GingerPubes blogg
Tjej, 27 år. Bor i Gnesta, Södermanlands län. Är offline

Senaste inläggen
första mosebok lol22 januari 2016 kl. 00:09
feberyra
31 mars 2015 kl. 23:17
dödsknark & techno
19 januari 2015 kl. 23:17
åter
29 oktober 2014 kl. 11:59
Förändring
28 juni 2014 kl. 01:10
Judar
25 april 2014 kl. 23:22
plain
31 mars 2014 kl. 19:21
lyf3
22 mars 2014 kl. 14:55
Pass
10 mars 2014 kl. 16:35
It's a good day to rave hard.
8 mars 2014 kl. 15:27
Visa alla
Fakta
Riktigt namn: Danira Civilstatus: Inte valtLäggning: Osäker
Intresse: Musik
Bor: Inte valt
Politik: Kommunist
Dricker: Inte valt
Musikstil: Inte valt
Klädstil: Beatnik
Medlem sedan: 2011-04-27
Event
GingerPubes har inte lagt till några event än.
Lever.
Namaste.
Zup' bitches n' hoes?! Tell me?!
Skulle vilja snacka lite om det här känsliga ämnet "vegetarianer".
Tycker att det är sjukt fint att det finns människor som t.ex tycker synd om djuren man äter, eller att det finns människor som inte ens tycker om kött. Jag skulle själv egentligen vilja vara vegetarian, men det går inte riktigt. Som Kim säger: "Jag tycker om kött alldeles för mycket för att kunna bli vegetarian, även fast jag egentligen vill", och det är precis så jag också tycker. FAN att man älskar kött så mycket! Sen tycker ju jag om vegetarisk mat också, det är fantastiskt. Men inte tillräckligt för att jag ska klara mig utan kött, tyvärr. Det som kan bli jobbigt för mig när jag äter kött är dock att jag helt plötsligt kan bli skitledsen. Har hänt flera gånger att jag har börjat gråta när jag ätit kött. Haha. I Bosnien är det ju värst, där grillar man ett helt lamm i en stor stenugnsgrej utomhus, så ska det snurra runt på en pinne i typ 5 timmar. Det är en plåga för mig att se. Helt klart. Med tanke på att hela lammet (flått) sitter på en jävla järnpinne och snurrar. Allt sitter ju för fan kvar, ögon, tunga, allt! Makabert. Aja. Nu ska jag sluta spåna om det. Snart lär jag väl spåra ur. x) Heh.
Kan berätta att jag hade en så satans bra dag igår. Var med en kär vän. Det var ganska länge sen vi umgicks på riktigt verkligen. Men igår hände det. Vi åkte hem till hennes hus på Mörkö (utanför Järna), till hennes hippie-familj, brutalt underbara är de, sen satt vi och skapade massa musik tillsammans, sjöng järnet och spelade gitarr, bas, shakers, och lite djembe. Skulle egentligen haft med mig våran Hang Drum men det fick jag inte för mamma. :D Haha. I alla fall, sedan satt vi och bara spelade och sjöng i flera timmar med en liten vattenpipa. Sedan dags för mat! Vi åt världens godaste vegetariska gryta/soppa, smakade lite thai-igt, BRUTALT god. Sedan gick vi ut i mörkret och tände en brasa som vi bara myste vid, rullade lite tobak och fortsatte spela gitarr och bluesa. Sedan gick vi in, såg på South Park. Så låg vi och pratade halva natten, skrattade och grät och bara hade det helt underbart. Var så skönt att vakna i morse. Hmm... Skulle kunna beskriva det som nåt innerligt och djupt, på ett annat helt plan, nästan andligt. Men nä, SÅ långt orkar jag inte gå just nu. :)
I övrigt har min vecka varit helt okej, har haft en del att göra. Nu håller vi ju på med en teater i klassen, är sjukt nervös, måste hursomhelst plugga på mina repliker lite mera. Annars tycker jag det går jävligt bra! Vi har en del egenkomponerad musik med, så det ska bli kul att få se folks reaktioner efteråt. c:
Idag har jag inte gjort speciellt mycket, bara softat runt i skolan, lycklig. Känns som att jag skiner lite. No, i'm serious. I'm like... Yeah, serious. Ehe. :3
NÄNÄNÄNÄNÄ, kom hem för en stund sen, lagade mat åt mig och mamma. Hon är i nån konstig sinnesstämning idag, så jag gör vad jag kan för att få henne bli lite gladare. Då är det en grym grej att laga mat. Aja, alla har vi ju våra dåliga dagar, så är det bara. Bara man har en positiv inställning till livet så tror jag att man kan klara sig undan depressioner och annat skit. :) Imma' stay that way!
Njuter av livet så sjukt mycket just nu. Jag vet inte, min dag har bara varit så fin, utan nån speciell anledning. :)
Nu har jag redan skrivit en halv bok här, och jag är en ganska socialt kompetent person så jag förstår att man inte orkar sitta och läsa hela skiten, blir otroligt förvånad ifall det är nån som ens orkat läsa hit. x)
Ska börja avrunda nu. :)
Vi kan ju slänga in en liten låt som vanligt. Youtube-länk menar jag ju, givetvis. How nice. :Y
Ett kodat meddelande till er som lyssnar på Blessthefall: NI ÄR FUCKING KUNGLIGA!
Bra kodat va? ;) Ingen fattar nååånting.
JAJAJA, here it is!
Och Beau Bokan är ju så grymt snygg, på köpet. SHEEET.
Nu ska jag daska iväg till frisören, ska toppa och fixa min sidecut, ska börja se normal ut igen, helt enkelt. :) Ifall jag visste hur man lade in bilder här så skulle jag kunnat fota och visa före/efter, men nänä, de' blir inge'...
...så massa kärlek till er som har läst detta, OCH till er som inte har! Fast mest till er som har. Faktiskt.
Stay fly' bitches. KÄRLEK, FRED n' just ROCK N' ROLL!