Klliings blogg



Tjej, 30 år. Bor i Falkenberg, Hallands län. Är offline

Klliing

Senaste inläggen

Analsex
19 januari 2016 kl. 20:27
Ny blogg.
3 januari 2016 kl. 19:20
Min nyårsafton + bilder!
3 januari 2016 kl. 18:04
Ny youtube-video uppe!
3 januari 2016 kl. 17:56
Gott nytt år!
1 januari 2016 kl. 21:05
Skaffade dreads idag!
14 december 2015 kl. 20:58
VDEO PÅ MIN DAGLIGA SMINKRUTIN!
10 december 2015 kl. 19:49
Video när vi spelar vidriga Bean boozled challenge!!
2 december 2015 kl. 23:28
50-tals inspirerat foto.
1 december 2015 kl. 11:56
Redigerade foton från i höstas!
1 december 2015 kl. 11:52
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Felicia Civilstatus: Upptagen
Läggning: Straight
Intresse: Foto
Bor: Med någon
Politik: Inte valt
Dricker: Inte valt
Musikstil: Inte valt
Klädstil: Inte valt
Medlem sedan: 2010-02-20

Event

Klliing har inte lagt till några event än.

Massor tankar, måsten och planer just nu!

Idag efter jobbet blir det att åka till körskolan och göra syn-test så att mitt körkorts tillstånd förlängs så man kan övningsköra igen. Så då får jag väll se om jag ser hyfsat då jag börjat få sämre syn på senaste tiden. Känt av det senaste året att jag börjar bli närsynd på vänster öga och det har bara blivit värre och värre med tiden och nu märker jag av det dygnet run och störs av det. Ser tydligt kanske 2-3 meter framför mig med vänster öga sen är resten blurrigt. Även på högra ögat börjar det märkas av på också lite.
Värker i ögonen nästan dygnet runt och speciellt när jag tittar på tv och datorn. Texten är suddig på tv:n och det är alltid som dimmigt för vänstra ögat som stör mig enormt. Jag jobbat ju tyvärr också 8 timmar om dagen vid en datorskärm så det börjar bli riktigt jobbigt för mina stackar ögon och huvud. Är nog aktuellt med glasögon... så jag kanske får rocka brillor i framtiden.

Sen ska jag passa på och kolla teori lektioner och dator tester så jag kommer igång på riktigt med körkortet! Dragit ut på det på tok för länge så nu måste det fan bli gjort!
Börjar känna pressen med jobb och så nu när jag inte vet hur länge jag får vara kvar på saab. Var ju bara tänkt att jag skulle jobba här i 3 månader men fått förlängt två gånger som tur är. Så snart har jag jobbat här 5 månader iallafall! Väldigt tacksam till min morbror som lyckats fixa det här till mig och så att jag fått förlängt. Annars hade jag nog aldrig fått chansen att jobba här. Men vi får väll se om det bara blir till slutet av den här månaden eller om det blir en månad till.
Möjligheterna till jobb utan körkort är så liten i jämförelse med om man har det så känner inte att jag har något alternativ till att vara utan. Vill ju kunna flytta hemifrån någon gång och växa upp haha.

Så min plan just nu är att vara kvar så länge jag får på saab och ta tag i körkortet. När jag väl slutar här så ska jag se om jag kan vara timvikarie på vårdboendet jag jobbat på innan och höra med andra vårboenden i närheten också undertiden som jag fixar med körkortet och söker annat. När jag väl har körkort tänkte jag söka jobb inom hemtjänsten om jag inte fått något annat innan dess och kanske ta truck körkort om jag har ork och tid? Kan nog vara väldig bra att ha på sitt cv. Sen vill jag gärna testa på att jobba på lager så det är ju nästintill ett krav.

Det är mina planer just nu iallfall och det tycker jag låter helt okej ändå. Alltid något att sträva efter iallafall istället för att inte ha några mål eller tankar på vad man ska göra.
Har ju inte så mycket krav på jobb utan är tacksam för allt jag får just nu.
Tycker det är så fel att vara kräsen när man är ungdom och bor hemma. Man måste ju börja någonstans? Man kan ju inte vägra söka vissa jobb i början och sen gnälla över att man inte får något.

Så här hade ni ännu ett onödigt inlägg med massor tankar som snurrar i mitt huvud. Men kände att jag var tvungen att skriva av mig lite.


Logga in för att kommentera