Vegetarisk och Vegansk kost
Citat från bigjetplane
Det känns som om lasagne är ett hett ämne här i ''vegitarisk mat'' tråden! C:
Kan inte någon lägga upp ett lasagne recept? ^^
En simpel, galet hälsosam rawfood-lasagne baserad på fruktgrönsaker ifall du vill prova något annorlunda som är väldigt uppfriskande och lätt:
http://frukterian.blogspot.com/2010/07/zucchinilasagne.html
Vill du göra den "köttigare" så kan du göra en färs genom att t.ex blenda lite snabbt blötlagda valnötter eller solrosfrön med blötlagda soltorkade tomater, timjan och oregano :).
Citat från theblackicicle
Jag köpte en för några år sedan som heter "Den stora vegetariska kokboken". Fanns på Coop, en tjock mastodontbok med massa mumsiga recept! Men vet inte om den finns kvar och så (: Annars är den riktigt bra imo.
Innehåller den bara recept rakt av, eller lite information osv också? :)
Åååh, till middag åt jag kryddade quornfileer, som var lagade i ugnen med vatten i formen så att de undvek att bli sådär torra.
Till det: couscous med avokadobitar, tomater, sallad och rödlök. Mhm. <3
Citat från iTranscend
-------------------------------------------------------------------------
Innehåller den bara recept rakt av, eller lite information osv också? :)[/i]
Tja, i början finns det info om hälsosam kost, grönsaker, tillagning, ingredienser och sen är recepten uppdelade i olika områden, typ förrätt, huvudrätt, sallad, pasta etc etc. Och så finns tillagningstid, svårighetsgrad och näringsinformation till varje bild, och steg-för-steg-bilder och bilder på resultatet. Boken är typ 400 sidor, så finns en hel del! :D
EDIT: det är f.ö. den här versionen jag menar! http://knuff.se/isbn/9781405422727/stora-vegetariska-kokboken
Citat från iTranscend
Jag funderar på att köpa en svensk, vegetarisk kokbok till några familjemedlemmar och vänner som julklapp. Några tips? :)
Djurens rätts verkar vara jävligt bra från det jag sett från den! Bläddrade igenom den på Peace and Love. Kommer inte ihåg om den har näringsdelar osv. dock. :(
linsgryta, OMNOMNOMNOMNOM
bechamenlsås är livet
bästa baksimaten? :(
funderade faktiskt på pizza på vägen hem. men det var så kallt, så jag köpte aldrig någon :(
får göra själv
när jag orkar :(((
får ta och inspektera kylskåpet snart. ska bara borra ner fötterna under täcket först. jävlar vad jag fryser :(
ni har maten och musiken
vi har allt annat
Ni har Algarve och Vegegården. Allt som behövs.
Citat från iTranscend
Citat från luftskepp
ni har maten och musiken
vi har allt annat
Skåne har dock ett gäng bra restauranger med :)
jag får ta och utforska utbudet här nere!
http://www.astridochaporna.se/blog/
vegegården
behöver man mer
rly?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet