svära och bli upprörd över, för jag är en del av "ER" o vill inte förknippas med ert äckliga beteende
jag har inga problem att spela med 30 eller 1298319237918273 FPS
Men det är billigare att uppgradera en dator 1 gång varannat år och kunna göra mer än att spela på
Jag är varken PC eller konsol masterrace
Jag gillar att spela på konsol tbh
Och vars sa jag någonsin att Jag är trångsynt och MÅSTE spela på en dator för att få använda mina 42 titan X för att få extrem FPS overkill
Sa inte heller att det är shitty att göra konsol spel
Det är shitty att dom är det EXCLUSIVE TILL DEN KONSOLEN
för då om jag vill spela det fucking spelet måste jag äga den.
Personligen så är majoriteten av exclusives som jag själv vill spela för Wii. Detta går ju dock att spela på dator utan problem med Dolphin emulator. Ingen aning vad Xbox och PS ens har för vettiga exclusives. Typ Halo och LBP3?
EDIT: Vilket som dumt att låsa det till konsol. Många struntar ju att spela spelen i överhuvud taget enbart för att det är låst till konsoler.
PS har massa otroligt bra exclusives i min åsikt. Dem bästa tillochmed, Demon's Souls, Bloodborne, uncharted serien, Last of us, Beyond Two Souls, Heavy rain. Med mera.
men problemet med emulatorer är att dom är inte så sjukt stadiga som om spelet faktiskt fanns till PC eller om man hade konsolen.
Och jag är mest saltig över exclusive spel just nu för att jag har insett att souls serien är underbar och det slog mig igår att jag inte kommer kunna spela Blood borne för att jag inte äger ett PS4
Förstår varför Nintendo är helt hundra exklusivt.
Men varför resten?
Tycker det är så CP att försöka exkludera allt.
Min reaktion varje gång jag ser att EvenFlow har skrivit här.
Det ENDA du gör är att gnälla för att någon lägger en trollkommentar. Jag har sett dig posta något av diskussionsvärde, eller något intressant kanske en gång. Andra gångerna har du bara gått in med högafflar i högsta hugg för att aktivt protestera mot folk som anser att PC är bättre, eller de som trollar och vet att de kommer få en reaktion.
Du beter dig precis likadant som Sebban. Jag vet att du inte håller med. Du använder inte samma språkval eller retorik som honom, men du beter dig PRECIS likadant. Och det är fruktansvärt störigt. För ditt sätt att "försvara" går också bara ut på "Du har fel. Jag har rätt." och det leder till ännu mera toxicitet i tråden.
Du vet, det där som vi försöker att INTE ha. Men eftersom både du och Sebban måste ha sista ordet i de här "diskussionerna" så fortsätter det.
End of rant. Over and out.
Jag gillar spel på alla sätt, uppväxt med konsol och nu spelar jag båda, har lika roligt oavsett på vad jag spelar på hihi
Om folk bara slutade håna eller sätta sig över andras sätt att spela så hade tråden aldrig behövt reduceras till det här skamliga turdkastandet.
Men jag vet inte, det har blivit standard i samtalet om spel/-industrin att hävda sig över konsoler, att bespotta dem. Kanske också därför problemet består? Ganska möjligt imo. Det känns mer rationellt att bekämpa de som livnär översittandet istället för att gå bananas över reaktionerna på källan. För reaktionerna kommer aldrig upphöra så länge översittandet fortsätter.
Och exakt det här har jag sagt förut. Mår praktiskt taget illa av rundgången.
Citat från natsukashi:
Bild
den här gamla "tagga-folk" bilden känns lite relevant :^)[/i]
made me laugh, inte sett den förut :P ganska klockren
Kör ett spel på varje skärm. Detta är något av det onödigaste jag någonsin funnit.
Ptja, händer att man lirar något "snabbare" spel på en annan skärm medans ett annat laddar eller så.
Gillar inte multi-monitor gaming överlag dock. De flesta spel blir bara jobbiga på 3 skärmar. EVE fungerar det bra med, men det är ju typ en window manager i sig.
Velat get into EVE så jävla länge, men min uppmärksamhetsförmåga säger nej så fort jag närmar mig det.
Citat från ex:
Ptja, händer att man lirar något "snabbare" spel på en annan skärm medans ett annat laddar eller så.
Gillar inte multi-monitor gaming överlag dock. De flesta spel blir bara jobbiga på 3 skärmar. EVE fungerar det bra med, men det är ju typ en window manager i sig.
Börja lira flygsimulator, din pleb.
EVE är väl inte så sjukt dyrt, eller har jag missat något?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet
