Vegetarisk och Vegansk kost
Ajvar är göttarns i hamburgare! Med extra vitlök då förstås, men det säger väl sig självt.
Ajvar är svingott!!!
Stark ajvar är nice, mild smakar blä.
ajvar mixat med kikärtor är delishhhhhhhh
ajvar i falafelrulle är nice
http://www.jamieoliver.com/news-and-features/features/no-bake-vegan-chocolate-fudge-bars/
Var tvungen att pröva, står i frysen nu så får återkomma men herrejävlar vad god smeten var.
Kakaonibbs var ju lagom dyrt dock.....
har haft ajvar i bönburgare några gånger bara för att det fanns i kylen hos mina föräldrar, men annars tycker jag ej att det är någon hit :/
Vad kan en göra med Tempeh? :(
.......okay fast jag har ett block och jag inte vet vad jag ska laga/göra för mat av det/vilken marinad som är god osv, men ah :--)
Skär det i skivor och lägg i marinad över natten.
Du kan koka skivorna i buljong sen sedan ha dem i marinad, dock blir dom mycket mjukare men växer lite.
Beror helt på vad du är ute efter för typ av rätt. Jag brukar bara köra på lite kryddor som är goda och soja.
Citat från Milkshit:
.......okay fast jag har ett block och jag inte vet vad jag ska laga/göra för mat av det/vilken marinad som är god osv, men ah :--)
marinad m citron i är najs pga tar bort lite av "bismaken" (som jag visserligen tycker är god men andra verkar hata lol)
Alpros rismjölk.. Är det något nytt påhitt? Har aldrig sett den innan.
Kan inte dricka vare sig mandel, osötad soja, hasselnöt eller havre, så detta var nog bästa som hänt på hela veckan <3
En del av deras nyare sortiment, japp! Finns också havredryck från dem nu.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet