Vegetarisk och Vegansk kost
Min kompis som inte är veggie brukar jämt köpa alpros choklad när hon är på upptäcktsfärd med mig. :3
Citat från bobloblaw
fattar inte hur du inte kan gilla :(
vad har du för smaker på glass då?
sorbet funkar, för det är inte mjölkigt!
annars typ choklad och vanilj.
Och btw är min mössa inte ett dugg päls!
Min mamma har också en äkta pälsmössa, från Moskva. Coolt men dåligt.
Citat från Kalashnikov
Citat från bobloblaw
fattar inte hur du inte kan gilla :(
vad har du för smaker på glass då?
sorbet funkar, för det är inte mjölkigt!
annars typ choklad och vanilj.
Och btw är min mössa inte ett dugg päls!
Jo, men jag läste i din blogg (tror jag????) att den var opälsig
ah sorbet är aasnice. har fina minnen från hallonsorbet i italien!
vaniljsmak på saker<///3
Japp, skrev det i bloggen!
Sorbet är bäst <3<3<3<3
Nej, vanilj är gott!
Citat från GRUNNY
Har någon tips på god vegetarisk gryta?
Blenda blötlagda soltorkade tomater med lite färska tomater till en tjock, buljongig sås, och blanda tillsammans med hackade grönsaker (t.ex tomat, gurka, selleri, avokado) och färska örter (t.ex basilika). Vill du få lite mer tuggmotstånd och lite extra smak så kan du klippa ner strimlor av de soltorkade tomaterna också.
Själv äter jag det med blomkålsris eller zucchinipasta, men det funkar säkert med vanligt ris eller pasta också.
Skulle inte rekommendera att blanda ner något varmt som ris eller pasta i det. Det skulle förminska de naturliga smakerna något enormt. Gurkpasta skulle jag nog valt. :>
Citat från natsukashiPMA
Skulle inte rekommendera att blanda ner något varmt som ris eller pasta i det. Det skulle förminska de naturliga smakerna något enormt. Gurkpasta skulle jag nog valt. :>
Okej, det visste jag faktiskt inte eftersom jag aldrig provat :).
Personligen gillar jag verkligen smaken av blomkålsris, gurkpasta och liknande blir lätt vattnigt.
Jag får iafl den uppfattningen när jag gör pastasallad. Om pastan fortfarande är varm så känner man inte av lika mycket av de andra smakerna, så jag antar att det stämmer för den här rätten också!
den vegetariska maten jag får här är typ.. hua.
alltså den är helt okej, men den är typ tråkig...
Citat från GRUNNY
(Det är fake, skulle aldrig köpa en riktig.. haha nice mamma!)
Har någon tips på god vegetarisk gryta?
krossade tomater, lök, vitlök, linser, de kryddor du vill ha i, de grönsaker du har hemma = asgod gryta.
Delade sojakorv i bitar, blandade med vita bönor. Hällde på lite sötsur sås, och lite peppar. Stekte detta dock.
På med lite skivad gurka, i varm subwaybröd :) ASGOTT.
Fuskpäls uppmuntrar pälsindustrin,
förstår inte heller grejen med att man vill att det ska se ut som om man har en död varg på huvudet även om det inte är det.
Just sayin'.
On topic;
Steka, kryddade rädisor sjukligt gott.
OCH
FYLLD GURKA, <3
obs. för lakto.
V
1 grön gurka
100 g champinjoner
1 msk Norrmejerier Smör
1 krm salt
1/2 krm svartpeppar
1 pressad vitlöksklyfta
2 msk hackade soltorkade tomater i olja
1 msk färsk hackad basilika eller 1 tsk torkad
1/2 msk potatismjöl
2 dl riven lagrad ost, t ex Prästost
2 dl Gräddfil
Dela gurkan i halvor på längden. Gröp ur kärnorna. Lägg gurkorna i en ugnssäker form. Skiva champinjonerna och fräs dem i Norrmejerier Smör. Salta och peppra. Blanda svamp, vitlök, tomater, basilika, potatismjöl, ost och gräddfil. Fyll gurkan med blandningen. Gratinera i mitten av ugnen vid 225ºC ca 15 min.
Går annars med zucchini eller squash: Dela dem på längden och gröp ur eventuella kärnor och lite av fruktköttet. I övrigt som ovan.
http://www.norrmejerier.se/recept/fylld-gurka
Maximus: Jag tycker att den är asful, men satan så skön den är. Och förresten så vill jag ha källa på att fuskpäls uppmuntrar pälsindustrin.
(och förresten, att stödja industrin för mjölkprodukter är även att stödja köttindustrin då djuren slaktas efter 3-4 kalvningar)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet