killfrågor.se
visste inte direkt vart jag skulle sätta in den här tråden så la den i öppet admin är välkommen att flytta på den ifall dom känner för det.
Några vuxna jobbandes inom sverige på många olika sätt bland annat för kommuner i länsstyrelsen och socialen t.ex. och jag själv har hjälp dom smått med hemsidan, har jobbat på ett projekt angående unga killars frågor i deras uppväxt, vi har kommit fram till den här hemsidan som alla är välkommna att hoppa in och skriva och fråga om allt du kan tänka dig, även omogna har rätt till att fråga saker ifall dom så skulle känna för det.
dom som jobbar på hemsidan kan hjälpa dig med nästan allt, under måndagar torsdagar och söndagar kan du även chatta med dom mellan 18-20.
taget direkt från hemsidan
l
v
Alla behöver prata ibland! Därför har vi gjort en sajt för att du som är ung kille kan prata av dig. Du kan chatta eller mejla med oss om precis vad du vill. Du kan också läsa texter som får dig att fundera kring olika saker.
Hos oss behöver du inte berätta vem du är eller var du bor. Det är inte viktig för oss utan bara att du kan känna dig trygg och vara dig själv hos oss.
De du chattar med är frivilliga, både män och kvinnor, som vi kallar pratkompisar. De har fått en utbildning som gör att de är duktiga på killar.
Det finns saker som är annorlunda när man växer upp som kille. Pratkompisarna är utbildade för att förstå hur killar har det och vara ett bra stöd genom att lyssna och uppmuntra till att fundera i nya banor.
Utöver pratkompisarna finns det två personer som är anställda för att se till att allt funkar bra. De kan du nå om du klickar på länken "Kontakta oss".
"pratkompisarna" har även tystnadsplikt
Varför finns killfrågor.se?
Det finns olika skäl till varför killfrågor.se finns. Här är några:
Det är kul att prata med killar!
Många killar behöver någon att prata med.
Det finns för få ställen där unga killar kan prata med en vuxen.
Många problem i samhället är kopplade till att killar förväntas vara på vissa sätt. Om fler killar hade någon att prata med om hur det är att vara kille skulle dessa problem vara mindre, tror vi.
Vi vill lära oss mer och bli bättre på att prata med killar för att sen kunna berätta om det för andra vuxna.
Vem står bakom projektet?
Män för Jämställdhet driver projektet "Killforum på nätet" fram till juni 2011 med ekonomiskt stöd av Allmänna Arvsfonden.
Män för Jämställdhet är en ideell och partipolitiskt obunden organisation som verkar för jämställdhet och mot våld - för kvinnors, för barns och inte minst för mäns egen skull. Föreningen utgår från kunskap om samhälleliga och sociala manlighetsideal och hur dessa påverkar män och pojkar. Läs mer på Män för Jämställdhets webbplats.
Profil hos oss
Det är bra att skapa en profil för att:
du kan läsa dina tidigare chattar och mejl
vi kan försöka se till att du får prata med samma person igen nästa gång du kommer till killfrågor.se.
vi sparar ingen personlig information om dig. Det är för att du ska känna dig trygg att prata om precis vad du vill.
OBS! Det är viktigt att du kommer ihåg ditt lösenord och aldrig ger det till någon annan. Om du tappar bort ditt det kan vi tyvärr inte ge dig ett nytt, eftersom vi aldrig kan vara säkra på att det verkligen är ditt konto. Då får du registrera ett nytt konto helt enkelt.
Är snoppen toppen av kroppen?
Du har en snopp som är unik! Precis som alla andra. Snoppen är en helt otrolig skapelse. En del har grön och en del har blå. Nä, så är det ju inte men det skulle man nästan kunna tro för det fantiseras väldigt mycket om snoppen. Och då kan man börja undra. Eller hur?
Jag mår najs idag för att...
Vissa dagar är bara så bra. Någon du gillar lite extra kollar tillbaks, våren är på gång eller bara att mamma och pappa inte bråkar. Det kan vara så olika saker som gör en lycklig, men känslan är oslagbar och får en att glömma allt jobbigt. Vad får dig att må najs?
bara för att jag inte ska göra världens största tråd får man gå in ifall man vill se eller läsa mer, det är oavsett en bra hemsida för killar som undrar, finns även Tjejzonen.se för tjejer
ha det
/js
Denna tråd är precis flyttad hit ifrån Öppet forum-forumet. MVH Socker
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet