WoW
Sacrifize:
så var det.
Tänkte på BoE/BoP men det är helt annan sak >:
Citat från Randomnisse
Citat från Sacrifize
Yes, alltså att epics kommer vara mer rare och det kommer bli mer "OMFG JAG FICK EN EPIC" än "Sedär.. en ring, den var ju lite bättre än min förra ja".
Ah, ungefär så som det var innan heroics blev så lätta i BC?
Mer som epics var i vanilla. Det var i stort sett det enda vettiga. Hade man full epic gear var man en gud.
EDIT:
Men, det kommer inte att fungera, för att kunna göra detta måste de i stort sett göra så att raidbossarna droppar blåa saker och kanske en-två epics, per boss och INTE ge ut epics via point/emblem-system.
Within: 40 manna raider! DKP! Svåra bossar! Långa raider och lite epics! :D
Yes, det är vad som måste ske om man ska få tillbaka "epic"-känslan.
Och just nu skulle jag inte orka 40man HC raiding bara för att få gear >.>
lvlar lock, what specc to go? :C
Är ally har en lvl 80 pallar inte lvla en till :P men det är en mage som heter Metallicá (Gs ca 5,8k) spec: Arcane.
server: khadgar
Citat från woolworm
TAKE YOUR GEARSCORE AND SHOVE
kan inte har slut på spel tid xD gick slut idag men kolla på armory http://eu.wowarmory.com/character-sheet.xml?r=Khadgar&cn=Metallic%C3%A1 (du kan inte se gs men du kan se mina gears xD)
Citat från HedgehogInTheFog
lvlar lock, what specc to go? :C
affli! ingen downtime och selfhealing
Citat från howardbeale
hur kan du påstå att det blir mer skit? spelet blir bara bättre och bättre, förstår inte hur pala tanks överlevde med int på deras sets osvosv
om man säger så här så är det ju helt klart mer spelglädje idag. men det är denna perfektion blizzard försöker åstadkomma som gör att spelet har tappat sin charm helt. dessutom så har allting blivit på tok för enkelt, ta exempel från de tidigare wow så skulle det aldrig vara möjligt att kunna samla ihop en pug för att klara sig igenom den senast släppta instansen på en och samma kväll. det krävs mindre strategi och fokus för att komma långt.
Citat från BelayMyLast
Citat från howardbeale
hur kan du påstå att det blir mer skit? spelet blir bara bättre och bättre, förstår inte hur pala tanks överlevde med int på deras sets osvosv
om man säger så här så är det ju helt klart mer spelglädje idag. men det är denna perfektion blizzard försöker åstadkomma som gör att spelet har tappat sin charm helt. dessutom så har allting blivit på tok för enkelt, ta exempel från de tidigare wow så skulle det aldrig vara möjligt att kunna samla ihop en pug för att klara sig igenom den senast släppta instansen på en och samma kväll. det krävs mindre strategi och fokus för att komma långt.
det är sommar och spelglädjen är på noll för de flesta, det är vad jag tror. det var roligare att spela i vanilla för att allt var nytt, man hade aldrig sett det förut. nu har det gått 5 år och WOTLK är snart över, folk har tröttnat på det.
normal mode=pugbart
HC=går inte att pugga (med undantag för gunship)
det är enklare att pugga nu för att=det krävs färre folk, spelarna har blivit bättre (kolla upp taktiker tar en halv sekund)
att säga att det inte krävs fokus och strategi för att komma långt är inte sant, har du försökt typ PP HC, LDW HC och några av de andra svåraste striderna skulle du inte säga så
för det första så snackar jag rent generellt kring spelet när jag säger spelglädje. nej det har jag ännu inte gjort. började precis spela igen efter ett break på 6 månader, men jag har var näst intill på topp under hela bc och hela tiden under wotlk ända tills den dagen då jag slutade pga tidsbrist. i vanilla var jag helt enkelt för liten för wow egentligen så därför jag inte spelade seriöst. fast det var först när wotlk startade som jag började ledsna mer på spelet eftersom att varje klass alltid har någonting att kontra varje attack med. man kan liksom inte smeka upp en motspelare på det viset man kunde förr.
de som inte prövat på de svåraste striderna ska inte klämma ut sig att det är "för lätt", tycker jag. spelet är numera så att det finns en "hardcore"nivå, dvs HC, och sen för casuals. det är inget fel med att vilja låta alla se vad de betalar för imo.
balans är det väl inget fel på?
Citat från BelayMyLast
varje klass alltid har någonting att kontra varje attack med. man kan liksom inte smeka upp en motspelare på det viset man kunde förr.
Jag håller inte med, eller ja. Att varje klass har nått att kontra attacker med håller jag med om, men det skänker ännu mer spelglädje imo. Om det är PvP du syftar på, då du som pvpare måste sätta dig in ännu mer i din klass för att mästra den till fullo och kunna prestera på topp. Vilket i min mening ger dig en helt ny spelförståelse, då man med tiden lär sig hur man ska handskas med alla andra klasser efter bästa förmåga osv osv..
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet