Vegetarisk och Vegansk kost
Citat från KratzPMA
Någon som är insatt i vitamintillskott och liknande förresten? Är rätt dålig på att variera min mat och tror att det nog är bäst om jag köper något så jag ser till att jag får i mig allt, något tips?
Vitamintillskott funkar inte nämnvärt bra, åtminstone när det kommer till mineraler, men vitaminer är ju en annan sak. Och vegetarisk kost är så himla näringsrikt oavsett, särskilt på just vitaminer. Du måste inte ens äta frukt även om det är det absolut bästa du kan äta, t.ex potatis är även det fullt med vitaminer och det kostar ju liksom 7kr kilot nu för potatis som är flera gånger bättre än den du kommer att betala 20kr kilot för om några månader.
Så det är väldigt liten chans att du råkar ut för någon sorts näringsbrist så länge du inte underäter eller bara lever på typ sojaprodukter och sås med köpe-pommes frites till. Kosttillskott är även så himla dyrt att de inte är värt det enligt mig, och jag har aldrig känt någon skillnad av dem.
Vad är det som är problemet när det kommer till att variera dig? Lathet? Lite pengar? Kräsenhet? Jag tror nog att det är bättre att jag ger dig tips om hur du kan variera dig istället.
Vitamintillskott kanske var fel ord, men så det är inget tillskott man faktiskt borde skaffa? Inte ens B12?
Nej, det är nog mest latheten tyvärr, nu är jag ju hemma och då finns ju mycket redan här. Jag gör oftast så att jag steker grönsaker+ kanske svamp och äter med potatis/ris/pasta. Försöker i annars äta mycket baljväxter och dricker sojamjölk/äter lite soygurt nästan varje dag. Frukt blir det när det finns. Lider väl lite av att bara laga mat till mig själv, vilket är riktigt tråkigt. Men vad ska man göra när man inte har något kvinnodjur.
Citat från KratzPMA
Vitamintillskott kanske var fel ord, men så det är inget tillskott man faktiskt borde skaffa? Inte ens B12?
Nej, det är nog mest latheten tyvärr, nu är jag ju hemma och då finns ju mycket redan här. Jag gör oftast så att jag steker grönsaker+ kanske svamp och äter med potatis/ris/pasta. Försöker i annars äta mycket baljväxter och dricker sojamjölk/äter lite soygurt nästan varje dag. Frukt blir det när det finns. Lider väl lite av att bara laga mat till mig själv, vilket är riktigt tråkigt. Men vad ska man göra när man inte har något kvinnodjur.
B12 kan du ju ta om du vill. Notera dock att uppskattningsvis 40% av befolkningen lider av vad som anses vara brist på B12, och få tar skada av det. Så det är ju inte så att du kommer dö i en hjärnblödning om fem år som många faktiskt tror om du inte tar tillskott. Men det kan ju vara en bra säkerhetsgrej. Ännu bättre är ju att gå och ta en B12-injektion kanske någon gång per år eller varje månad om du har råd och det visat sig att du har problem med just B12. Injektioner fungerar bevisligen bättre än piller. Vissa kör ju på spray under tungan med.
Då behöver du inte oroa dig alls för näringsbrist. Jag kastade ihop en liten exempelmåltid här för att göra det mer överskådligt hur näringsrikt vad du äter faktiskt kan vara:
Och notera då att det är en väldigt liten måltid, kanske en tredjedel av vad du äter på en dag. Det är även värt att nämna att du inte behöver pricka 100% på allt varje dag. Alla rekommendationer innehåller stora säkerhetsmarginaler, och vissa av dem, t.ex för kalcium, är enormt uppblåsta pga lobbying från t.ex mjölkindustrin, kosttillskottsindustrin osv. Du behöver aldrig pricka 100% på fett, kolesterol, natrium osv; de är alla maxgränser snarare än minimigränser.
Länk för mer detaljerad info:
http://www.wolframalpha.com/input/?i=200g+carrots+%2B+100g+splitpeas+%2B+100g+chickpeas+%2B+400g+potatoes+%2B+100g+mushroom
Tack så hemskt mycket, B12-tillskott får vara lite av ett frågetecken än så länge, får passa på att titta upp om jag lider av några näringsbrister eller liknande i framtiden. Blev ärligt lite förvånade att det faktiskt är så mycket näring i det du valde som exempel, men det visar väl bara att man borde läsa in sig mer på näringslära helt enkelt :)
B12-injektioner låter lite space'at men det är kan nog definitivt vara en bra idé, tack!
Citat från shydlips
Önskar min morsa kunde inse någon gång att man inte behöver ha ägg och tuttmjölk i bullar.
Hon försöker aldrig anpassa sig efter mig.. cut cut
Min mamma är tvärtom, hon är min största supporter :$
Det roliga är ju att t.ex Arla skryter om att deras mjölk innehåller "18 av 22 viktiga vitaminer och mineraler" som om det vore ett bra resultat. Visst, det är bra för att vara en djurprodukt, men inte bra jämfört med vegetabilier. ALLA vegetabilier innehåller alla näringsämnen vi behöver få i oss från maten, minus ja B12, och vissa innehåller inget omega 3. Äter man t.ex bara potatis en hel dag (3000kcal) så får man i sig siffror i stil med 200-450% på alla mineraler förutom selen (23%) och kalcium (97%), plus att man får i sig siffror mellan 100-600% av alla vitaminer utöver två stycken där med, och dessutom får man till och med tillräckligt med omega-3 för dagen. Tänk då hur ens totala näringsintag ser ut när man blandar in grönsaker, baljväxter, frukter och annat som till och med är ännu mer näringsrikt.
Så det finns liksom ingen anledning att oroa sig för att ens ovarierade kost inte ger tillräckligt med näring, även fast det förstås alltid är bättre att variera sig eftersom vi inte vet allt än när det kommer till näringslära :)
Och egentligen så behöver vi ju typ minst 30 näringsämnen också, de typ skiter att ta med en massa vitaminer och mineraler vi behöver i sina "viktiga vitaminer och mineraler", haha. Vad de skriver på sin hemsida är sån propaganda...
http://www.arla.se/Default____17569.aspx
funderar på atrtt laga mina schnitxzlar starx
Citat från iTranscend
Och egentligen så behöver vi ju typ minst 30 näringsämnen också, de typ skiter att ta med en massa vitaminer och mineraler vi behöver i sina "viktiga vitaminer och mineraler", haha. Vad de skriver på sin hemsida är sån propaganda...
http://www.arla.se/Default____17569.aspx
Kalciumpressen är också rolig, för folk som dricker mer mjölk för att få "starkare ben" är de som kommer utveckla benskörhet tidigast också lol! :D
jag gör müsli på havregryn sen sirap vatten och kanel sen in i ungen och sen russin och lite torkad frukt i
hade inga nötter eller frön så det får man klara sig utan!
Äpplen i ugn i 20 minuter, strö över krossad mandel och lite sirap.
Så.Jävla.Gott.
Jag är ashungrig ;_____;
Stått och gjort äckliga hamburgare, skabbig kebab, ful grillkorv och annat skräp på jobbet hela dagen , MEN INGEN MAT TILL MIG.
Om någon orkar göra något asgott till mig så är det jävligt välkommet.
Mh jag åt just världens godaste soppa av massvis med random grönsaker, och med det suppergott bröd med hummus och väldigt god sallad med balsamico..
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet