Afghanistan-kriget
Citat från Maximus
Citat från Tour
Och du tror inte att terroristerna gör det för att vi försöker stoppa deras spridning av kaoset?
Du fattar väl ändå själv att de gör det för att vi lyckas hålla dem ifrån att ta makten över Afghanistan. Det ligget någonting i den senaste tidens ökade attacker - vi har kommit dem närmare inpå. De känner sig hotade och gör allt för att vi ska därifrån. Varför vara rädd för terrorismen och dra oss tillbaka? Deras mål och syfte är just att göra oss rädda. Ska de komma undan med det?
Och ingen tvingar oss att delta i Afghanistan, vi är inte där för USA.
Vi som har det bra ställt i Sverige, som har välfärd, lever i en trygg demokrati - det är väl förfasiken inte mer än rätt att vi ska hjälpa andra människor. Det tog ett tag för oss att förstå att Hitler var ett hot under andra världkriget. Vad hände? Jo, han tog över halva Europa, dödade flera miljoner människor. Tänk om ingen hjälpte till och besegrade honom, när de insett vad han gjorde? Tänk om inte vi hjälper till att besegra terroristerna? Tror du, på fullaste allvar, att de skulle sluta med att göra terrorattacker? Tror du helt seriöst att det skulle bli bättre?
Afghanistan skulle gå tillbaka till samma jävla stenåldersregimen som då talibanerna hade makten. Den regimen som vi lyckats att splittra. Vi har gett miljoner människor en chans till att få en bättre framtid. Vi är där för att få en demokratisk, jämställd värld. Varför lämna landet nu när vi har gjort en förändring, och låta terroristerna härja fritt och förstöra det vi kämpat för? Det de civila Afghanerna vill ha - trygghet.
Och man kan inte bara sitta och säga "någon borde göra någonting, men inte vi". Det är inte hållbart.
men snälla, man kan inte kriga mot terrorister, det är omöjligt. de terrorister som kommer utföra terrordåd bor redan i västerländska länder, de bor redan här i sverige, vilket jag tycker att självmordsbombningen i stockholm bevisade eftersom han kom från Tranås, inte afghanistan. det är ett krig som inte går att vinna i afghanistan helt enkelt, det hjälper inte att åka ner och skjuta prick på afghaner när det potentiella hotet redan finns här i landet, det är TOTALT ologiskt, det enda vår närvaro i afghanistan frambringar är just, terrorattacker.
det hade ju gjort nytta om alla muslimska extremister var i afghanistan, men så är det ju inte. det finns fler än Usamas lilla gäng.
vi är där som en del i NATO, där bland annat USA ingår, så att påstå att vi är neutrala angående det är skitsnack.
det är skillnad att kriga mot ett land, och kriga mot terrorister. du kan vinna över ett land, du kan inte vinna över terrorister, av anledningen jag skrev ovan.
jag tycker ju att det är bättre för oss som nation att ge fan i att vara i afghanistan, just eftersom, jag upprepar mig igen, terroristerna redan finns utspridda över hela världen. och muslimska terrordåd är det vi borde oroa oss för minst, verkligen.
Europols statistik över terrordåd i EU 06-09:
Total number: 1770
Islamic: 6 (0.34%)
Right Wing Ethno-Nationalist and Separatist: 1596 (90.17%)
Left Wing: 106 (5.99%)
talande siffror.
En annan intressant sak angående Afghanistan frågan är att ingen som stödjer den kallar den för ockupation. Det är ett försvar. Vi försvarar oss från talibanerna, genom att attackera dem.
Vad jag vet räknas en ockupation som en:
"I folkrättsliga och militära sammanhang innebär ockupation att en stat
1. militärt besätter annan stats territorium, eller ett herrelöst territorium
2. att besättande är mer än helt tillfälligt, och
3. att den ockuperande staten övertar alla eller delar av den ockuperade statens funktioner som laglig myndighet."
USA uppfyller alla de tre kraven.
Samma sak gällde de när USA gick in i Sydkorea och Vietnamkriget, Samma sak med Irak.
De var försvar. Men sen när försvarar man något genom att anfalla?
De är i samma anda som 1984:s krimtänk och brätänk.
Förtryck genom ord är ganska effektivt.
Om ni vill fortsätta fördjupa er på det ämnet tipsar jag om Noam Chomsky - Att förstå Makten
Citat från Maximus
Citat från Tour
vadå, detta är ju sant, det är såhär du argumenterar. du diskuterar inte sakfrågan, utan diskuterar nåt helt annat än ämnet, vilket framgår i ditt senaste inlägg. jag försöker inte trycka ner dig, jag försöker visa på ett pedagogiskt sätt hur du argumenterar.
Återigen, kolla på det jag skrivit. Hur har inte det men ämnet "Afghanistan-kriget" att göra?
Däremot vet jag inte vad ditt såkallade "pedagogiskt sätt att visa hur du argumenterar" har med topic att göra. Oh you.
jo, det har det, men inte med vår diskussion överhuvudtaget, som sagt. om vi diskuterar huruvida äpplen är nyttiga eller inte så är det inte relevant för diskussionen om du säger att äpplen är gott, samma sak.
du behöver inte svara på det här inlägget om du tänker svara, svara då på det andra istället.
Tur att vi har trupper i Afghanistan som skyddar oss från terrordå.. oh wait.
Citat från Maximus
Din kommentar att döma verkar du knappt ha varit i tråden.
Och nä, det måste man inte. Men man får ett bredare perspektiv på saken.
Vi som sitter här och är för trupperna i Afghanistan känner oftast/har varit där nere och vet hur det är sett från den vinkeln,
samtidigt som vi har fått in samma såkallad "fakta" som ni från medier, "filmer", vänsterextrema osvosv. Därför har vi mer information att gå på samt vet mer om hur läget är där nere. Medierna tar inte upp allt som händer där och jag har sett att de tenderar att oftast skapa rubriker som får våra fredsstyrkor att verka som någonting negativt.
Och om du tänkte komma med "du är ju bara för fredsstyrkorna för att du känner folk där blabla" så kan hända att fallet är så, men de som har varit där nere ändrar ofta sin uppfattning och tycker att vi gör någonting bra. Vi som känner folk där nere/har varit där nere har också fått en uppfattning om det. Det afghanska folket tycker att vi gör någonting bra.[/i]
Om du hade läst lite i tråden själv hade du sett att jag har varit det, snap.
Jag är soldat själv och känner genom det ett par personer som har varit där nere så det kan du sluta tjafsa om. Döm inte ut någon innan du vet vem personen är.
Men även om personer som känner någon som varit där har fler informationskällor än andra betyder det inte att det nödvändigtvis måste vara något positivt. Det den personen berättar är ur en persons synvinkel och högst sannolikt vinklat, så nej, ni vet inte nödvändigtvis inte mer om hur läget är, eftersom dessa individer inte behöver återge den exakta sanningen, även om de försöker.
Nej, det skiter jag fullständigt i.
Självklart så är det moraliskt att spränga ett land till Stenåldern.
Som min mamma brukar säga
"Det är skillnad på folk och folk i vår värld."
okidoki.
Citat från s3xnio
Tur att vi har trupper i Afghanistan som skyddar oss från terrordå.. oh wait.
vafan ska militären göra emot terrordåd?
Säpo kanske?
idiut
Citat från Sabriel
Jag syftade på svenska soldater. Amerikanare vet inte hur man för ett krig. De vet endast hur man använder sig av högt avancerade kärnvapen.
Fast så länge vi är där nere legitimerar vi deras
rätt att vara där nere också. De är inte ens så att vi kritiserar deras agerande, och du anser inte
då att de är omoraliskt av oss att vara där nere?
Citat från RedShirtGuy
Citat från s3xnio
Tur att vi har trupper i Afghanistan som skyddar oss från terrordå.. oh wait.
vafan ska militären göra emot terrordåd?
Säpo kanske?
idiut
var dock inte den grabben som kom med det påståendet, utan nån använde det som argument till att det var superviktigt att vi var därnere.
Citat från Tour
Citat från RedShirtGuy
Citat från s3xnio
Tur att vi har trupper i Afghanistan som skyddar oss från terrordå.. oh wait.
vafan ska militären göra emot terrordåd?
Säpo kanske?
idiut
var dock inte den grabben som kom med det påståendet, utan nån använde det som argument till att det var superviktigt att vi var därnere.
jaså?
orkar inte läsa all bull i denna tråd ändå :D
Citat från RedShirtGuy
Citat från Tour
Citat från RedShirtGuy
Citat från s3xnio
Tur att vi har trupper i Afghanistan som skyddar oss från terrordå.. oh wait.
vafan ska militären göra emot terrordåd?
Säpo kanske?
idiut
var dock inte den grabben som kom med det påståendet, utan nån använde det som argument till att det var superviktigt att vi var därnere.
jaså?
orkar inte läsa all bull i denna tråd ändå :D
förstår dig verkligen.
Allt är så extremt vinklat.
Bästa källan jag sett är Armadillo.
Där får man faktiskt se hur de nu danska soldaterna agerar, och inte amerikanska.
Även fast det är ungefär likadant.
Citat från Sabriel
Vi legitimerar inte alls deras bara för att vi är där. Det låter så onyanserat.
VI kritiserar deras agerande på väldigt många olika sätt och i detta fall är det delvis att behandla andra mer humant.
Så genom att vi inte bombar så kritiserar vi USA
som bombar? Where's the logic in that?!
Vad gör vi mer för att påvisa att USA gör fel i detta krig?
Om vi strider under samma flagga som USA
under samma NATO styrka, hur är det att inte säga att det är "ok"
att [USA är där och gör det de gör?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet