GingerPubes blogg



Tjej, 27 år. Bor i Gnesta, Södermanlands län. Är offline

GingerPubes

Senaste inläggen

första mosebok lol
22 januari 2016 kl. 00:09
feberyra
31 mars 2015 kl. 23:17
dödsknark & techno
19 januari 2015 kl. 23:17
åter
29 oktober 2014 kl. 11:59
Förändring
28 juni 2014 kl. 01:10
Judar
25 april 2014 kl. 23:22
plain
31 mars 2014 kl. 19:21
lyf3
22 mars 2014 kl. 14:55
Pass
10 mars 2014 kl. 16:35
It's a good day to rave hard.
8 mars 2014 kl. 15:27
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Danira Civilstatus: Inte valt
Läggning: Osäker
Intresse: Musik
Bor: Inte valt
Politik: Kommunist
Dricker: Inte valt
Musikstil: Inte valt
Klädstil: Beatnik
Medlem sedan: 2011-04-27

Event

GingerPubes har inte lagt till några event än.

Bagis och Saltis.

Firade julafton hemma hos min mormor i Bagarmossen, det var så himla mysigt.
Vi hade gjort massa julgodis (som kokostoppar med saffran och citron, knäck med krossad mandel i, lakritskola doppad i choklad och havssalt, osv osv) och käkade även världens godaste julmiddag; medium rare oxfilé med potatis- och jordärtskocksmos, serranoskinka och hemgjord bearnaise. Kim (min morbror) är bäst på att laga mat.

På juldagen följde jag med Kim till Solsidan för att hänga i huset som han och hans kompisar hyr. Vi drack glögg och jag lärde honom att sticka.
Senare på kvällen blev vi bjudna på julmatsrester hemma hos Kims kompis som bor i Aspudden, så vi drog dit, käkade asgoda leftovers, drack några bärs och helt plötsligt var jag på en förfest i Fridhemsplan. Sen tog jag tåget hem, och det visade sig bli ett episkt avslut på kvällen. Mötte nämligen den här snyggingen. Som även satt och grävde i näsan och åt upp snorkråkorna. Har aldrig skrattat så mycket helt ensam på ett tåg. Fick byta vagn.

<333333333

Idag vet jag inte riktigt vad jag ska hitta på. Hittills har jag lyckats dricka två koppar kaffe, läst lite i min bok, försökt spela på min hopplösa dator, kollat var jag ska handla i mellandagarna, stickat lite på min halsduk och smygtittat på Sons of Anarchy. Kollar egentligen inte på det, men eftersom att mamma kollar så kan jag inte undgå att ryckas med.

Vad har ni för planer på nyår? Jag är så vilsen, vet inte vad jag ska hitta på. Första året jag ska fira utan min pappa, så jag kan göra i princip vad jag vill. Vilket gör det svårt att bestämma sig, haha. :( First world problem.

Aja, ha en god afton!


(har spammat den här låten senaste veckan, så jävla bra <3333)


Logga in för att kommentera