gå upp i vikt när i ett förhållande.

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
Esmique Tjej, 32 år

726 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 21:25
Esmique Tjej, 32 år

fisksnopp: Ärligt, lägg av. Jag har hela tiden pekat ut att det är mina iaktagelser, att det är hur jag hade reagerat osv, och jag har varit väldigt norgann med att säga att det absolut inte gäller alla. Så cutta det där med att jag är fördomsfull, för det är inte sant någonstans.
Jag håller med om att det kan betraktas som en bagatell, och jag ser därför inte problemet med att lösa det. Om min kille kom och föreslog att vi kanske skulle börja jogga ett par gånger i veckan tillsammans, gå ut och dansa lite oftare eller något dylikt, så hade jag absolut inte blivit förolämpad, eftersom jag är medveten om hur jag ser ut och vältränad jag är i förhållande till hans preferenser. Givetvis baseras inte ett förhållande på varandras utseende, men det är en bidragande faktor i min värld. Helt ärligt hade jag faktiskt föredragit att han tog upp ämnet med mig istället för att bara ditcha mig, eftersom det visar att han faktiskt bryr sig om mig som person men också att han tycker om mitt yttre (egentligen).
Nu blev det lite virrigt kände jag, jag hoppas att jag inte på något sätt förolämpar dig, eftersom det absolut inte är min mening, och jag hoppas du ser vad jag menar.

fisksnopp Tjej, 33 år

3 876 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 21:29
fisksnopp Tjej, 33 år

Esmique: Det jag menade är att du får det att VERKA som om du vet att det är bound to happen. Jag menade inte att du VET det. Utan VERKAR.

Det är en sak att gå ut och jogga eller dansa, tycker jag. Det är en annan att göra det för att man själv tycker att ens partner är fet och ful i sina ögon. Som du kanske läste över så anser jag det som själviskt.
"jag tycker inte du är smal och snygg längre. Struntar i om du trivs i din kropp, jag tycker inte om det."
Det är som att be sin partner färga håret för att man själv inte gillar det.

Vem ska trivas I kroppen.
Du eller din partner?

Cathy Tjej, 29 år

2 391 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 21:36
Cathy Tjej, 29 år

Jag blir bara smalare och snyggare under förhållanden, lol.

Esmique Tjej, 32 år

726 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 21:44
Esmique Tjej, 32 år

fisksnopp: Alltså, för mig är det där lite samma sak som med droger, om jag får dra den parallelen. Om du prövar lättare droger så är chansen stor att du går vidare till tyngre efter ett tag, och sen sitter du fast och har det jävligt svårt att komma upp igen. Dock så finns det ju de som bara prövar lättare droger och håller sig till det, alt. lägger av. Alltså, det bästa i mina ögon är att hålla sig borta från drogerna helt och hållet, så slipper man riskera att hamna i träsket. Get my point? Så ja jag är negativt inställd till det, på samma sätt som med droger, eftersom jag ser risken att man hamnar för djupt ner. Men jag är inte fördomsfull för det, eftersom jag också ser att man inte nädvändigtvis måste göra det. Jag tror du övertolkar lite, eller inte riktigt läser igenom det jag skriver ordentligt, eftersom du blir irriterar när du tror att jag är en smal bitch som klagar på alla som inte har lika perfekta gener som mig. Eller nått.

Och jag har ju försökt får fram att jag vill att man ska förebygga övervikt, innan man kommer till den punkten att partnern tycker att man är fet och ful. Och, som jag sagt tidigare, om du trivs med dig själv så är det inga problem. Men jag hade inte varit nöjd med min kropp om jag var överviktig, så om min partner hjälper mig att förebygga det genom att påpeka när det börjar bli dags att ta ett extra danspass så hade jag bara varit glad. Och enligt mina erfarneheter så gäller det de flesta överviktiga att de inte trivs med sin kropp, och jag ser då inte problemet med att någon vill hjälpa en att lösa det?

Och jag ska trivas med min kropp i första hand, min partner ska trivas i andra hand.

fisksnopp Tjej, 33 år

3 876 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 21:48
fisksnopp Tjej, 33 år

Esmique: Men jag trodde att det inte var det vi pratade om.
Jag pratade om att om DU tvingade DIN partner som redan ÄR nöjd med sin kropp. Och jag förstår fortfarande inte vad i "bara för att man är lite mullig, är man inte överviktig" det är du inte förstår. För helt ärligt, något måste det vara.
Man blir inte överviktig om man är lite mullig, på samma sätt som man inte blir anoretisk bara för att man är smalare.

Jag har suttit och sagt det flera gånger, så förmodligen är det du som inte läser det jag skriver.
Och att försöka få sin partner som redan ÄR nöjd med sin kropp att träna bort den, är själviskt.

VHS Tjej, 28 år

1 449 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 21:53
VHS Tjej, 28 år

Skulle aldrig gå upp i vikt bara för jag är i ett förhållande. Snarare att jag går ner i vikt då ehe.

Isolar 33 år

3 530 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 21:58
Isolar 33 år

Aa hatar fan för-hållanden. Mest för att jag inte har ett. Men jag är tjock ändå. Hurra!

Esmique Tjej, 32 år

726 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 22:02
Esmique Tjej, 32 år

fisksnopp: Tror jag sa det typ förra sidan, att om du redan är nöjd med din kropp som mullig/överviktig, så är det fine och din parter får antingen också vara nöjd eller lämna dig. Om du då verkligen är nöjd med din kropp så är det ju bara att konstatera att h*n inte var personen för dig och så var det med det. Är du i ett förhållande och älskar varann uppriktigt, så borde det inte vara något problem, vilket jag också har förklarat varför tidigare. Det har inte med hur självisk man är osv, det har med att olika människor har olika gränser och det måste man respektera. På samma sätt som jag accepterar att alla inte kan finna mig superattraktiv och är världen mest underbara människa, så tycker jag att jag har rätt att ställa samma krav. Om din partner inte klarar av att du är mullig, men du trivs med det, då är ni ju uppenbarligen inte gjorda för varandra och ingen tjänar då på att försöka hålla liv i förhållandet. Men till vilken grad man inser det beror väl på hur säker man är på sig själv antar jag.
Och ja, jag drar lite ihop mullig med överviktig, eftersom i båda fallen har du överflödigt, i min värld oattraktivt, fett på kroppen.

David_Bowie Tjej, 30 år

3 454 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 22:03
David_Bowie Tjej, 30 år

Det stämmer! Men såklart inte på allla!
För mig är det inte så. Men då lider jag i och för sig av ätstörningar sedan tidigare!

Flygplan Kille, 31 år

5 899 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 22:04
Flygplan Kille, 31 år

för-hållande?

katter Tjej, 29 år

987 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 22:06
katter Tjej, 29 år

jag har gått ner 15 kilo sen jag blev tillsammans med min pojk, och det är för att jag inte vill att han ska känna att han är med stans fetto. sen var det bara bra att jag gick ner i vikt, jag vägde ju 70 innan och var rätt mullig.

McWitty Tjej, 30 år

800 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 22:08
McWitty Tjej, 30 år

Skulle isåfall mer säga att människor som varit gifta ett par år tjockar på sig. Inte ungdomar som har en
liten romans. Jag skulle hur som helst aldrig sluta bry mig om min kropp för att jag har ett förhållande.

MURDICO Tjej, 33 år

1 174 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 22:14
MURDICO Tjej, 33 år

Har snarare gått ned fem kilo sedan jag blev tillsammans med min flickvän.

lefttoroll Kille, 28 år

6 278 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 22:15
lefttoroll Kille, 28 år

När jag var tillsammans med mitt ex gick jag upp asmycket pga att hans pappa lagade så himla god mat hela tiden, hahahah :(

BuzzLightyear Kille, 31 år

553 forumsinlägg

Skrivet:
23 september 2011 kl. 23:53
BuzzLightyear Kille, 31 år

"För-hållanden" <3


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet