Shizuka3s blogg



Tjej, 34 år. Bor i Östergötlands län. Är offline

Shizuka3

Senaste inläggen

Ja jävlar!
22 januari 2015 kl. 23:07
Lindsey Stirling.
9 oktober 2014 kl. 13:02
My new love, corset! <3
10 juni 2014 kl. 18:11
Sorry for party abscense.
22 april 2014 kl. 16:19
Sorry for lazyness!
8 mars 2014 kl. 22:57
Carryon My Wayward Son~~
16 februari 2014 kl. 20:01
Uppdatering! AS monolog.
4 februari 2014 kl. 22:32
Asperger möte?
3 december 2013 kl. 16:39
Ångest.
1 december 2013 kl. 20:59
Knäckemacka. <3
28 november 2013 kl. 19:17
Visa alla

Fakta

Civilstatus: Förlovad
Läggning: Straight
Intresse: Nörda
Bor: Med någon
Politik: Politik?
Dricker: Läsk
Musikstil: J-rock
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2013-03-20

Asberger och GAD.

Jaja iaf!
Inte så många som kommenterar, eller följer. Men det är skit samma! :D
meningen med bloggen är att jag ska känna mig nöjd. ^^ Punkt slut. :)

Ska på bio med älsklingen ikväll. Länge sedan. <3 Blir att äta ute också. ^^

Har sådan jävla ångest inför nästa vecka. Ska på af möte, ta cellprov, träffa min kurator....och sen så kommer ju kunga familjen hit också. :D
Ska fota som bara den, hihi. ^w^ Mohahahaha!

Borde njuta av helgen, men hur fan ska man kunna göra det när af hela tiden ska ge en panik döds ångest osv. Samma sak med fk och jobbcoachen. Trodde hon var schysst, men hon skrämde upp mig skit massor i torsdags. Hade sådan panik att jag nästan började gråta mitt på stan bland alla människor. (Gu vad man låter emo då. XD )
Ringde mamma så fort jag kom hem, och hon hjälpte mig att inse att min oro är onödig.
Ni förstår. Jag lider av både Asberger och GAD. GAD är Generilized Anxiety Disorder. jag oroar mig för allt och inget, extra mycket, hela tiden.
Jag kan inte förstå att jag inte behöver ha panik, utan jag behöver en som intalar mig att allt är okej. Först då fattar jag.
Finns medicinering mot det, så ska kolla upp det lite hos kuratorn sen. Men vill helst inte gå på medicin. Tänk om jag blir som en annan människa? Som en zombie eller får en helt annan personlighet. Kanske blir som alla andra bitches där ute. Usch! Vill inte bli som...."dom andra". Vill vara den jag är. Är stolt över den jag är. Med problem och allt! :)

Men endå. Oron vill jag bli av med. kan knappt fungera normalt dagligen längre. Sitter och har panik fram tills posten har kommit. Och/eller fram tills att min lönelapp har kommit. (Dvs en månad) Kan inte slappna av förens jag vet att inget dåligt kommer att hända den dagen. Skit jobbigt faktiskt. Och inte många kommer att förstå vad jag går igenom troligen.

Vet inte varför jag skriver det här. Men endå skönt att skriva av sig lite. ^^

Ska på bio ikväll iaf. Så ska föröka ta det lugnt och försöka leva i nuet. (Ha, som om jag skulle klara det.) ;)

Tänker inte göra något hushållsarbete i helgen. Nu är det faktiskt min Fästmans tur att diska och städa.

Har klätt mig extra fint, och sminkat upp mig lite. ^^ Ska försöka skypea med någon kompis, och sen blir det att handla lite. :)

Insåg just hur tråkig min blogg är. Men man kan inte vara rolig varenda gång. ^^

Ska bli mer besatt av twilight, och kanske kolla ikapp lite på True Blood eller något annat på internet.
Längtar tills Supernatural kommer ut i Oktober!!!! XD

Hoppas ni alla har det bra. :) Soligt och underbart här ute. :D Puss puss. XD

Kram kram// Shizuka-Chan <3


Logga in för att kommentera
Shizuka3 Tjej, 34 år

Ja. Fast jag använder den engelska stavningen av gammal vana. :)

TotalBreakdown Tjej, 34 år

Menar du Aspergers syndrom?