Vegetarisk och Vegansk kost
Maten kan oftast ätas trots att den "gått ut". :>
Citat från iTranscend
Jag var och dumpsterdivade nyss. Drog med mig lite grovt bröd, en flaska Brämhults apelsin och jordgubb, två saffranslängder, en halv påse icke-veganska Svenska Lantchips plus typ ett halvt kilo godis till sällskapet som hälsar på imorrn, två kilo broccoli, några kilo roma och körsbärstomater, bland mycket annat. Gratis mat <3
kan inte jag få hänga på någon gång när du är på jakt? vore asnice. vet verkligen inget om var man ska leta i den här staden!
Idag gjorde jag ett asnajs vegetariskt alternativ till mig själv istället för den ordinära julmaten.
Sojakycklingbitar, ruccola-sallad dränkt i balsamvinäger, och cashewnötter. Nam.
Shit, mamma gjorde gorgonzolajansson. Så jävla gott!
Citat från funeralparty
kan inte jag få hänga på någon gång när du är på jakt? vore asnice. vet verkligen inget om var man ska leta i den här staden!
Lätt, ska jag höra av mig nästa gång kanske? Jag härjar på norr i alla fall, ifall det är nära dig :>
iTranscend: Det får du hemskt gärna göra!! :D jag bor på söder, vid sveaskolan om du vet, så det är hyfsat nära. < :
Citat från funeralparty
iTranscend: Det får du hemskt gärna göra!! :D jag bor på söder, vid sveaskolan om du vet, så det är hyfsat nära. < :
Jag funderar på att dra efter julyran, då kastar de säkert en massa julgrejer. Tänk allt godis man kan hitta osv :D
oh, fan vad fint!
Dålig kvalité men det här är iafl bara en bråkdel av vad som fanns på det vegetariska hos min mormor. Min mormor är bäst <3
Jesper:
Vad är det för nåt? :D
Själv serverade jag ugnsbakade rotfrukter (potatis, morötter, kålrot, palsternacka och sötpotatis) och lök, med falafel och en söt apelsinsås. Familjen gillade det :)
Det är en panerad tofu, en saffransbulgursallad, sellerimos, soltorkade tomater, tångkaviar och mjukost. Sen hade vi kroppkakor, veganssons frestelse, julfalafel och små svamppajer. :D
Citat från lama
men fuck you natsu :(((((
Mm, tänk om du hade firat jul med mig, se hur fint det hade varit!!!
iTranscend: Du, jag tror jag såg dig på veganjulbordet jag var på häromveckan!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet