Vetenskap - Diskussion och filmklipp
jag kan omvärdera vad jag tror på när det finns BEVIS. --->BEVIS<---
så uppenbar akustisk funktion och design och noll hieroglyfer eller gravar räcker inte för att undanta cheopspyramiden från "gravstämpeln"? du ser ju själv på alla videos som finns från inuti pyramiden, att den inte har gravlika egenskaper, utan endast väldigt geometriskt exakta proportioner, och de eventuella funktionella egenskaper det kan innebära inom fysik, kemi och akustiska områden, vilket man spekulerar om.
och du vill inte ens höra det förrän flera tusen personer som lever på att vara expert på "faraogravar" säger att det inte gäller DEN pyramiden?
Var är den uppenbara akustiska funktionen?
Allt vi har hört är någon snubbe som förmedlat var någon annan snubbe sagt. Vi vet inte ens om han är en "acoustic engineer". Hur många "acoustic engineers" spelar flöjt i en pyramid liksom?
Citat från u_suck_tbh
Sedär, en konspirationsteori om det vetenskapliga samfundet. Thanks for proving my point from earlier.
Skulle gärna vilja se några källor (alltså rapporter och sånt) från dessa vetenskapsmän som du påstår blir förtryckta av det vetenskapliga samfundet. Vill gärna se vad deras arbete är byggt på och så vidare. Jag vill inte bli länkad en youtube-video där några snubbar sitter och snackar om någonting någon snubbe någonstans sagt en gång.
Det är ingen konspirationsteori, det är en logisk slutsats, att folk försvarar den världsbild som deras liv, status, och arbete/sysselsättning vilar på. Vilket är en aspekt man måste ta med i beräkningen när man utvärderar varför någon är kritisk till ett material, och om det är skäligt eller inte.
Jag säger bara att det inte är skäligt att smutskasta ett material som man inte har hört, för att någon som principiellt borde vara emot det har dödsdömt det, bara av anledningen att denna person har mer makt än du
Citat från u_suck_tbh
Var är den uppenbara akustiska funktionen?
Allt vi har hört är någon snubbe som förmedlat var någon annan snubbe sagt. Vi vet inte ens om han är en "acoustic engineer". Hur många "acoustic engineers" spelar flöjt i en pyramid liksom?
en kammare med vissa mått har en bestämd resonans, beroende av längd och höjd. Det är fysik man läser på gymnasiet, vilket jag gjort. Det är ingen galen ide att en konstruktion med väldigt exakta mått är tänkt att ha väldigt exakta funktioner.
och när nämnda funktioner och teorier testas och korrelerar. t.ex. att de resonerande våglängderna tillsammans bildar ett F# ackord, så kan man därför anta att det inte är av slump, eftersom byggnaden inte byggts av en slump heller
En konspirationsteori är ett gäng logiska slutsatser gjorda utifrån ouppbackade diverse saker.
Jag betvivlar inte att det finns såna vetenskapsmän som gör som du säger, men jag tror inte att det är någon konspiration av hela det vetenskapliga samfundet.
Men vi har inte fått några belägg på att vi bör vara annat än kritiska gentemot det hela, speciellt när den där första videon du länkade handlar om en snubbe som tjänar på att den teorin är sann, och som dessutom gör väldigt flummiga uttalanden, som det jag citerade tidigare.
när du pratar om kritisk, pratar jag om att tour inte ens vill starta videon för att han tror att thumbnailen handlar om att aliens skickar en energistråle ner in i pyramiden, och att denna tolkning av denna bild beskriver videons inehåll till 100%, utan felmarginal.
han är så fördomsfull att han vägrar möta en fristående teori
jag försöker inte sälja någon bok, och det blir inte heller någon bok såld av att lyssnapå materialet jag länkade
det är ingen av oss som är här för att gå till rapporter av mätdata i en pyramid, utan vi är här för att diskutera sånt som är intressant, av ett skäl eller ett annat. Det första ni säger är att det inte ens får vara/hör hemma i tråden för att ni tror det handlar om aliens, vilket är felaktigt
Citat från u_suck_tbh
Haha, alltså ah
[b]Alternate Science-phobia is more pronounced in individuals with an unacknowledged attraction to said sciences and who grew up with an authoritarian Scientific community who forbade such desires[/b]
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/04/120406234458.htm
Ska tas med en nypa salt, men ah haha
om den artikeln du länkade var psykologiskt tillförlitlig så kanske den sträcker sig över fler områden
just sayin'
vill bara ha ett öppet forum där man får starta diskussioner och inte bli portad eller dumförklarad på felaktiga grunder
Citat från absol
en kammare med vissa mått har en bestämd resonans, beroende av längd och höjd. Det är fysik man läser på gymnasiet, vilket jag gjort. Det är ingen galen ide att en konstruktion med väldigt exakta mått är tänkt att ha väldigt exakta funktioner.
och när nämnda funktioner och teorier testas och korrelerar. t.ex. att de resonerande våglängderna tillsammans bildar ett F# ackord, så kan man därför anta att det inte är av slump, eftersom byggnaden inte byggts av en slump heller
Vet du måtten? Har du sett någon rapport med måtten? Har du kollat eller sett någons rapport som har kollat om det stämmer?
Han snackade om att stenen hade en speciell egenskap. Det var nytt för mig men knappast otroligt (utifrån vad jag tidigare läst), så det köper jag tills vidare.
Ja, han i videon sa att det bildade ett F# ackord. Killen han pratade om vet vi fortfarande ingenting om, annat än eventuellt namnet. Är han ens en akustikingenjör?
Ja nej, om det stämmer är det antagligen inte en slump heller nej. Men det behöver inte nödvändigtvis betyda att dom samlade någon sorts energi. Det kan ha varit spirituellt, eller en kunskap som dom endast använde rent estetiskt.
eller så är det de två saker du nämnde, plus den jag nämnt, plus ännu fler
utom "att det är en grav, och ingenting annat"
jag är öppen för hur många funktioner som helst, sålänge de kan användas för att pröva teorier och nå fram till ny kunskap.
t.ex. om man byggde en skalenlig miniatyr av pyramiden och testade olika egenskaper, eller gjorde detta i simuleringar och testade mot andra teorier för att se om de hänger ihop - > ny kunskap
här är en källa på mått
http://www.cheops-pyramide.ch/khufu-pyramid/khufu-numbers.html
med källor längst ned om du vill kolla vidare
[1] M. Lehner The Complete Pyramids of Egypt
[2] G. Goyon Die Cheops-Pyramide
[3] R. Stadelmann Die grossen Pyramiden von Giza
[4] F. Abitz Der Bau der grossen Pyramide mit einem Schrägaufzug
[5] GPS-coordinates of a brass disk on top of the pyramid of Khufu, Giza Plateau Mapping Project (GPMP)
[6] Maps of the Giza Plateau Mapping Project show the altitude as 60m
[7] D. Arnold Building in Egypt
den källan är dock nischad till att såklart vara skriven efter normen att den bara kunnat byggas med handkraft, efter att ha blivit tungt utsatt för peer-review, men vissa av måtten bör vara där
här är en sida som mer tar upp namn av forskare och så när det kommer till akustiken
http://www.humanresonance.org/pyramid.html
vissa har 404at dock, men lättare att gå vidare därifrån
fördomsfull, första gången jag blivit kallad det, haha!
jag har helt enkelt sett för mycket ancient alienskit för att orka med ännu mer. visst, videon kanske har en poäng, kanske inte. jag såg den andra du länkade dock, men tyckte den var ganska mycket skit faktiskt. man kan påstå vad man vill men utan bevis är det helt enkelt så att jag inte tror på saker, att tro på saker utan bevis lämnar jag åt religiösa.
"detta på denna hieroglyfen är en sändare, och den andra här är en mottagare" hur har han kommit fram till det?
"man gjorde helt enkelt som Nikola Tesla" jasså gjorde man? hur är du så säker på det?
lite så jag menar. finns inget som förklarar direkt varför det skulle vara så som snubben i videon säger.
måtten behöver inte vara ett tecken på att pyramiden skulle uppfylla nån genomtänkt funktion. hur ska de veta att pyramiden gör det innan de byggt den?
frågan är väl snarare, varför skulle hieroglyferna visa att de bär på stavar med någonting som liknar en lampa (ljustgivande objekt) på en stav, eller en stora saker som ser ut som elektriska mottagare som har spolar etc? estetiska själ? eller passar det bättre i en annan kontext? wireless energy som bevisat fungerar efter att Tesla gjort reverse engineering baserat på egyptisk arkitektur?
frågan blir vilken kontext det passar bäst i, och personligen så ser jag fler passande pusselbitar rent logiskt i det jag lagt fram. Ni får gärna förklara vad ni rent logiskt skulle beskriva dessa "lampor" som, i en kontext av "vetenskapligt underlägsna människor som absolut inte hade el eller lampor, för att edison _garanterat_ var _först_ med det, för att jag lärt mig det i skolan" osv...
Citat från Tour
måtten behöver inte vara ett tecken på att pyramiden skulle uppfylla nån genomtänkt funktion. hur ska de veta att pyramiden gör det innan de byggt den?
matematik, arkitekter räknar på sina byggnader innan de bygger dem, trodde alla visste det
många kyrkor och stora salar är t.ex. byggda med akustik i åtanke, har gjorts sedan flera hundra år tillbaka
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet